PL LM/835/54/GKW/09/279 - Opłata skarbowa od poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lutego 2010 r. Ministerstwo Finansów PL LM/835/54/GKW/09/279 Opłata skarbowa od poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT.

Odpowiadając na pismo z dnia (...), dotyczące opłaty skarbowej od potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT, stanowiących załącznik do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, Ministerstwo Finansów (...) po dokonaniu wnikliwej analizy uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635 ze zm.), zwanej dalej uos, opłacie tej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej wydanie zaświadczenia na wniosek.

Zgodnie z przepisami części II załącznika do uos, jako zaświadczenie traktuje się, między innymi, poświadczenie zgodności kopii, dokonane przez organy administracji rządowej lub samorządowej. Poświadczenie to podlega opłacie skarbowej, jeżeli stanowi rezultat działania organu, podjętego na wniosek konkretnego podmiotu.

W przypadku gdy organ administracji publicznej poświadcza kopie dokumentów za zgodność z oryginałem w ramach ciążącego na nim obowiązku, poświadczenie to następuje z urzędu, a zatem opłacie skarbowej nie podlega. Stosownie do art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz.U. Nr 52, poz. 379), zwanej dalej ustawą, producent rolny składający wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zobowiązany jest załączyć faktury VAT albo potwierdzone przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta za zgodność z oryginałem ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

Zdaniem Ministerstwa Finansów poświadczenie kopii faktur VAT dołączanych do wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o zwrocie podatku akcyzowego, jest dokonywane na wniosek. Wnioskodawca, mając bowiem prawo wyboru, decyduje, iż do przedmiotowego wniosku nie załącza oryginałów faktur VAT, a jedynie ich kopie, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta. Z istoty swej potwierdzenie takie poprzedza złożenie wniosku i bezsprzecznie stanowi rezultat działania organu, podjętego na wniosek konkretnego podmiotu.

Odnosząc się natomiast do sytuacji, kiedy zainteresowany załączy do wniosku oryginały faktur VAT, a następnie wystąpi o ich zwrot, należy odróżnić dwie sytuacje:

1)

wniosek o zwrot faktur VAT w trakcie trwania postępowania,

2)

wniosek o zwrot faktur VAT po zakończeniu postępowania.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy wójt, burmistrz (prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego przyznaje, na wniosek tego producenta, w drodze decyzji, zwrot podatku. Decyzję wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot podatku (art. 5 ust. 4 ustawy). Zgodnie z art. 2 ustawy do postępowania w sprawach indywidualnych dotyczących ustalania i wypłaty zwrotu podatku w zakresie nieuregulowanym ustawą stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Przepisy ustawy w sposób szczegółowy określają, co powinien zawierać wniosek i jakie powinien zawierać załączniki. Decyzja w sprawie jest wydawana, jeżeli wniosek odpowiada określonym wymaganiom oraz do wniosku są załączone wymagane dokumenty, tj.: oryginały faktur VAT lub potwierdzone przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta za zgodność z oryginałem ich kopie. Podkreślenia wymaga, że to wnioskodawca składa stosowne i kompletne dokumenty, a w przypadku żądania zwrotu oryginałów faktur VAT, w trakcie trwania postępowania, załącza potwierdzone przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta za zgodność z oryginałem ich kopie. Potwierdzenie to następuje również na wniosek, a zatem implikuje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej.

W przypadku gdy wnioskodawca, już po zakończeniu przedmiotowego postępowania, zwraca się o zwrot wcześniej dołączonych do wniosku oryginałów faktur VAT, to wydaje się, że zwrot ten jest możliwy. Jednakże kwestie te regulują wewnętrzne przepisy danej gminy lub miasta (tzw. instrukcje kancelaryjne). Należy zauważyć, że dla celów dowodowych należałoby pozostawić w aktach poświadczone kopie wydanych oryginałów faktur VAT. W tym przypadku organ administracji publicznej poświadcza jednak kopie dokumentów za zgodność z oryginałem z urzędu, a zatem poświadczenie to pozostaje poza zakresem przedmiotowym ustawy o opłacie skarbowej. W związku z powyższym stanowisko wyrażone w piśmie z dnia 15 września 2006 r., znak PL-835-96/BG/06/254, opublikowane w "Biuletynie Skarbowym" nr 5 z 2006 r., należy uznać za nieaktualne.

Ministerstwo Finansów informuje, że niniejsze stanowisko nie stanowi interpretacji w rozumieniu art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, a jedynie opinię Ministerstwa Finansów w przedmiotowej sprawie i ma charakter kierunkowy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2010/2/27