ILPB3/423-946/09-2/MC - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki umownego odszkodowania w formie pieniężnej oraz w formie świadczenia niepieniężnego, wypłaconego byłemu pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB3/423-946/09-2/MC Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki umownego odszkodowania w formie pieniężnej oraz w formie świadczenia niepieniężnego, wypłaconego byłemu pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2009 r. (data wpływu 20 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odszkodowania wypłaconemu byłemu pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odszkodowania wypłaconemu byłemu pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest producentem wyrobów z włókien naturalnych. Od wielu lat sprawami związanymi z produkcją zajmował się dyrektor ds. produkcji. W związku z rozwojem technologii i unowocześnianiem procesu produkcyjnego, zaszła konieczność zmiany osoby pełniącej tą funkcję. Rozwiązanie umowy o pracę z osobą pełniącą dotychczas tą funkcję nie obyło się bez problemów. W drodze negocjacji doszło jednak do porozumienia i Spółka zgodziła się na spełnienie warunków postawionych przez osobę pełniącą funkcję dyrektora ds. produkcji, a ona ze swej strony przyjęła wypowiedzenie bez zastrzeżeń. Umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w dniu 30 września 2009 r. Warunki porozumienia zostały potwierdzone w spisanej między Stronami ugodzie. Strony niniejszej ugody ustaliły, że w ramach odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę Spółka:

1.

udzieli pomocy w znalezieniu pracy dla zwalnianego pracownika, poprzez zlecenie na własny koszt firmie doradztwa personalnego (na firmę zwalniana wyraziła zgodę) poszukiwanie pracy odpowiadającej kwalifikacjom. Wynagrodzenie dla firmy doradztwa personalnego wypłacone będzie w trzech ratach: 50 % po rozpoczęciu programu, 25 % po upływie 3 miesięcy od rozpoczęcia programu, 25 % po upływie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia programu - wszystkie płatności będą wykonane na podstawie otrzymanej faktury. Do wynagrodzenia doliczane będzie 22 % podatku VAT.

2.

będzie wypłacała odszkodowania w okresie pozostawania bez pracy, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2010 r. Odszkodowanie płatne będzie do dnia 10 każdego miesiąca z dołu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego do osób prawnych:

1.

Czy wypłata odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę w formie pieniężnej i poprzez pokrycie kosztów wynagrodzenia dla firmy doradztwa personalnego stanowić będzie koszt uzyskania przychodu dla Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

W jakiej dacie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Spółki wypłacane wynagrodzenie dla firmy doradztwa personalnego.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W żadnym z przepisów art. 16 ust. 1 ww. ustawy, ustawodawca nie wyłączył możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odszkodowania wypłaconego byłemu pracownikowi, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. W przedstawionym stanie faktycznym trzeba uwzględnić, że zwolnienie pracownika i związane z tym odszkodowanie jest uzasadnione interesem gospodarczym firmy, a więc, w ocenie Spółki, stanowi koszt podatkowy.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

W ocenie Spółki, wypłacone byłemu pracownikowi odszkodowanie, zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie świadczenia nieodpłatnego stanowić będzie dla Spółki koszty w dacie ich poniesienia. Jest to zgodne z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższa regulacja wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów - dla celów podatku dochodowego - składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:

*

konieczność faktycznego - co do zasady - poniesienia wydatku,

*

poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Drugi z tych elementów określić można mianem przesłanki negatywnej, zgodnie z którą ponoszony wydatek nie został ujęty w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów określony w art. 16 ust. 1.

Jako, że przepisy omawianej ustawy nie przewidują bezpośredniego wyłączenia kosztów odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę oraz kosztów wynagrodzenia firmy doradztwa personalnego za znalezienie pracy dla zwalnianego pracownika z kosztów uzyskania przychodów, zasadnicze znaczenie dla dokonania oceny możliwości zaliczenia wskazanych wydatków do kosztów uzyskania przychodu będzie miało określenie, czy powyższe koszty zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wyrażenie "w celu osiągnięcia przychodu" zawarte we wskazanym przepisie art. 15 ust. 1 ww. ustawy oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Zauważyć należy, iż przez sformułowanie "w celu" należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot "celowości", jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Stosownie do treści art. 361 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), odszkodowanie to świadczenie, które wyrównuje straty poniesione przez poszkodowanego oraz utracone przez niego korzyści.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka rozwiązała umowę o pracę z dotychczasowym dyrektorem ds. produkcji. W wyniku zawartej ugody z pracownikiem, Strony ustaliły, że w ramach odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę Spółka:

1.

udzieli pomocy w znalezieniu pracy dla zwalnianego pracownika, poprzez zlecenie na własny koszt firmie doradztwa personalnego (na firmę zwalniana wyraziła zgodę) poszukiwanie pracy odpowiadającej kwalifikacjom,

2.

będzie wypłacała odszkodowania w okresie pozostawania bez pracy, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2010 r. Odszkodowanie płatne będzie do dnia 10 każdego miesiąca z dołu.

Wprawdzie wydatki poniesione przez Spółkę wiążą się pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednakże oceniając charakter tych wydatków nie można wykazać ich związku z uzyskaniem przychodów, ani zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Celem zapłaty przedmiotowego odszkodowania oraz wynagrodzenia dla firmy doradztwa personalnego nie jest uzyskanie przychodu, lecz zwolnienie się pracodawcy (Spółki) z zobowiązania będącego następstwem szkody wyrządzonej poszkodowanemu.

Odszkodowanie to nie przyniesie żadnego przychodu, a przedmiotowe zobowiązanie będzie następstwem szkody.

Reasumując, mając na uwadze analizę powyższych przepisów oraz przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny stwierdzić należy, iż odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi na podstawie ugody w związku z rozwiązaniem umowy o pracę oraz pokrycie kosztów wynagrodzenia dla firmy doradztwa personalnego nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie spełniają one przesłanek wynikających z tego przepisu, tj. nie będą miały wpływu na powstanie lub zwiększenie przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Z uwagi na powyższe, pytanie Spółki w zakresie momentu zaliczenia wypłacanego wynagrodzenia dla firmy doradztwa personalnego do kosztów uzyskania przychodów jest bezprzedmiotowe.

Jednocześnie informuje się, iż w zakresie stanów faktycznych dotyczących:

*

podatku od towarów i usług wydana została interpretacja w dniu 5 stycznia 2010 r. nr ILPP1/443-1300/09-2/BP oraz

*

podatku dochodowego od osób fizycznych wydana została interpretacja w dniu 13 stycznia 2010 r. nr ILPB1/415-1137/09-2/TW.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl