DP/WPA.024/502/02 - Zakres praw producentów fonogramów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2002 r. Min.Kultury DP/WPA.024/502/02 Zakres praw producentów fonogramów.

"(...) Polska ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych określa w art. 94 zakres praw przysługujących producentom fonogramów. Producentowi fonogramu przysługuje wyłączne prawo do rozporządzania i korzystania z fonogramu w zakresie:

1) zwielokrotniania określoną techniką,

2) wprowadzenia do obrotu,

3) najmu oraz użyczania egzemplarzy,

4) publicznego udostępniania fonogramu lub wideogramu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

W przypadku nadawania, reemitowania lub odtwarzania wprowadzonego do obrotu fonogramu lub wideogramu, producentowi przysługuje prawo do stosownego wynagrodzenia.

Okres ochrony wynosi pięćdziesiąt lat następujących po roku, w którym fonogram lub wideogram sporządzono.

Przepisy polskiej ustawy stosuje się do fonogramów, które są chronione na podstawie umów międzynarodowych, w zakresie, w jakim ich ochrona wynika z tych umów.

Polska jest stroną Konwencji Rzymskiej o ochronie artystycznych wykonań, fonogramów i organizacji nadawczych od 13 czerwca 1997 r. Ratyfikując konwencję Polska złożyła zastrzeżenia do art. 16 ust. 1 lit. (a) pkt (i), zgodnie z którym Polska nie będzie stosować postanowień art. 12 Konwencji w odniesieniu do nadawców w zakresie korzystania z opublikowanego fonogramu."

Opublikowano: LEX nr 3047