6775/2016 - Darmowy wstęp uczniów do muzeów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 listopada 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 6775/2016 Darmowy wstęp uczniów do muzeów

W obowiązującym obecnie stanie prawnym kwestie dotyczące zarządzania muzeami i ich funkcjonowania regulują przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej 1

Z informacji uzyskanych od resortu kultury wynika, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest obecnie organizatorem 18 muzeów, ponadto współprowadzi z jednostkami samorządu terytorialnego oraz z innymi podmiotami 17 muzeów. Po 16 listopada 2015 r., powołane zostały nowe, od dawna oczekiwane placówki, których m.in.: Muzeum Piaśnickie w Wejherowie (oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie), Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, a także Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu, których Minister jest współorganizatorem.

Mając na względzie znaczenie dziedzictwa kulturowego dla kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmuje działania na rzecz zwiększania udostępniania oferty kulturalnej w podległych resortowi muzeach poprzez szereg inicjatyw, wśród których należy wymienić między innymi:

- bezpłatne udostępnianie historycznych wnętrz czterech rezydencji królewskich w ramach akcji pn. "Darmowy Listopad" realizowanej przez: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie. To już piąta edycja akcji adresowanej do wszystkich zainteresowanych kulturą, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Akcji przyświecają trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze. "Darmowy listopad" jest częścią programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

- rozbudowę oferty uczestnictwa w kulturze dzięki prowadzonym akcjom muzeum za symboliczną złotówkę oraz dodatkowym lekcjom muzealnym. Do programu przyłączyły się już następujące placówki muzealne podlegle i nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

* Muzeum Narodowe w Kielcach,

* Muzeum Narodowe w Krakowie,

* Muzeum Narodowe w Poznaniu,

* Muzeum Narodowe w Warszawie,

* Muzeum Narodowe we Wrocławiu,

* Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,

* Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu,

* Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha,

* Muzeum Sztuki w Łodzi,

* Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,

* Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie,

* Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce,

* Muzeum- Zamek w Łańcucie,

* Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,

* Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej,

* Muzeum Historii Żydów Polskich,

* Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie,

* Muzeum Narodowe w Szczecinie,

* Muzeum Narodowe w Gdańsku,

* Muzeum PRL-u (w organizacji),

* Muzeum Sztuki Nowoczesnej,

* Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie,

* Muzeum Śląskie w Katowicach,

* Muzeum Zamkowe w Malborku.

Należy podkreślić, że oprócz zasady, że w jednym dniu w tygodniu wstęp na wystawy stałe muzeów jest nieodpłatny, a dyrektor muzeum może zwolnić z opłaty za wstęp do muzeum 2 - większość muzeów wprowadziła do swoich ofert liczne udogodnienia finansowe. I tak, oprócz zniżek dla uczniów, studentów, inwalidów i emerytów, muzea oferują darmowy wstęp dla dzieci poniżej 7 lat, zniżki dla rodziców z dziećmi, dodatkowe zniżki dla rodzin wielodzietnych, darmowy wstęp dla seniorów i zniżki dla grup.

Wstęp do państwowych muzeów martyrologicznych, tj. Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie jest bezpłatny.

Należy wskazać jednocześnie, że muzea mogą być tworzone nie tylko przez ministrów, kierowników urzędów centralnych czy jednostki samorządu terytorialnego, ale również przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Obok muzeów państwowych i samorządowych (których według wykazu prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest 314) funkcjonują zatem muzea prywatne (ok. 200). Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ma uprawnień do regulowania kwestii darmowego wstępu do muzeów, dla których organizatorami są jednostki samorządu terytorialnego lub podmioty prywatne.

1

(Dz. U. z 2012 r. poz. 406, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2012 r. poz. 987, z późn. zm.).

2

Zgodnie z przywołaną wyżej ustawą z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl