0115-KDIT3.4011.730.2021.2.AD - Ulga odsetkowa w PIT

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 4 grudnia 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT3.4011.730.2021.2.AD Ulga odsetkowa w PIT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 sierpnia 2021 r. (data wpływu 31 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym pismem 8 października 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie tzw. ulgi odsetkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

31 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie tzw. ulgi odsetkowej, który został uzupełniony pismem 8 października.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

17 grudnia 2004 r. Wnioskodawca i jego ówczesna żona zawarli wstępną umowę sprzedaży ze spółką pod firmą M. sp. z o.o. której przedmiotem było zobowiązanie spółki do wybudowania budynku mieszkalnego i dwóch garaży oraz sprzedanie ich jemu oraz ówczesnej żonie. Inwestycja dotyczyła budynku mieszkalnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Na podstawie tej wstępnej umowy sprzedaży, 31 stycznia 2005 r. Wnioskodawca oraz jego ówczesna żona zawarli z bankiem X. Bank Polski umowę kredytu na "dofinansowanie budowy domu mieszkalnego oznaczonego numerem roboczym..., dwóch garaży o numerach roboczych... i... oraz działki o pow. 178 m2 położonych w K. przy ul. Ch. i S. w wysokości 56 270 CHF. Zgodnie z zawartą umową, Wnioskodawca i jego ówczesna żona solidarnie odpowiadali za zadłużenie wynikające z umowy. Ostateczny termin spłaty kredytu to 1 stycznia 2035 r.

Inwestycja, na którą Wnioskodawca otrzymał przedmiotowy kredyt miała na celu zaspokojenie jego własnych potrzeb mieszkaniowych. Pozwolenie na budowę budynku wydano w 2004 r. (zmienionym w 2006 r.) zaś pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego wydano w 2008 r.

W 2007 r. Wnioskodawca rozwiódł się z żoną, zaś w dniu 18 czerwca 2008 r. spółka pod firmą M. sp. z o.o. sprzedała mu i jego byłej żonie opisaną wyżej nieruchomość wraz z wybudowanym już budynkiem i dwoma garażami. Od tego czasu właścicielami budynku był on i jego była żona oraz przysługiwał im tytuł współwłasności do nieruchomości.

6 stycznia 2009 r. dokonano przez sąd podziału majątku wspólnego między Wnioskodawcą a byłą żoną poprzez m.in. przyznanie mu udziału 1/4 do przedmiotowej nieruchomości.

26 marca 2009 r. Wnioskodawca i jego była żona sprzedali opisywaną wyżej nieruchomość. Rozliczając przychód/dochód z jego sprzedaży, spłacone odsetki nie zostały przez Wnioskodawcę zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Mimo sprzedania przedmiotowej nieruchomości, kredyt hipoteczny który był na przedmiotowej działce nadal obowiązuje, bowiem został przeniesiony na inny lokal mieszkalny. Kredyt ten spłaca wyłącznie Wnioskodawca do dnia dzisiejszego.

Odsetki od przedmiotowego kredytu od dnia podpisania umowy kredytowej do dnia dzisiejszego spłaca wyłącznie Wnioskodawca. Odsetki od kredytu zostały faktycznie opłacone, a ich wysokość i termin jest udokumentowane zaświadczeniem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu. Odsetki od przedmiotowego kredytu nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania jego przychodu ani nie zostały mu zwrócone w jakiejkolwiek formie. Odsetki od przedmiotowego kredytu nie zostały odliczone przez Wnioskodawcę od przychodu na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z posiadaną wiedzą, w trakcie trwania małżeństwa ani on ani ówczesna żona nie korzystali z odliczeń od podatku/dochodu innych wydatków na własne cele mieszkaniowe.

Z ulgi odsetkowej chciałby Wnioskodawca skorzystać od roku podatkowego 2015 (poprzez dokonanie korekty zeznań podatkowych za rok 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 i 2020) i kontynuować jego odliczenie do końca 2027 r.

W okresie trwania pierwszego małżeństwa (tj. do 2007 r.) obowiązywała majątkowa wspólność małżeńska. Od 2020 r. Wnioskodawca jest ponownie żonaty i w tym małżeństwie obowiązuje rozdzielność majątkowa. Zgodnie z jego zeznaniami podatkowymi za rok 2008 i 2009, w tych latach wykazywał ulgę odsetkową. Teraz chciałby kontynuować korzystanie z ulgi odsetkowej, tj. odliczenia od dochodu odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, jednak nie wie, czy w związku z opisanymi wyżej wydarzeniami przysługuje mu do tego prawo.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku wskazano:

- w odpowiedzi na pytanie: co oznacza zawarte we wniosku sformułowanie o treści: Mimo sprzedania przedmiotowej nieruchomości, kredyt hipoteczny, który był na przedmiotowej działce nadal obowiązuje, bowiem został przeniesiony na inny lokal mieszkalny., tj. czy np. miało miejsce podpisanie aneksu do umowy kredytowej zmieniającego przedmiot zabezpieczenia hipotecznego na nowe mieszkanie czy inna czynność (jaka)? - Wnioskodawca stwierdza: Tak, łącznie miało miejsce podpisanie sześciu aneksów do umowy kredytowej z dnia 31 stycznia 2005 r., które dotyczyły m.in. wyłączenia mojej byłej żony z bycia kredytobiorcą, jak i zmian w zakresie zabezpieczenia hipotecznego, to jest ustanowienia hipoteki umownej na innych nieruchomościach.

- w odpowiedzi na pytanie: wobec zawartych we wniosku sformułowań o treści: Kredyt ten spłacam wyłącznie ja do dnia dzisiejszego. Odsetki od przedmiotowego kredytu od dnia podpisania umowy kredytowej do dnia dzisiejszego spłacam wyłącznie ja. Odsetki od kredytu zostały faktycznie opłacone, a ich wysokość i termin jest udokumentowane zaświadczeniem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu.:

a)

na kogo, tj. na Pana czy na Pana byłą małżonkę bądź na Państwa wspólnie zostało/zostały wystawione przez X. Bank Polski zaświadczenie/zaświadczenia o wysokości i terminie zapłaty odsetek od kredytu będącego podstawą do odliczania ulgi odsetkowej, z którym to bankiem 31 stycznia 2005 r. zawarł Pan wraz z byłą małżonką umowę kredytu?

b)

na kogo po tzw. przeniesieniu kredytu na inny lokal mieszkalny zostało/zostały wystawione przez bank zaświadczenie/zaświadczenia o wysokości i terminie zapłaty odsetek od kredytu będącego podstawą do odliczania ulgi odsetkowej?

c)

czy spłata odsetek od zawartego 31 stycznia 2005 r. kredytu - zarówno w okresie przed jak i po tzw. przeniesieniu kredytu na inny lokal mieszkalny - następowała z rachunku, którego współwłaścicielami byli Pan i była Pana małżonka czy też wyłącznie z rachunku bankowego, którego właścicielem był/jest Pan? - Wnioskodawca stwierdza: Użyte przeze mnie stwierdzenie, że "odsetki od kredytu zostały faktycznie opłacone, a ich wysokość i termin jest udokumentowane zaświadczeniem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu" odnoszą się do zaświadczenia, które wystawił bank za okres 2015-2020, bowiem za te lata chciałbym skorzystać z ulgi odsetkowej. Zaświadczenie to jest wystawione tylko na mnie. Jeśli chodzi o zaświadczenia wydane we wcześniejszych latach, nie posiadam już dokumentacji w tym zakresie, z uwagi na upływ 5-letniego terminu przechowywania dokumentów w razie kontroli skarbowej. Niemniej jednak, spłata odsetek od zawartego w 2005 r. kredytu (zarówno w okresie przed jak i po przeniesieniu kredytu na inny lokal mieszkalny) następowała z rachunku którego właścicielem byłem/jestem wyłącznie ja. W związku z powyższym, jeśli bank wystawił takie zaświadczenie, to mogło ono być wydane tylko na mnie.

W kontekście przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca sformułował następujące pytania.

1) Czy mogę kontynuować korzystanie z ulgi odsetkowej określonej w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.), jeżeli przez kilka ostatnich lat zaprzestałem rozliczać ulgę odsetkową w zeznaniach podatkowych?

2) Czy mogę kontynuować korzystanie z ulgi odsetkowej określonej w art. 24b (winno być: 26b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.), jeżeli budynek, wybudowany w ramach zaciągniętej umowy kredytowej, został sprzedany, a kredyt przeniesiony został na inny lokal mieszkalny?

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca podaje, że jego zdaniem:

- w zakresie pytania pierwszego - na podstawie opisanego stanu faktycznego może kontynuować korzystanie z tzw. ulgi odsetkowej. W art. 24b (winno być: 26b) i następne ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.), stanowiącym podstawę do korzystania z ulgi odsetkowej nie ma informacji, że musi być zachowana "ciągłość" odliczania jej w zeznaniach podatkowych.

- w zakresie pytania drugiego - może kontynuować korzystanie z ulgi odsetkowej określonej w art. 24b (winno być: 26b) ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.), mimo, że budynek, wybudowany w ramach zaciągniętej umowy kredytowej, został sprzedany. Wynika to z faktu, że umowa kredytowa nadal obowiązuje i nie była aneksowana (tak więc cel na który umowa została zawarta tj.: "dofinansowania budowy domu mieszkalnego..." nie uległ zmianie).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zasady dokonania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.), obowiązujące w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588).

Przepis ten stanowi, że podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

W wyniku nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), ustawodawca w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w art. 9 nadał nowe brzmienie ust. 1, w myśl którego podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., zwany dalej "kredytem mieszkaniowym", przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek:

1.

od kredytu mieszkaniowego,

2.

od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,

3. od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2, - do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Zatem pomimo uchylenia art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zagwarantował korzystanie z ulgi odsetkowej w ramach praw nabytych osobom, którym bank udzielił kredytu mieszkaniowego w latach 2002-2006. Prawo to przysługuje, w sytuacji, kiedy podatnikowi został udzielony kredyt (pożyczka) do końca 2006 r. i spełnia on warunki określone w ww. art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Rodzaje inwestycji, których sfinansowanie uprawnia do odliczania odsetek od kredytu (pożyczki) od podstawy obliczenia podatku zawiera art. 26b ust. 1 ww. ustawy, zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 2-4 i 8 tego artykułu, natomiast terminy dokonywania odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) zawarto w ust. 5-7 tego przepisu.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób, w brzmieniu obowiązującym w latach 2002-2006, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkaniowego albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W myśl art. 26b ust. 2 cytowanej ustawy, odliczenie, o którym mowa powyżej stosuje się, jeżeli:

1.

kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2.

kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

3.

inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku takiego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4.

inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a)

których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,

b)

których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,

5.

do zeznania podatkowego składanego za rok podatkowy, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik jest obowiązany dołączyć oświadczenie według ustalonego wzoru PIT-2K, o wysokości wszystkich wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych,

6.

odsetki, o których mowa w ust. 1:

a)

zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodami wystawionymi przez podmiot wymieniony w pkt 2,

b)

nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,

c)

nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

7.

podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

a)

zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b)

budowę budynku mieszkalnego,

c)

wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,

d)

zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

e)

nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

f)

przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia tego lokalu,

g)

systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 26b ust. 3 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przyznany kredyt wykorzystywany jest na inwestycję mieszkaniową wymienioną w ust. 1 oraz nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie tego gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5.

Jednocześnie w przepisie art. 26b ust. 4 pkt 1-2 cytowanej ustawy, ustawodawca zawarł ograniczenie odliczania do odsetek naliczonych za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. i zapłaconych do tego dnia i tylko od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.

W myśl art. 26b ust. 5 cytowanej ustawy, odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym zostanie zakończona dana inwestycja. Jeżeli odsetki, o których mowa zostały zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem, wówczas - zgodnie z przepisem art. 26b ust. 6 - mogą być one odliczone od podstawy obliczenia podatku również za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Stosownie zaś do przepisu art. 26b ust. 7 ww. ustawy odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5 mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.

Wysokość odliczeń w myśl przepisu art. 26b ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

Z treści powyższych przepisów wynika m.in, że:

- przepis art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. stanowi, że od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, wymienionej w pkt 1-4 tego przepisu.

- stosownie do art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. a ww. ustawy odliczeniu podlegają wyłącznie odsetki, o ile zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty zostały udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2 (tj. podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów - pożyczek).

W konsekwencji prawo do odliczenia - na zasadach określonych w wyżej przytoczonych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przysługuje podatnikowi, który faktycznie w roku podatkowym dokonał spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Tak więc, w przypadku omawianej ulgi istotne znaczenie ma to, kto faktycznie dokonał spłaty przedmiotowych odsetek.

W przypadku natomiast gdy z umowy kredytowej wynika, że kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba i każda z tych osób odpowiada solidarnie za spłatę zadłużenia (w tym odsetek), to prawo do odliczeń - na podstawie art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. - przysługuje temu kredytobiorcy (współkredytobiorcy), który faktycznie dokonał spłaty odsetek od udzielonego kredytu, o ile spełnia pozostałe warunki określone przez ustawodawcę.

Biorąc zatem pod uwagę zaprezentowany we wniosku opis stanu faktycznego oraz przepisy prawne w tym zakresie należy stwierdzić, że skoro jak wskazał Wnioskodawca:

1)

kredyt został udzielony w 2005 r. na sfinansowanie na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego, w którym realizował własne cele mieszkaniowe. Ostateczny termin spłaty kredytu upływa 1 stycznia 2035 r.,

2)

pomimo sprzedaży lokalu mieszkalnego nie zakończył on ani nie zaprzestał spłaty kredytu, którym uprzednio sfinansował jego nabycie,

3)

posiada zaświadczenie o wysokości i terminie spłaconych odsetek przez niego w okresie 2015-2020 r., wydane na jego rzecz przez podmiot udzielający kredyt,

4)

odsetki były i są nadal spłacane wyłącznie przez niego i z jego z rachunku bankowego, którego był/jest wyłącznym właścicielem,

5) pomimo zmiany obiektu stanowiącego zabezpieczenie hipoteczne kredytu, nie doszło do zmiany celu, na który został on zaciągnięty. Innymi słowy nie doszło do zmiany inwestycji, na sfinansowanie której w 2005 r. zaciągnięto kredyt. Z wniosku bowiem wynika, że na podstawie aneksu do umowy kredytowej dokonano jedynie zmiany przedmiotu zabezpieczenia kredytu hipotecznego na nowe nieruchomości - tym samym przysługuje mu prawo do kontynuacji korzystania z ulgi podatkowej.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Podkreślenia wymaga też, że przepisy rozdziału 1a ustawy - Ordynacja podatkowa stanowią, że interpretacja indywidualna wydana w tym trybie, może dotyczyć tylko przepisów prawa podatkowego, przy czym wnioskodawca jest zobowiązany wskazać je w złożonym wniosku.

Zakres żądania Wnioskodawcy wyznacza natomiast w szczególności:

- stan faktyczny przedstawiony we wniosku o indywidualną interpretację prawa podatkowego,

- stan prawny (przepisy prawa) wskazany przez wnioskodawcę oraz

- zagadnienie prawne, które ma być przedmiotem interpretacji, a które wskazuje pytanie (pytania) wnioskodawcy.

Ze względu zatem na zakres żądania Wnioskodawcy ocenie interpretacyjnej organu podlegały wyłącznie zagadnienia przedstawione w pytaniach interpretacyjnych na tle wskazanego przez niego przepisu prawa podatkowego mającego być przedmiotem w jego indywidualnej sprawie, tj. art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. bez oceny skutków podnoszonej w opisie stanu faktycznego kwestii składania korekt zeznań rocznych za poszczególne lata podatkowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl