0114-KDIP3-2.4011.338.2021.4.AC - Ustalenie możliwości odliczenia odsetek od kredytu w ramach ulgi odsetkowej za 2020 r.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4011.338.2021.4.AC Ustalenie możliwości odliczenia odsetek od kredytu w ramach ulgi odsetkowej za 2020 r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 27 marca 2021 r. (data wpływu 29 marca 2021 r.), uzupełnione 27 czerwca 2021 r. (data wpływu 27 czerwca 2021 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 17 czerwca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.338.2021.1.AC (data doręczenia 21 czerwca 2021 r.) i 10 lipca 2021 r. (data wpływu 10 lipca 2021 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 7 lipca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.338.2021.1.AC oraz wezwanie telefoniczne o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia odsetek od kredytu w ramach ulgi odsetkowej za 2020 r.:

* do dnia ustania wspólności majątkowej małżeńskiej - jest prawidłowe,

* od dnia ustania wspólności majątkowej małżeńskiej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dotyczącym ulgi odsetkowej za 2020 r.

Z uwagi na braki formalne pismem z 17 czerwca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.338.2021.1.AC i 7 lipca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.338.2021.1.AC oraz telefonicznie Organ wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków wniosku.

Pismem z 27 czerwca 2021 r. oraz 10 lipca 2021 r. uzupełniono braki wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W roku 2005 do majątku wspólnego na zasadzie majątkowej małżeńskiej wspólności ustawowej Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem P. S. działkę budowlaną oraz dodatkowo podpisała umowę na wybudowanie odrębnego lokalu mieszkalnego. Na wybudowanie lokalu mieszkalnego w 2005 r. zaciągnęli kredyt hipoteczny, a w roku 2006 na zasadzie majątkowej małżeńskiej wspólności ustawowej podpisali akt notarialny przeniesienia własności tego lokalu. W 2006 r. na zakupionej w 2005 r. działce rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego oraz zawarli nową umowę kredytową przeznaczoną na dwa cele, tj. na pokrycie części kosztów budowy domu jednorodzinnego oraz na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na lokal mieszkalny w 2005 r. W 2009 r. Wnioskodawczyni zakończyła budowę domu jednorodzinnego i w zeznaniu podatkowym za rok 2009 w PIT - 37 wspólnie z małżonkiem po raz pierwszy skorzystała z budowlanej ulgi odsetkowej na realizację celów mieszkaniowych, tj. dokonała wraz z mężem odliczenia od dochodu spłaconych odsetek z tytułu kredytu zaciągniętego na pokrycie części kosztów budowy domu jednorodzinnego na podstawie otrzymanego z banku zaświadczenia o wysokości odsetek spłaconych od kredytu zaciągniętego na ten cel. Od 2006 r. zgodnie z umową kredytową na te dwa cele łącznie, bank co miesiąc pobiera kwotę kapitału wraz z odsetkami z rachunku bankowego małżonka Wnioskodawczyni, natomiast zaświadczenia o spłaconych odsetkach, w tym odsetkach z tytułu kredytu zaciągniętego na pokrycie części kosztów budowy domu jednorodzinnego bank wystawia na Wnioskodawczynię.

We wrześniu 2020 r. Wnioskodawczyni zawarła z małżonkiem umowę majątkową małżeńską oraz dokonała podziału majątku wspólnego, w wyniku czego otrzymała na własność wybudowany w 2009 r. dom jednorodzinny, natomiast małżonek został jedynym właścicielem lokalu mieszkalnego, o których to nieruchomościach mowa powyżej. W świetle banku Wnioskodawczyni z mężem nadal są współkredytobiorcami obu nieruchomości, w równej części odpowiadają solidarnie za terminowe regulowanie zobowiązania. Nie dokonywali zmian w zakresie wyodrębnienia kredytu na pokrycie części kosztów budowy domu jednorodzinnego (ulga odsetkowa) oraz spłaty kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na lokal mieszkalny celem przypisania zaciągniętych kredytów zgodnie z własnością nieruchomości.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni wnosi o stanowisko w zakresie kontynuowania odliczeń od dochodu odsetek z tytułu kredytu zaciągniętego na budowę domu jednorodzinnego w świetle konieczności indywidualnego sposobu opodatkowania.

W odpowiedzi na wezwania Wnioskodawczyni uzupełniła braki formalne wniosku odpowiadając na pytania w następujący sposób:

1. Który z małżonków, Wnioskodawczyni czy małżonek, dokonał odliczenia ulgi odsetkowej za rok 2020 spłaconych w okresie od 1 stycznia 2020 r. do dnia ustania wspólności majątkowej małżeńskiej?

Za rok 2020 żaden z małżonków nie dokonał odliczenia ulgi odsetkowej spłaconych odsetek w okresie od 1 stycznia 2020 do dnia ustania wspólności majątkowej małżeńskiej.

2. Na kogo, na Wnioskodawczynię czy męża zostało wystawione w 2020 r. zaświadczenie o wysokości i terminie zapłaty odsetek od kredytu będącego podstawą do odliczania ulgi odsetkowej przez bank, który udzielił tego kredyt:

a.

za okres od pierwszego stycznia 2020 r. do dnia ustania wspólności majątkowej małżeńskiej,

b.

od dnia ustania wspólności majątkowej małżeńskiej?

Zaświadczenie o wysokości i terminie zapłaty odsetek od kredytu będącego podstawą do odliczenia ulgi odsetkowej przez bank, który udzielił tego kredytu zostało wystawione za cały rok 2020 na podatnika, tj. zainteresowanego składającego niniejszy wniosek, bez podziału na okresy do dnia ustania i od dnia ustania wspólności majątkowej.

3. Czy po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej spłata kredytu, będącego podstawą do odliczania ulgi odsetkowej następowała z rachunku bankowego, którego mąż jest jedynym właścicielem czy spłata następowała z rachunku, którego współwłaścicielami są Wnioskodawczyni wraz z mężem?

Przez cały rok 2020, w tym po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej spłata kredytu będącego podstawą do odliczenia ulgi odsetkowej następowała z rachunku bankowego, którego mąż był jedynym właścicielem.

4. Czy Pani posiada dowód wpłaty/przelewu na kwotę pokrywającą połowę spłaty odsetek na konto męża, z którego są spłacane odsetki do banku z tytułem przelewu dot. spłaty odsetek za okres czasu od września do grudnia 2020 r.?

Wnioskodawczyni nie posiada dowodów wpłaty/przelewów na kwotę pokrywającą połowę spłaty odsetek na konto męża, z którego są spłacane odsetki do banku na poczet kredytu, na pokrycie odsetek od kredytu na budowę domu jednorodzinnego od września do grudnia 2020 r. Przez cały rok 2020 z konta Wnioskodawczyni pokrywane są kredyty hipoteczne wraz z odsetkami dotyczące innych nieruchomości, w których Wnioskodawczyni z mężem występują jako współkredytobiorcy. Sztuczną operacją byłoby dokonywanie przelewów między rachunkami na poszczególne raty wynikające z różnych kredytów hipotecznych, kiedy to w każdym przypadku posiadamy solidarną odpowiedzialność w równej części. Wnioskodawczyni nadmienia, iż z Jej rachunku przekazywane są również kwoty kapitału i odsetki na poczet innych kredytów hipotecznych, które to pokrywają 100% odsetek uiszczanych z rachunku męża na poczet kredytu hipotecznego przeznaczonego na budowę domu mieszkalnego.

5. Za który rok podatkowy chciałaby Pani odliczyć odsetki od kredytu w związku z ulgą odsetkową?

Odsetki od kredytu w związku z ulgą odsetkową Wnioskodawczyni chciałaby odliczyć od podatku za rok 2020 na podstawie otrzymanego zaświadczenia z banku o spłaconych odsetkach.

6. Czy zaświadczenie wystawione przez bank określa wysokość części spłat odsetek kredytu, tj. czy w zaświadczeniu są wyszczególnione odsetki na Panią i Pani męża po 50% czy zaświadczenie dotyczy całości spłaty (100%)?

Zaświadczenie wystawione przez bank w zakresie odsetek dotyczy całości spłaty, tj. wykazana w zaświadczeniu kwota stanowi 100% spłaty odsetek bez żadnego podziału.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni przysługuje odliczenie odsetek od kredytu na pokrycie kosztów budowy domu w 50%, jako że jest współkredytobiorcą w równej części, czy jednak w 100% na podstawie zaświadczenia wystawionego na Wnioskodawczynię przez bank?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w opisanym stanie faktycznym podatnik spełnił warunki do odliczenia odsetek w 50%, gdyż solidarnie odpowiada za zobowiązanie wraz z odsetkami bez względu na kogo jest wystawione zaświadczenie lub z czyjego rachunku następuje faktyczna wypłata.

Wnioskodawczyni i małżonkowi przysługuje odliczenie odsetek od kredytu na pokrycie kosztów budowy domu jednorodzinnego w równej części, tj. po 50% odsetek, gdyż solidarnie odpowiadają za zobowiązanie wraz z odsetkami oraz pomimo, iż pobranie faktyczne kredytu następuje z rachunku małżonka, między Wnioskodawczynią i małżonkiem dochodzi do rozliczenia poprzez zwrot małżonkowi przez podatnika 50% kwoty kredytu na pokrycie kosztów budowy domu jednorodzinnego, w tym połowy kwoty odsetek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie możliwości odliczenia odsetek od kredytu w ramach ulgi odsetkowej za 2020 r. do dnia ustania wspólności majątkowej małżeńskiej jest prawidłowe, natomiast od dnia ustania wspólności majątkowej małżeńskiej jest nieprawidłowe.

Zasady dokonania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.), obowiązujące w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588).

Przepis ten stanowi, że podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

W wyniku nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), ustawodawca w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w art. 9 nadał nowe brzmienie ust. 1, w myśl którego podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., zwany dalej "kredytem mieszkaniowym", przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek:

1.

od kredytu mieszkaniowego,

2.

od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,

3. od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2, - do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Zatem pomimo uchylenia art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zagwarantował korzystanie z ulgi odsetkowej w ramach praw nabytych osobom, którym bank udzielił kredytu mieszkaniowego w latach 2002-2006. Prawo to przysługuje, w sytuacji, kiedy podatnikowi został udzielony kredyt (pożyczka) do końca 2006 r. i spełnia on warunki określone w ww. art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Rodzaje inwestycji, których sfinansowanie uprawnia do odliczania odsetek od kredytu (pożyczki) od podstawy obliczenia podatku zawiera art. 26b ust. 1 ww. ustawy, zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 2-4 i 8 tego artykułu, natomiast terminy dokonywania odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) zawarto w ust. 5-7 tego przepisu.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób, w brzmieniu obowiązującym w latach 2002-2006, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkaniowego albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W myśl art. 26b ust. 2 cytowanej ustawy, odliczenie, o którym mowa powyżej stosuje się, jeżeli:

1.

kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2.

kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

3.

inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku takiego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4.

inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a.

o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,

b.

o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,

5.

do zeznania podatkowego składanego za rok podatkowy, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik jest obowiązany dołączyć oświadczenie według ustalonego wzoru PIT-2K, o wysokości wszystkich wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych,

6.

odsetki, o których mowa w ust. 1:

a.

zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodami wystawionymi przez podmiot wymieniony w pkt 2,

b.

nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,

c.

nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

7.

podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

a.

zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b.

budowę budynku mieszkalnego,

c.

wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,

d.

zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

e.

nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

f.

przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia tego lokalu,

g.

systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 26b ust. 3 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przyznany kredyt wykorzystywany jest na inwestycję mieszkaniową wymienioną w ust. 1 oraz nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie tego gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5.

Jednocześnie w przepisie art. 26b ust. 4 pkt 1-2 cytowanej ustawy, ustawodawca zawarł ograniczenie odliczania do odsetek naliczonych za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. i zapłaconych do tego dnia i tylko od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.

W myśl art. 26b ust. 5 cytowanej ustawy, odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym zostanie zakończona dana inwestycja. Jeżeli odsetki, o których mowa zostały zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem, wówczas - zgodnie z przepisem art. 26b ust. 6 - mogą być one odliczone od podstawy obliczenia podatku również za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Stosownie zaś do przepisu art. 26b ust. 7 ww. ustawy odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5 mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.

Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie zaznaczyć należy, iż uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego jest możliwe jedynie w przypadku spełnienia wszystkich warunków określonych w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z analizy wniosku wynika, że na wybudowanie lokalu mieszkalnego w 2005 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zaciągnęła kredyt hipoteczny, a w roku 2006 na zasadzie majątkowej małżeńskiej wspólności ustawowej podpisali akt notarialny przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W 2006 r. na zakupionej w 2005 r. działce rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego oraz zawarli nową umowę kredytową przeznaczoną na dwa cele, tj. na pokrycie części kosztów budowy domu jednorodzinnego oraz na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na lokal mieszkalny w 2005 r. Od 2006 r. zgodnie z umową kredytową na oba cele bank co miesiąc pobiera kwotę kapitału wraz z odsetkami z rachunku bankowego małżonka Wnioskodawczyni, natomiast zaświadczenia o spłaconych odsetkach, w tym odsetkach z tytułu kredytu zaciągniętego na pokrycie części kosztów budowy domu jednorodzinnego bank wystawia na Wnioskodawczynię. We wrześniu 2020 r. Wnioskodawczyni zawarła z małżonkiem umowę majątkową małżeńską oraz dokonała podziału majątku wspólnego, w wyniku czego otrzymała na własność wybudowany w 2009 r. dom jednorodzinny, natomiast małżonek został jedynym właścicielem lokalu mieszkalnego, o których to nieruchomościach mowa powyżej. Bank nie otrzymał informacji od Wnioskodawczyni o podziale majątku wspólnego, wobec czego dla banku nadal z mężem są współkredytobiorcami obu nieruchomości, w równej części odpowiadają solidarnie za terminowe regulowanie zobowiązania. Za rok 2020 żaden z małżonków nie dokonał odliczenia ulgi odsetkowej spłaconych odsetek w okresie od 1 stycznia 2020 do dnia ustania wspólności majątkowej małżeńskiej. Zaświadczenie o wysokości i terminie zapłaty odsetek od kredytu będącego podstawą do odliczenia ulgi odsetkowej przez bank, który udzielił tego kredytu zostało wystawione za cały rok 2020 na podatnika tj. zainteresowanego składającego niniejszy wniosek, bez podziału na okresy do dnia ustania i od dnia ustania wspólności majątkowej. Przez cały rok 2020, w tym po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej spłata kredytu będącego podstawą do odliczenia ulgi odsetkowej następowała z rachunku bankowego, którego mąż był jedynym właścicielem. Wnioskodawczyni nie posiada dowodów wpłaty/przelewów na kwotę pokrywającą połowę spłaty odsetek na konto męża, z którego są spłacane odsetki do banku na poczet kredytu, na pokrycie odsetek od kredytu na budowę domu jednorodzinnego od września do grudnia 2020 r. Zaświadczenie wystawione przez bank w zakresie odsetek dotyczy całości spłaty, tj. wykazana w zaświadczeniu kwota stanowi 100% spłaty odsetek bez żadnego podziału.

Wysokość odliczeń w myśl przepisu art. 26b ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, iż przepis art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. stanowi, że od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, wymienionej w pkt 1-4 tego przepisu.

Stosownie natomiast do art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. a ww. ustawy odliczeniu podlegają wyłącznie odsetki, o ile zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty zostały udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2 (tj. podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów - pożyczek).

W konsekwencji prawo do odliczenia - na zasadach określonych w wyżej przytoczonych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przysługuje podatnikowi, który faktycznie w roku podatkowym dokonał spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Tak więc, w przypadku omawianej ulgi istotne znaczenie ma to, kto faktycznie dokonał spłaty przedmiotowych odsetek.

Jeżeli zatem z umowy kredytowej wynika, iż kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba i każda z tych osób odpowiada solidarnie za spłatę zadłużenia (w tym odsetek), to prawo do odliczeń - na podstawie art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. - przysługuje temu kredytobiorcy (współkredytobiorcy), który faktycznie dokonał spłaty odsetek od udzielonego kredytu, o ile spełnia pozostałe warunki określone przez ustawodawcę.

Jeżeli z zaświadczenia banku (lub innego uprawnionego podmiotu) nie wynika, w jakiej części poszczególni kredytobiorcy ponosili faktycznie wydatki na spłatę odsetek, należy przyjąć, że każdy z nich ponosił je w częściach równych, niezależnie od udziału we współwłasności, chyba że podatnicy wykażą, w jakiej wysokości zostały faktycznie poniesione przez nich wydatki. Każdy też z kredytobiorców ma wówczas prawo do odliczeń w ramach limitu, o którym mowa w art. 26b ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku, gdy spłata kredytu i odsetek następuje z rachunku bankowego, którego podatnik jest posiadaczem (współposiadaczem) przyjmuje się, że to podatnik dokonał spłaty odsetek, o ile zaświadczenie, o którym mowa powyżej, wydane jest na jego imię i nazwisko.

Wątpliwość Wnioskodawczyni budzi kwestia, czy w 2020 r. przysługuje Jej odliczenie odsetek od kredytu na pokrycie kosztów budowy domu w 50%, jako że jest współkredytobiorcą w równej części, czy jednak w 100% na podstawie zaświadczenia wystawionego na Wnioskodawczynię przez bank.

Jak wynika z wcześniej powołanego przepisu art. 26b ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki, ponoszone z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego, dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

Natomiast w przypadku obowiązywania pomiędzy małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej, zgodnie z art. 511 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359) każdy z małżonków zarządza i rozporządza całym swoim majątkiem samodzielnie. Zatem prawa i przedmioty majątkowe nabyte ze środków majątku odrębnego małżonków, stanowią własność tego z małżonków, który poniósł związane z nimi wydatki.

Wobec powyższego warunkiem koniecznym do dokonania w zeznaniu odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych z majątku odrębnego małżonka na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego jest posiadanie dowodów ich poniesienia wystawionych na małżonka dokonującego odliczenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2020 r. spłaty kredytu i odsetek od tego kredytu dokonywał mąż Wnioskodawczyni z osobistego rachunku bankowego. Zaświadczenie o wysokości spłaconych odsetkach bank wystawił na Wnioskodawczynię. We wrześniu 2020 r. Wnioskodawczyni zawarła z mężem umowę majątkową małżeńską i dokonała podziału majątku wspólnego.

Zatem mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że w okresie od stycznia 2020 r. do momentu zawarcia między Wnioskodawczynią i Jej mężem umowy majątkowej małżeńskiej oraz dokonania podziału majątku wspólnego zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz 26b ust. 4 pkt 2 tej ustawy, Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia ulgi odsetkowej w 50%, a jeśli Jej mąż za ten okres nie dokonał / nie będzie dokonywał odliczeń - stosownie do art. 26b ust. 8 ww. ustawy - w 100%.

Stanowisko Wnioskodawczyni w powyższej części jest prawidłowe.

Natomiast od momentu ustania wspólności majątkowej małżeńskiej Wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do dokonywania odliczeń odsetek od kredytu w ramach ulgi odsetkowej, gdyż nie posiada dokumentu potwierdzającego spłatę przez Nią odsetek.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni w powyższej części uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów-w art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko˗ Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl