0110-KSI2-1.442.9.2024.4.BŚ - WIS USŁUGA – uzgodnienie branżowe dotyczące projektu budowy w pobliżu urządzeń wodociągowych - PKWiU 2015 - 71 - stawka 23% VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0110-KSI2-1.442.9.2024.4.BŚ WIS USŁUGA – uzgodnienie branżowe dotyczące projektu budowy w pobliżu urządzeń wodociągowych - PKWiU 2015 - 71 - stawka 23% VAT

DECYZJA

Na podstawie art. 207 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, z późn. zm.), zwanej dalej "Ordynacją podatkową", oraz art. 42h ust. 3a pkt 2, w zw. z art. 42h ust. 3 pkt 4 oraz art. 42g ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361), zwanej dalej "ustawą",

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości w wiążącej informacji stawkowej (WIS) z dnia 28 września 2021 r. nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG, określającej dla usługi - uzgodnienie branżowe dotyczące urządzeń wodociągowych, klasyfikację do PKWiU 2015 - 36.00.20.0 oraz stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a oraz poz. 24 załącznika nr 3 do ustawy,

zmienia z urzędu wyżej wymienioną decyzję określając:

przedmiot wniosku: usługa - uzgodnienie branżowe dotyczące projektu budowy (...) zlokalizowanych w pobliżu urządzeń wodociągowych Wnioskodawcy,

opis usługi: Wnioskodawca na zlecenie klienta wykonuje usługę uzgodnienia branżowego. Świadczenie będące przedmiotem wniosku dotyczy uzgodnienia przebiegu dla projektowanych (...), w miejscu skrzyżowania z istniejącą siecią wodociągową. Wnioskodawca dokonuje sprawdzenia na mapie sytuacyjno-wysokościowej, czy nie ma kolizji pomiędzy uzgadnianą inwestycją budowy (...) na wskazanym terenie, a istniejącą i projektowaną siecią wodociągową. W celu wyświadczenia przedmiotowej usługi Wnioskodawca przyjmuje wniosek wraz z załącznikami od Inwestora lub Zleceniodawcy (pełnomocnika Inwestora), następnie zapoznaje się z przyjętym wnioskiem oraz sprawdza jego poprawność. W dalszej kolejności następują konsultacje międzywydziałowe, przygotowanie odpowiedzi na wniosek Inwestora lub Zleceniodawcy (pełnomocnika Inwestora) oraz wystawienie faktury. Usługa jest świadczona dla klientów, z którymi Wnioskodawca nie zawarł umowy na zaopatrzenie w wodę. Generalnie Wnioskodawca świadczy usługi o charakterze użyteczności publicznej, jego podstawowym przedmiotem działalności jest świadczenie usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków.

rozstrzygnięcie: PKWiU 2015 - 71

stawka podatku od towarów i usług: 23%

podstawa prawna: art. 41 ust. 1 ustawy w zw. art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy

cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2021 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek z dnia 21 lipca 2021 r. o wydanie wiążącej informacji stawkowej w zakresie sklasyfikowania usługi - uzgodnienie branżowe dotyczące urządzeń wodociągowych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 sierpnia 2021 r. (data wpływu 31 sierpnia 2021 r.) oraz doprecyzowano pismem z dnia 10 września 2021 r. (data wpływu 16 września 2021 r.).

W treści wniosku przedstawiono szczegółowy opis usługi:

Wnioskodawca na zlecenie Klienta wykonuje usługę uzgodnienia branżowego związanego z istniejącą i projektowaną siecią wodociągową w zakresie, gdzie Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym zbiorowe zaopatrzenie w wodę na podstawie wydanego zezwolenia w oparciu o ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Wnioskodawca na podstawie art. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych do realizacji dostawy wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem. Celem realizacji tego obowiązku Wnioskodawca uzgadnia lokalizację obiektu Klienta dla uniknięcia kolizji z siecią wodociągową będącą w posiadaniu Wnioskodawcy (który to obowiązek nie zostałby wykonany na skutek przerwania przewodu wodociągowego w wyniku braku uzgodnienia lokalizacji obiektu) oraz na podstawie ogólnych przepisów Prawa budowlanego. Wnioskodawca dokonuje sprawdzenia na mapie sytuacyjno-wysokościowej czy nie ma kolizji pomiędzy uzgodnioną inwestycją na wskazanym terenie, a istniejącą i projektowaną siecią wodociągową.

Wnioskodawca świadczy ww. usługę na rzecz Klientów, z którymi nie zawarł umowy na zaopatrzenie w wodę. Kosztami wykonania usługi Wnioskodawca obciążą Klienta wystawiając fakturę VAT.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem o charakterze użyteczności publicznej, którego podstawowym przedmiotem działalności jest świadczenie usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków (ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1437).

Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków na sieci wodociągowej będącej jego własnością, jak również użyczone oraz znajdujące się w jego posiadaniu.

Na podstawie powyższego opisu usługi - zdaniem Wnioskodawcy, jej związek z usługami zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest bezsporny.

W piśmie z dnia 25 sierpnia 2021 r. (data wpływu 31 sierpnia 2021 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek o poniższe informacje:

Pyt. 1: Wskazanie, jakie konkretnie czynności wykonuje Wnioskodawca w celu wyświadczenia usługi będącej przedmiotem wniosku (należy wymienić wszystkie czynności i dokładnie je opisać). Opis usługi powinien zawierać m.in. zamknięty katalog czynności wykonywanych w jej ramach.

Wnioskodawca w odpowiedzi na powyższe wskazał, że wykonuje następujące czynności:

- przyjęcie wniosku wraz z załącznikami od Inwestora lub Zleceniodawcy (pełnomocnik Inwestora),

- zapoznanie się z wnioskiem Inwestora lub Zleceniodawcy (pełnomocnik Inwestora),

- sprawdzenie poprawności wniosku i załączników - wykluczenie ewentualnych kolizji i zbliżeń do sieci wodociągowej,

- konsultacje międzywydziałowe,

- przygotowanie odpowiedzi na wniosek Inwestora lub Zleceniodawcy (pełnomocnik Inwestora),

- wystawienie faktury.

Pyt. 2: Na czyją rzecz Wnioskodawca świadczy przedmiotową usługę?

Odp.: Usługi świadczone są na rzecz Inwestora lub Zleceniodawcy (pełnomocnik Inwestora).

Pyt. 3: Jakiej konkretnej uzgodnionej inwestycji dotyczy usługa będąca przedmiotem wniosku? Należy wskazać jedną konkretną inwestycję.

Odp.: Usługa będąca przedmiotem wniosku dotyczy np.: inwestycji budowy:

("Uzgodnienie przebiegu dla projektowanych (...) w miejscu skrzyżowania z istniejącą siecią wodociągową").

Pyt. 4: Przesłanie umowy/projektu umowy zawieranej przez Wnioskodawcę na wykonanie usługi będącej przedmiotem złożonego wniosku, a w przypadku oświadczenia, że umowa w formie pisemnej nie jest/nie będzie zawierana - innego dokumentu (np. zlecenia, protokołu wykonania itp.), a także wskazania ustnych ustaleń, z których wynikają okoliczności towarzyszące wykonaniu przedmiotowej usługi.

Odp.: Wnioskodawca nie posiada drukóww.niosków na wykonanie przedmiotowej usługi. Inwestor lub Zleceniodawca (pełnomocnik Inwestora) składa pisemnie zlecenie wykonania usługi opisując czego dotyczy zlecenie.

Wnioskodawca do uzupełnienia wniosku załączył zlecenie dotyczące uzgodnienia usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia.

Ponadto Wnioskodawca poinformował, że nie posiada opinii Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącej klasyfikacji statystycznej dla usługi będącej przedmiotem wniosku.

Natomiast w piśmie z dnia 10 września 2021 r. (data wpływu 16 września 2021 r.) Wnioskodawca doprecyzował, że usługa będąca przedmiotem wniosku dotyczy inwestycji budowy: "Uzgodnienie przebiegu dla projektowanych (...) w miejscu skrzyżowania z istniejącą siecią wodociągową".

W dniu 28 września 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał decyzję WIS nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG, w której określił klasyfikację statystyczną dla usługi - uzgodnienie branżowe dotyczące urządzeń wodociągowych do PKWiU 2015 - 36.00.20.0 oraz stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a oraz poz. 24 załącznika nr 3 do ustawy.

Powyższa decyzja została doręczona w dniu 4 października 2021 r., co potwierdza data wskazana na zwrotnym potwierdzeniu odbioru.

Wnioskodawca nie złożył odwołania od ww. decyzji.

W ramach nadzoru nad poprawnością wydawanych wiążących informacji stawkowych sprawę przekazano do ponownej analizy w zakresie zgodności przedmiotu WIS z ustaloną klasyfikacją statystyczną.

W analizowanej sprawie zweryfikowania wymaga charakter wykonywanej usługi, klasyfikacja na gruncie PKWiU 2015 oraz określenie właściwej stawki podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego postanowieniem z dnia 26 lutego 2024 r., nr 0110-KSI2-1.442.9.2024.1.BŚ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zmiany albo uchylenia wydanej w dniu 28 września 2021 r. decyzji WIS nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG. Postanowienie zostało doręczone Wnioskodawcy w dniu 1 marca 2024 r., co potwierdza data wskazana na zwrotnym potwierdzeniu odbioru.

Postanowieniem z dnia 26 marca 2024 r., nr 0110-KSI2-1.442.9.2024.3.BŚ Organ na podstawie art. 200 § 1 Ordynacji podatkowej wyznaczył Wnioskodawcy siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w zakresie zebranego w sprawie materiału dowodowego. Przedmiotowe postanowienie zostało skutecznie doręczone Wnioskodawcy dnia 2 kwietnia 2024 r., co potwierdza data wskazana w zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki.

Wnioskodawca nie skorzystał z prawa do wypowiedzenia się w zakresie zebranego w sprawie materiału dowodowego.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że wiążąca informacja stawkowa z dnia 28 września 2021 r. nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG nie jest prawidłowa i wyjaśnia, co następuje.

Identyfikacja świadczenia na potrzeby podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 42a ustawy, wiążąca informacja stawkowa, zwana dalej "WIS", jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług, która zawiera:

1)

opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS;

2)

klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, niezbędną do:

a)

określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi,

b)

stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie - w przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4,

3)

stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...).

W świetle przepisu art. 8 ust. 1 ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu. Na zachowanie to składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Przy ocenie charakteru czynności należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do usług każde świadczenie niebędące dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy. Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

We wniosku o wydanie WIS z dnia 21 lipca 2021 r. (data wpływu 27 lipca 2021 r.), w części D. "Zakres wniosku" poz. 52 Wnioskodawca wskazał, że wniosek dotyczy usługi. Natomiast w poz. 54 formularza WIS-W, jako klasyfikację, według której ma zostać zaklasyfikowany przedmiot wniosku wskazano PKWiU. Ponadto podatnik zaproponował klasyfikację usługi według PKWiU 2015 - 36.

W wydanej w dniu 28 września 2021 r., nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG decyzji WIS Organ orzekł, że przedmiotowe świadczenie wskazane we wniosku spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych działem PKWiU 2015 - 36.00.20.0 "Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych". Organ na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a oraz poz. 24 załącznika nr 3 do ustawy określił stawkę podatku w wysokości 8%.

Przeprowadzona przez Organ ponowna weryfikacja przedmiotu wniosku o wydanie WIS wykazała, że przedmiotem postępowania jest usługa uzgodnienia branżowego dotycząca projektu budowy (...) zlokalizowanych w pobliżu urządzeń wodociągowych Wnioskodawcy.

Potwierdzeniem ustaleń Organu jest zlecenie Inwestora z dnia 29 czerwca 2021 r. kierowane do Wnioskodawcy (stanowiące załącznik do uzupełnienia wniosku z dnia 25 sierpnia 2021 r.).

Wspomniane zlecenie dotyczy uzgodnienia przebiegu dla projektowanych (...), z jego treści wynika między innymi " (...) W nawiązaniu do ustaleń oraz uwag zawartych w (...) dotyczącej uzgodnienia usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu z (...) zwracam się z prośbą o uzgodnienie przebiegu dla projektowanych (...), w miejscu skrzyżowania z istniejącą siecią wodociągową (...)".

Należy przypomnieć, że w celu wyświadczenia przedmiotowej usługi Strona przyjmuje wniosek wraz z załącznikami od Inwestora lub Zleceniodawcy (pełnomocnik Inwestora). Następnie zapoznaje się z przyjętym wnioskiem oraz sprawdza jego poprawność. W dalszej kolejności Wnioskodawca prowadzi konsultacje międzywydziałowe, przygotowuje odpowiedź na wniosek Inwestora lub Zleceniodawcy (pełnomocnik Inwestora) oraz wystawia fakturę.

Świadczenie będące przedmiotem niniejszej sprawy polega więc na wykonaniu, na wniosek Inwestora, uzgodnienia branżowego związanego z projektowaną budową nie własnej infrastruktury wodociągowej, lecz wykonywanej przez firmę zewnętrzną budowy (...). Uzgodnienie związane z budową Wnioskodawca wykonuje na podstawie odrębnego zlecenia klienta, a polega ono na sprawdzeniu na mapie sytuacyjno-wysokościowej czy nie ma kolizji pomiędzy uzgadnianą inwestycją na wskazanym terenie, a istniejącą i projektowaną siecią wodociągową Wnioskodawcy. Jak wskazuje zgromadzony materiał dowodowy usługa uzgodnienia branżowego jest wykonywana na rzecz podmiotu, dla którego Wnioskodawca nie świadczy usług podstawowych związanych z dostarczaniem wody. Z treści opisu przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniach nie wynika, że Wnioskodawca prowadzi jakiekolwiek inwestycje wodociągowe. Przeciwnie, prowadzone inwestycje realizowane są przez podmiot trzeci, w tym przypadku mowa jest o budowie, gdyż Wnioskodawca do uzupełnienia wniosku dołączył zlecenie nadzoru branżowego dotyczące uzgodnienia przebiegu dla projektowanych (...) w miejscu skrzyżowania z istniejącą siecią wodociągową.

Ponowna identyfikacja świadczenia Wnioskodawcy wynika z przeprowadzonej w ramach nadzoru dokonanego na podstawie art. 42h ust. 3 ustawy analizy sprawy oraz z zebranego materiału dowodowego. Postępowanie o wydanie WIS ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do ustalenia prawidłowej klasyfikacji towaru lub usługi, niezbędnej m.in. do określenia stawki podatku. W postępowaniu tym Organ dokonuje przyporządkowania stanu faktycznego pod określony przepis prawa podatkowego. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Organ wskazuje przyczyny, dla których w określonym stanie faktycznym dany przepis ma zastosowanie.

Mając powyższe na uwadze należy zaznaczyć, że Organ w decyzji WIS nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG z dnia 28 września 2021 r. usługę będącą przedmiotem wniosku o wydanie WIS określił w sposób nieprawidłowy, jako "uzgodnienie branżowe dotyczące urządzeń wodociągowych". Po dokonaniu weryfikacji wniosku, jego uzupełnień oraz po przeprowadzeniu postępowania należy prawidłowo określić przedmiot wniosku jako usługa - uzgodnienie branżowe dotyczące projektu budowy (...) zlokalizowanych w pobliżu urządzeń wodociągowych Wnioskodawcy.

UZASADNIENIE klasyfikacji usługi.

Stosownie do brzmienia art. 5a ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej (CN) zgodnej z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm. - Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.) lub w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są klasyfikowane według Nomenklatury scalonej (CN) lub klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują działy, pozycje, podpozycje lub kody Nomenklatury scalonej (CN) lub symbole klasyfikacji statystycznych.

Do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie świadczonych usług należy stosować Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676, z późn. zm.).

Podstawowe cele, konstrukcję i sposób posługiwania się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług oraz jej interpretację wskazują zasady metodyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) zawarte w ww. rozporządzeniu.

Zasady metodyczne stanowią integralną część klasyfikacji. Zawarte w nich postanowienia obowiązują przy jej interpretacji i stosowaniu (pkt 1.3).

Zgodnie z pkt 1.2 zasad metodycznych, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) składa się z:

- niniejszych zasad metodycznych,

- uwag do poszczególnych sekcji,

- schematu klasyfikacji.

Natomiast schemat klasyfikacji - jak wskazano w pkt 1.4 zasad metodycznych - stanowi wykaz grupowań i obejmuje:

- symbole grupowań,

- nazwy grupowań.

Stosownie do pkt 5.3.2 zasad metodycznych, każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu PKD, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługę.

W pkt 7.6 zasad metodycznych zawarto ogólne reguły klasyfikowania usług.

Na podstawie pkt 7.6.2, gdy przeprowadzona analiza opisu wykonywanych czynności wskazuje na możliwość zaliczenia usługi do dwóch lub kilku grupowań, należy przyjąć następujące reguły klasyfikowania, z tym jednak, że porównywać można jedynie grupowania tego samego poziomu hierarchicznego:

- grupowanie, które zawiera bardziej dokładny opis czynności, powinno być uprzywilejowane (wybrane) w stosunku do grupowania zawierającego opis ogólny,

- usługa złożona, składająca się z kombinacji różnych czynności, której nie można zaklasyfikować zgodnie ze wskazanym sposobem, powinna być zaklasyfikowana jak usługa, która nadaje całości zasadniczy charakter,

- usługę, której nie można zaklasyfikować zgodnie z (tiret 1, 2) należy zaklasyfikować w grupowaniu odpowiednim dla usługi o najbardziej zbliżonym charakterze.

Jak wcześniej wskazano, Organ pierwszej instancji sklasyfikował usługę objętą decyzją z dnia 28 września 2021 r., nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG - uzgodnienie branżowe dotyczące urządzeń wodociągowych - do grupowania 36.00.20.0 PKWiU 2015.

Dokonując klasyfikacji usługi świadczonej przez Wnioskodawcę oraz uwzględniając okoliczności wynikające z opisu sprawy, Organ zauważył, że usługa uzgodnienia branżowego polega na sprawdzeniu i naniesieniu na mapie sytuacyjno-wysokościowej projektu budowy (...) na wskazanym terenie. Tak więc Wnioskodawca otrzymał zlecenie, aby sporządzić i wydać Inwestorowi uzgodnienie branżowe celem wykluczenia kolizji planowanej inwestycji z własną, istniejącą i projektowaną siecią wodociągową.

W przedmiotowej sprawie występuje nikły związek pomiędzy głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, czyli zaopatrywaniem w wodę swoich odbiorców, a uzgodnieniem branżowym wykorzystywanym przez Zleceniodawcę do budowy (...). Budowa wspomnianej (...) jest czynnością odrębną, nie związaną bezpośrednio z podstawową działalnością Wnioskodawcy w zakresie dostarczania wody. Usługa będąca przedmiotem wniosku jest wprawdzie związana z siecią wodociągową będącą własnością Wnioskodawcy, ale jedynie w taki sposób, że poprzez realizację tej usługi Wnioskodawca tylko zabezpiecza eksploatowaną własną infrastrukturę, czy też projektowaną i budowaną w przyszłości. Powyższa usługa jest wykonywana dla podmiotu, z którym Wnioskodawca nie ma podpisanej umowy na dostarczanie wody.

Tak więc usługa uzgodnienia branżowego w opisywanym przypadku nie jest usługą niezbędną, ani pomocniczą dla wykonywania działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Usługa dostarczania wody jest wykonywana niezależnie od usługi uzgodnienia branżowego. Celem realizacji tej usługi jest prawidłowe wykonanie robót prowadzonych przez nabywcę usługi poprzez odpowiednie ich prowadzenie i zabezpieczenie tak aby uniknąć roszczeń z tytułu nieprawidłowości w wykonanych pracach.

Mając na uwadze powyższe, wykonywana przez Wnioskodawcę usługa - uzgodnienie branżowe dotyczące projektu budowy (...) zlokalizowanych w pobliżu urządzeń wodociągowych Wnioskodawcy, nie spełnia kryteriów i nie posiada właściwości dla usług objętych grupowaniem PKWiU 36.00.20.0 "Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych", jak to określono w decyzji WIS z dnia 28 września 2021 r. nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG.

W grupowaniu 36.00.20.0 PKWU "Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych" klasyfikuje się bowiem:

- usługi związane z oczyszczaniem wody w celu jej dostawy,

- usługi uzdatniania wody dla celów przemysłowych i innych,

- usługi dostarczania wody za pośrednictwem sieci wodociągowych, cysternami lub innymi środkami transportu,

- usługi związane z obsługą systemów irygacyjnych,

- usługi konserwacji wodomierzy.

Grupowanie to nie obejmuje:

- usług związanych z obsługą systemów irygacyjnych do celów rolniczych, sklasyfikowanych w 01.61.10.0,

- usług oczyszczania ścieków, sklasyfikowanych w 37.00.11.0,

- robót związanych z budową magistrali i linii wodociągowych oraz obiektów do uzdatniania wody, sklasyfikowanych w 42.21.23.0,

- usług instalowania wodomierzy, sklasyfikowanych w 43.22.11.0,

- usług w zakresie transportu wody rurociągami przesyłowymi, sklasyfikowanych w 49.50.19.0,

- odczytywania wskazań wodomierzy, sklasyfikowanego w 82.99.19.0.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami, Organ dokonał ponownej klasyfikacji usługi, zgodnie z przywołanym wyżej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Zgodnie z tytułem Sekcji M Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, sekcja ta obejmuje "Usługi profesjonalne, naukowe i techniczne".

Zgodnie z wyjaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) sekcja M obejmuje:

- usługi prawne,

- usługi rachunkowo-księgowe i w zakresie audytu,

- usługi doradztwa podatkowego,

- usługi firm centralnych (head offices),

- usługi doradztwa związane z zarządzaniem,

- usługi architektoniczne i inżynierskie i związane z nimi doradztwo techniczne,

- usługi w zakresie badań i analiz technicznych,

- usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych,

- usługi reklamowe,

- usługi badania rynku i opinii publicznej,

- usługi fotograficzne,

- usługi tłumaczeń pisemnych i ustnych,

- usługi w zakresie prognozowania pogody i usługi meteorologiczne,

- usługi profesjonalne, naukowe i techniczne wymagające wiedzy specjalistycznej, gdzie indziej niesklasyfikowane,

- usługi weterynaryjne.

Sekcja ta nie obejmuje:

- usług schronisk dla zwierząt gospodarskich, bez zapewnienia opieki weterynaryjnej, sklasyfikowanych w 01.62.10.0,

- usług strzyżenia owiec, sztucznego unasienniania, opieki nad stadem, wypasania cudzego inwentarza, trzebienia kogutów, czyszczenia kojców itp., sklasyfikowanych w 01.62.10.0,

- realizacji projektów budowlanych do sprzedaży, sklasyfikowanej w 41.00,

- wydawania map, atlasów i globusów, w formie drukowanej, sklasyfikowanego w 58.11.15.0 i 58.11.16.0,

- usług związanych z produkcją promocyjnych lub reklamowych filmów i nagrań wideo, sklasyfikowanych w 59.11.12.0,

- usług projektowania księgowych systemów informatycznych, sklasyfikowanych w 62.01.1,

- usług holdingów finansowych, sklasyfikowanych w 64.20.10.0,

- usług sporządzania list adresowych i obsługi poczty, sklasyfikowanych w 82.19.12.0,

- usług związanych z organizacją targów, wystaw i kongresów, sklasyfikowanych w 82.30.1,

- prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz prowadzenia państwowych ewidencji, sklasyfikowanego w 84.13.1,

- usług sądów i prokuratury, sklasyfikowanych w 84.23.11.0,

- usług schronisk dla zwierząt domowych, bez zapewnienia opieki weterynaryjnej, sklasyfikowanych w 96.09.11.0.

W sekcji M zawarty jest m.in. dział 71 "Usługi architektoniczne i inżynierskie; usługi w zakresie badań i analiz technicznych", który obejmuje:

- usługi w zakresie architektury, inżynierii oraz opracowywanie projektów, sprawowanie nadzoru budowlanego,

- usługi w zakresie usług mierniczych i kartograficznych,

- badania właściwości fizycznych, analizy chemiczne i pozostałe badania.

Mając na uwadze opis usługi należy stwierdzić, że jej istotą jest uzgodnienie branżowe dotyczące projektowanych (...), które będą zlokalizowane w miejscu skrzyżowania z istniejącą siecią wodociągową Wnioskodawcy.

Z powyższego wynika, że usługa - uzgodnienie branżowe dotyczące projektu budowy (...) zlokalizowanych w pobliżu urządzeń wodociągowych Wnioskodawcy - powinna zostać sklasyfikowana do PKWIU 71 "Usługi architektoniczne i inżynierskie; usługi w zakresie badań i analiz technicznych".

Klasyfikacja została dokonana zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015), zwłaszcza z uwzględnieniem pkt 5.3.2 tych zasad.

UZASADNIENIE zastosowania stawki podatku od towarów i usług.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast stosownie do art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%.

Ustawodawca przewidział stawki obniżone dla towarów i usług, które zostały wymienione w załączniku nr 3 i nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługa - uzgodnienie branżowe dotyczące projektu budowy (...) w pobliżu urządzeń wodociągowych Wnioskodawcy została zaklasyfikowana do działu 71 PKWiU 2015. Prawodawca nie przewidział w ustawie ani w aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie stosowania stawki obniżonej dla usług klasyfikowanych do działu 71 PKWiU. Zatem, właściwą stawką dla opodatkowania przedmiotowej usługi jest stawka podatku od towarów i usług w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zgodnie z art. 42h ust. 3 pkt 4 ustawy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wszczyna z urzędu postępowanie w sprawie zmiany albo uchylenia ostatecznej WIS w przypadku wystąpienia albo uzasadnionego przypuszczenia wystąpienia przesłanek powodujących jej nieprawidłowość, w szczególności w przypadku błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych, co oznacza, że jeśli stwierdzona zostanie nieprawidłowość wydanej wiążącej informacji stawkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może z urzędu zmienić ją w dowolnym czasie.

W świetle powyższego należało z urzędu zmienić wiążącą informację stawkową z dnia 28 września 2021 r. nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG, gdyż stwierdzono jej niezgodność z prawem.

Informacje dodatkowe:

Niniejsza decyzja o zmianie WIS nr 0110-KSI2-1.442.9.2024.4.BŚ z dnia 24 kwietnia 2024 r. jest ważna, jeśli w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od podatku od towarów i usług (art. 42a ustawy). W zakresie wyeliminowania lub zastosowania zwolnienia Wnioskodawca może zwrócić się o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała.

Podmiot, na rzecz którego wydano decyzję, może ją stosować wyłącznie do usług tożsamych pod każdym względem z usługą będącą przedmiotem tej decyzji.

Niniejsza decyzja o zmianie WIS nr 0110-KSI2-1.442.9.2024.4.BŚ z dnia 24 kwietnia 2024 r. wiąże, z zastrzeżeniem art. 42c ust. 2-2d, organy podatkowe wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana, oraz ten podmiot, w odniesieniu do usługi wykonanej w okresie ważności decyzji (art. 42c ust. 1 pkt 2 ustawy), z wyjątkiem następujących przypadków:

- podmiot ten złożył fałszywe oświadczenie, że w dniu złożenia wniosku o WIS, w zakresie przedmiotowym tego wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego (art. 42b ust. 3 ustawy),

- usługa, będąca przedmiotem niniejszej decyzji, stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy (art. 42ca ustawy).

W przypadku zastosowania się przez podatnika do wydanej na jego rzecz WIS nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG z dnia 28 września 2021 r. przed jej zmianą przepisy art. 14k-14 m ustawy - Ordynacja podatkowa stosuje się odpowiednio (art. 42c ust. 2 ustawy).

Jak stanowi art. 42c ust. 2b ustawy, w przypadku zmiany WIS z powodu wystąpienia przesłanek, o których mowa w art. 42h ust. 3 pkt 4, i zastosowania się przez podmiot, na rzecz którego została ona wydana, do zmienionej WIS od dnia następującego po dniu, w którym WIS została doręczona, do dnia doręczenia decyzji o zmianie WIS, przepisy art. 14k-14 m Ordynacji podatkowej stosuje się odpowiednio.

Powyższe uregulowania powodują, że Wnioskodawca w okresie od dnia następującego po dniu, w którym WIS nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG z dnia 28 września 2021 r. została doręczona, do końca stosowanego przez nią okresu rozliczeniowego w podatku od towarów i usług następującego po okresie rozliczeniowym, w którym doręczono niniejszą decyzję o zmianie WIS ma prawo wyboru, czy zastosuje zmienioną WIS, czy WIS nr 0112-KDSL1-2.440.221.2021.2.KG z dnia 28 września 2021 r.

Jeżeli zatem wolą Wnioskodawcy będzie zastosowanie WIS przed jej zmianą, wówczas dla przedmiotu decyzji (usługi) w ww. okresie rozliczeniowym w podatku od towarów i usług można stosować stawkę podatku w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a ustawy oraz poz. 24 załącznika nr 3 do ustawy (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.).

Wybór którejkolwiek z powyższych opcji nie może skutkować niekorzystnymi skutkami prawnopodatkowymi dla Wnioskodawcy.

Niniejsza decyzja o zmianie WIS nr 0110-KSI2-1.442.9.2024.4.BŚ z dnia 24 kwietnia 2024 r. jest wydawana na okres 5 lat i jest ważna od dnia następującego po dniu jej doręczenia. WIS traci ważność przed upływem tego okresu, z dniem:

1)

następującym po dniu doręczenia decyzji o zmianie WIS albo decyzji o uchyleniu WIS, albo

2)

wygaśnięcia na podstawie art. 42h ust. 1

- w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej (art. 42 ha ust. 1 i 2 ustawy).

Decyzja o zmianie WIS nr 0110-KSI2-1.442.9.2024.4.BŚ z dnia 24 kwietnia 2024 r., wygasa z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku odnoszących się do usługi, będącej przedmiotem niniejszej decyzji, w wyniku której wskazana w decyzji zmieniającej:

1)

klasyfikacja usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług lub

2)

stawka podatku właściwa dla usługi, lub

3)

podstawa prawna wskazanej w WIS stawki podatku

- staje się niezgodna z tymi przepisami.

Wygaśnięcie niniejszej decyzji WIS następuje z dniem wejścia w życie przepisów, z którymi WIS stała się niezgodna (art. 42h ust. 1 ustawy).

Do liczenia terminów okresu ważności niniejszej decyzji stosuje się odpowiednio art. 12 Ordynacji podatkowej.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji, stosownie do art. 220 § 1 w zw. z art. 221 oraz art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej, służy Wnioskodawcy odwołanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: (KIS/SkrytkaESP albo za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie https://www.podatki.gov.pl/e-urząd-skarbowy) będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: www.kis.gov.pl