Kolek Antoni, Sobolewski Oskar, Sosnowski Krzysztof, Zwolnienia grupowe i restrukturyzacja zatrudnienia

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Zwolnienia grupowe i restrukturyzacja zatrudnienia

Autorzy fragmentu:

OD AUTORÓW

Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie Czytelnikowi zagadnień związanych ze zwolnieniami grupowymi oraz restrukturyzacją przedsiębiorstwa. Opracowanie zawiera prawną analizę zwolnień grupowych oraz możliwości działań restrukturyzacyjnych. Autorzy w przystępny sposób przedstawiają rozwiązania wprowadzone ustawą z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz inne narzędzia restrukturyzacyjne. Publikacja skierowana jest zarówno do osób, które na co dzień zajmują się zagadnieniami prawa pracy, jak i do tych, które poszukują odpowiedzi w indywidualnych sprawach. Na uwagę zasługuje jej problemowy charakter, dzięki któremu Czytelnik otrzymuje dużą dawkę wiedzy podanej w przystępny sposób.

Autorzy przedstawiają zarówno rozwiązania funkcjonujące w polskim porządku prawnym od wielu lat, jak też najnowsze instytucje prawne wprowadzone przepisami tzw. tarcz antykryzysowych.

Opracowanie w kompleksowy sposób prezentuje problematykę zwolnień grupowych. Praktyczny charakter poruszonych zagadnień oraz analiza rozwiązań składających się na proces restrukturyzacji zatrudnienia w organizacjach sprawiają, że może ono być cennym źródłem wiedzy zarówno dla praktyków zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, jak też dla przedstawicieli zawodów prawniczych, którzy w swojej pracy stykają się z kwestiami zwolnień grupowych. Poradnikowa formuła poruszanych zagadnień jest uzupełnieniem wiedzy osób kierujących działami zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach, może też wypełnić lukę informacyjną w przypadku osób zainteresowanych uprawnieniami pracowników.

Autorzy fragmentu:

RozdziałI
SZCZEGÓLNE ZASADY ROZWIĄZYWANIA Z PRACOWNIKAMI STOSUNKÓW PRACY Z PRZYCZYN NIEDOTYCZĄCYCH PRACOWNIKÓW

1.Zwolnienia grupowe – założenia ogólne

Ustawa z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r. poz. 1969 ze zm.) dotyczy przeprowadzania procedury zwolnień grupowych przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 osób. W art. 1 ust. 1 u.z.g. ustawodawca posługuje się pojęciem stosunku pracy, co oznacza, że uregulowania te nie będą dotyczyły osób wykonujących pracę na podstawie innych form zatrudnienia. W ust. 1 wskazano, że przepisy ustawy będą miały zastosowanie, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie będzie obejmowało następującą liczbę pracowników:

10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Wspomniane 30 dni będzie liczone począwszy od pierwszego wręczonego wypowiedzenia. To ważna informacja dla pracodawców, którzy...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX