Golat Rafał, Polubowne rozstrzyganie sporów

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2007
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Polubowne rozstrzyganie sporów

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

O znaczeniu ugody w rozwiązywaniu sporów cywilnoprawnych - także tych wynikających z obrotu gospodarczego - nie trzeba nikogo przekonywać. Wszak stanowi ona kompromis, który zaoszczędza stronom dużo czasu, kosztów i formalności proceduralnych.

Mimo płynących z niej korzyści jest ona jednak, jak można wnioskować na podstawie obserwacji praktyki kontraktowej i sądowej, zbyt mało popularna i niedostatecznie wykorzystywana. Tymczasem poza poświęconymi ugodzie przepisami prawa istnieje dość bogate orzecznictwo, również Sądu Najwyższego, które daje dodatkowe wskazówki w zakresie jej praktycznego stosowania.

Zagadnienie ugodowego rozstrzygania sporów gospodarczych zostało stosunkowo niedawno w istotny sposób uporządkowane przez wprowadzenie do Kodeksu postępowania cywilnego (z mocą od 17 grudnia 2005 r., na podstawie nowelizacji przez ustawę z 28 lipca 2005 r. - Dz. U. Nr 178, poz. 1478) nowej części V, która kompleksowo reguluje sądownictwo polubowne (arbitrażowe).

Niniejsze opracowanie ma na celu wyczerpujące przedstawienie zagadnienia ugodowego rozstrzygania sporów gospodarczych. Uwzględniono w nim poszczególne praktyczne aspekty tej problematyki, takie jak kształtowanie postanowień umownych w tym zakresie, warianty polubownych rozwiązań, przebieg i zasady procedury polubownej (ugodowej) oraz skutki, z którymi przedsiębiorcy muszą się liczyć w związku z zawarciem ugody, w tym skutki o charakterze finansowym (podatkowym). Prezentacji tych różnych aspektów polubownych inicjatyw przedsiębiorców poświęcone są cztery rozdziały niniejszej książki.

W celu nadania opracowaniu praktycznej przydatności omówieniu konkretnych zagadnień towarzyszą materiały poglądowe w postaci przykładów konkretnych rozstrzygnięć, w tym sądowych orzeczeń oraz wzorów dokumentacji ugodowej, zwłaszcza umów i wniosków składanych przez strony w postępowaniu polubownym.

Autor

Autor fragmentu:

RozdziałI
Postanowienia umowne w zakresie ugodowego rozstrzygania sporów

1.Szeroki zakres zastosowania mechanizmów ugodowych

Przydatność polubownego rozstrzygania sporów w praktyce obrotu gospodarczego jest bardzo duża. W zasadzie w każdej relacji między przedsiębiorcami mogą się bowiem pojawić różnego rodzaju spory czy nieporozumienia wymagające rozstrzygnięcia.

Kluczowe okazuje się wówczas poradzenie sobie przez będące ze sobą w konflikcie podmioty z rozstrzygnięciem sporu we własnym zakresie, bez konieczności angażowania innych podmiotów, osób lub instytucji, w szczególności sądów powszechnych.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX