Smyk Marcin, Pełnomocnictwo według kodeksu cywilnego

Monografie
Opublikowano: Oficyna 2010
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Pełnomocnictwo według kodeksu cywilnego

Autor fragmentu:

Wstęp

Pełnomocnictwo jest instytucją prawną o ogromnej doniosłości praktycznej dla ułatwienia, zintensyfikowania i przyspieszenia obrotu prawnego. Przedstawicielstwo ustawowe umożliwia udział w obrocie osobom, które z jakichś prawnych powodów nie mogą osobiście ważnie dokonywać czynności prawnych. Współczesny obrót prawny, odznaczający się bogactwem form, dynamiką, szybkością, profesjonalizmem działań w sferze gospodarczej, wymaga natomiast różnych postaci prawnego zastępstwa jego uczestników, a zwłaszcza - odpowiednio ukształtowanego zastępstwa bezpośredniego w postaci pełnomocnictwa.

Niniejsza rozprawa jest kompleksowym, monograficznym opracowaniem prawnej problematyki pełnomocnictwa na tle prawa polskiego z uwzględnieniem - w niezbędnym zakresie - ewolucji instytucji pełnomocnictwa i jego ukształtowania w obcym ustawodawstwie. Liczne opracowania szczegółowe oraz obszerne studia komentarzowe i systemowe , poświęcone pełnomocnictwu w aspekcie prawa krajowego nie wypełniają bowiem całego obszaru badawczego, na którym wciąż pozostaje miejsce na opracowania o charakterze bardziej ogólnym .

W pracy podjęta została próba uporządkowania i oceny sposobów interpretacji kodeksowych przepisów o pełnomocnictwie oraz sformułowania własnych propozycji wykładni tych unormowań. Mimo bowiem niezmienności wspomnianych przepisów doktryna i orzecznictwo nieustannie rozwijają ich interpretację, uwzględniając nowe zjawiska w praktyce obrotu prawnego i pozakodeksowe unormowania pełnomocnictwa (zob. np. art. 179 u.s.m., art. 184 i art. 333 k.s.h.).

Od uchwalenia kodeksu cywilnego przez prawie 40 lat przepisy o przedstawicielstwie nie były zmieniane. Nowelizacja z 2003 r. polegała na dodaniu unormowań prokury, pełnomocnictwa wyspecjalizowanego, dostępnego tylko dla przedsiębiorców podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców, z zachowaniem niezmienionego brzmienia dotychczasowych przepisów działu VI tytułu IV księgi I kodeksu cywilnego, zatytułowanego "Przedstawicielstwo". Podmiotowa i przedmiotowa odrębność prokury znalazła wyraz w redakcyjnym podziale działu VI tytułu IV księgi I kodeksu cywilnego na trzy rozdziały: "Przepisy ogólne", "Pełnomocnictwo" i "Prokura".

Do powyższego podziału przepisów o przedstawicielstwie na trzy jednostki redakcyjne nawiązuje bezpośrednio tytuł niniejszej pracy. Treść pracy obejmuje więc zasadniczo problematykę pełnomocnictwa, które - w odróżnieniu od wyspecjalizowanego pełnomocnictwa w postaci prokury - można by określić mianem powszechnego . W dalszych rozważaniach jest ono jednak oznaczane podstawowym terminem ustawowym bez użytego wyżej dookreślenia.

Problematyka przedstawicielstwa ustawowego i prokury została uwzględniona tylko w zakresie niezbędnym dla pełnego opisu i analizy pełnomocnictwa . Poza ramami pracy pozostało pełnomocnictwo w prawie prywatnym międzynarodowym .

W rozprawie zastosowana została metoda analizy dogmatycznej z szerokim uwzględnieniem teorii prawa cywilnego i ogólnej teorii prawa. Podjęta została próba uporządkowania terminologii prawniczej, niekiedy rozchwianej w piśmiennictwie i orzecznictwie. Całość dopełniają ograniczone postulaty de lege ferenda.

Konstrukcja opracowania opiera się na założeniu, że osią, wokół której koncentrują się poszczególne instytucje części ogólnej prawa cywilnego, jest stosunek prawny . Schemat stosunku prawnego wyznacza płaszczyznę badawczą, na której możliwe jest precyzyjne określenie sytuacji prawnych poszczególnych podmiotów oraz istniejących i kształtujących się między nimi powiązań oraz zależności .

W części pierwszej rozprawy ("Pojęcie pełnomocnictwa") pełnomocnictwo zostało syntetycznie opisane z punktu widzenia rozwoju prawa i nauki prawa w celu stworzenia szerokiej podstawy dla dalszych rozważań o pojęciu pełnomocnictwa oraz jego funkcjach, w tym zabezpieczenia wierzytelności. Sformułowana została podstawowa teza pracy, w myśl której pełnomocnictwo to stosunek prawny powstający na podstawie oświadczenia woli mocodawcy, którego treścią jest kompetencja pełnomocnika do działania w imieniu reprezentowanego i skorelowany z nią obowiązek reprezentowanego znoszenia skutków tego działania. Do koniecznych atrybutów zachowania pełnomocnika zaliczone zostało działanie z woli mocodawcy i w imieniu reprezentowanego, a do typowych, aczkolwiek niekoniecznych - dokonanie czynności prawnej, działanie w interesie reprezentowanego oraz działanie z woli reprezentowanego. Analiza pojęcia "pełnomocnictwo" i znamion zachowania pełnomocnika umożliwiła wszechstronne porównanie pełnomocnictwa z tzw. pełnomocnictwem biernym, pełnieniem funkcji posłańca, innymi postaciami zastępstwa oraz reprezentacją osób prawnych. Sytuacja osoby czynnej w lokalu przedsiębiorstwa (art. 97 k.c.) scharakteryzowana została za pomocą konstrukcji "umocowania przypisanego następczo".

W części drugiej ("Powstanie i rodzaje pełnomocnictwa") przeanalizowane zostały charakter i treść czynności prawnej powodującej powstanie stosunku pełnomocnictwa. Celem rozważań było przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy czynność prawna, wywołująca skutek w postaci powstania umocowania, obejmuje wyłącznie oświadczenie woli mocodawcy o udzieleniu pełnomocnictwa, czy także inne elementy, a w szczególności - oświadczenie pełnomocnika o przyjęciu umocowania. Wykazana została możliwość i dopuszczalność kreowania pełnomocnictwa w trybie umowy. Ustalone również zostało, że udzielenie pełnomocnictwa jest czynnością prawną, która dla swej skuteczności wymaga złożenia przez mocodawcę oświadczenia woli pełnomocnikowi w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią. W końcowej części rozdziału wyróżnione zostały tzw. pełnomocnictwa atypowe, które co prawda nie są wyraźnie uregulowane w kodeksie cywilnym, lecz mogą być wyodrębnione obok ustawowo wyróżnionych typów pełnomocnictwa.

W części trzeciej ("Wykonywanie umocowania") znalazła się poszerzona charakterystyka umocowania. Należało również określić jego dopuszczalny zakres i odpowiedzieć na pytanie, czy umocowanie może obejmować zachowania inne aniżeli czynności prawne (oświadczenia woli). Analizie poddane zostały przesłanki skutecznego działania pełnomocnika. Przedmiotem badań stał się także charakter prawny potwierdzenia umowy zawartej przez rzekomego pełnomocnika (art. 103 k.c.). De lege ferenda zaproponowana została zmiana przepisu art. 103 k.c., która polegałaby na przyznaniu stronie umowy możliwości żądania jej wykonania przez rzekomego pełnomocnika. Omówiony został zakaz dokonywania przez pełnomocnika czynności prawnych "z samym sobą". Przy okazji rozważań na temat zasad wykonywania umocowania łącznego (art. 107 k.c.) poruszony został, na przykładzie pełnomocnika spadkobierców dziedziczących spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, problem tzw. pełnomocnictwa wspólnego.

Część czwarta ("Wygaśnięcie pełnomocnictwa") poświęcona została przyczynom ustania pełnomocnictwa. Przedmiotem ustaleń stały się takie kwestie, jak skuteczne złożenie oświadczenia woli o odwołaniu pełnomocnictwa właściwej osobie, zasadność restrykcyjnej interpretacji przesłanek pełnomocnictwa nieodwołalnego i niegasnącego wskutek śmierci reprezentowanego lub pełnomocnika oraz zagadnienie dopuszczalności udzielenia pełnomocnictwa na wypadek śmierci (pełnomocnictwo post mortem). Dalsze rozważania objęły, oprócz charakterystyki zrzeczenia się umocowania, ocenę zasadności wyodrębnienia niezależnego zdarzenia cywilnoprawnego w postaci odrzucenia umocowania, które wywoływałoby skutki dalej idące niż zrzeczenie się umocowania. Należało bowiem wyjaśnić, czy dopuszczalne i możliwe jest działanie, którego podjęcie zapobiegałoby powstaniu w sferze prawnej pełnomocnika określonych w odrębnych przepisach obowiązków i ograniczeń, będących następstwem powstania stosunku pełnomocnictwa, lecz nieobjętych treścią oświadczenia woli mocodawcy.

Pracę kończy ustalenie skutków ustania pełnomocnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem charakteru prawnego roszczenia o wydanie poświadczonego odpisu dokumentu pełnomocnictwa (art. 102 k.c.) oraz przesłanek skuteczności czynności prawnej dokonanej po wygaśnięciu umocowania (art. 105 k.c.). W interpretacji art. 105 k.c. zastosowana została wcześniej wspomniana koncepcja umocowania przypisanego następczo.

***

Mojemu Promotorowi, Panu Profesorowi Mirosławowi Nazarowi, pragnę serdecznie podziękować za wszechstronną pomoc w przygotowywaniu rozprawy. Bez inspiracji, cennych wskazówek i życzliwości Pana Profesora powstanie niniejszej pracy nie byłoby możliwe. Podziękowania składam również recenzentom: Panu Profesorowi Henrykowi Ciochowi i Panu Profesorowi Henrykowi Pietrzykowskiemu, za uwagi i sugestie, które pozwoliły nadać pracy ostateczny kształt.

Autor fragmentu:

CzęśćI.
Pojęcie pełnomocnictwa

Rozdziałpierwszy.
Ewolucja ujęć prawnych i doktrynalnych

1.Zastępstwo bezpośrednie w starożytności

1.1.Prawo rzymskie

W rzymskim prawie cywilnym nie wykształciła się odrębna instytucja przedstawicielstwa, a skutki czynności dokonanej przez zastępcę zasadniczo dotyczyły wyłącznie jego osoby. W celu oznaczenia działania w cudzym imieniu nie został także ukuty odpowiedni termin. Pomimo że Rzymianom znane były przypadki, w których działający swoim zachowaniem powodował zmianę bezpośrednio w sferze prawnej innej osoby, to jednak nie powstała w tym zakresie ogólna teoria. Katalog tych wypadków uległ w prawie klasycznym rozszerzeniu, ale nawet za Justyniana zastępstwo bezpośrednie dopuszczalne było tylko wyjątkowo.

Obowiązywanie reguły nemo alieno nomine agere potest (nikt nie może działać w cudzym imieniu) wynikało głównie z przyjętej koncepcji osobistego charakteru zobowiązań oraz ze zróżnicowania sytuacji prawnej wolno urodzonych mieszkańców rzymskich . Ze względu na tzw. status familiae wyróżniano niepodlegające nikomu osoby sui iuris (np. ojciec rodziny) oraz poddane cudzej władzy osoby alieni iuris(np....

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX