Kowalski Wojciech, Egzekucja świadczeń alimentacyjnych

Monografie
Opublikowano: Currenda 2006
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Normy prawa procesowego, czyli normy zawarte w kodeksie postępowania cywilnego , służą realizacji norm prawa materialnego, a w wypadku prawa cywilnego mowa tu przede wszystkim o kodeksie cywilnym oraz kodeksie rodzinnym i opiekuńczym . Normy prawne zawarte w przepisach art. 1081-1088 k.p.c., regulujące egzekucję w zakresie świadczeń alimentacyjnych, służą zatem realizacji norm prawa materialnego dotyczących świadczeń alimentacyjnych.

Komornik, przystępując do realizacji któregokolwiek ze sposobów egzekucji, oprócz znajomości przepisów proceduralnych zawartych w ustawach i aktach niższego rzędu, powinien znać normy prawa materialnego, które ma za zadanie urzeczywistnić w drodze egzekucji sądowej.

Nie można zatem, analizując egzekucję świadczeń alimentacyjnych, czynić tego w oderwaniu - bez krótkiego chociaż omówienia - przepisów materialnoprawnych. Ponieważ komornik wykonuje zawód prawniczy i jednocześnie, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji , jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym, należy od niego oczekiwać więcej niż od zwykłego obywatela. Komornik jest osobą, która zawodowo zajmuje się przeprowadzaniem egzekucji, czyli przymusową realizacją norm prawnych, a rzetelne wykonywanie zawodu obliguje do posiadania podstawowej wiedzy prawniczej na temat alimentów, obowiązku alimentacyjnego, czy też świadczeń o charakterze alimentacyjnym. Podobnie rzecz się ma z każdym, kto wykonuje zawód prawniczy, niezależnie od tego, czy jest sędzią, adwokatem, radcą prawnym, czy reprezentuje organizację społeczną. Każdy, kto zajmuje się sprawami o charakterze alimentacyjnym, ze względu na szczególny charakter tych spraw, powinien posiąść wiedzę związaną z alimentami, zarówno od strony proceduralnej, jak i materialnej. Dlatego zanim skupimy się na samej egzekucji i problemach związanych z jej przeprowadzaniem, należy usystematyzować wiedzę na temat alimentów i rent mających charakter alimentów.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Alimenty i renty mające charakter alimentów

1.Istota i treść obowiązku alimentacyjnego

Z pojęciem "alimenty" w prawie rodzinnym ściśle wiąże się pojęcie "obowiązek alimentacyjny". Dla zdefiniowania "obowiązku alimentacyjnego" istotne znaczenie ma teza III uchwały całej Izby Cywilnej i Administracyjnej Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1986 r. , w której to Sąd Najwyższy orzekł, że "obowiązek alimentacyjny wynika z pokrewieństwa albo z więzów prawnych, z którymi ustawodawca wiąże jego istnienie". Zgodnie zaś z treścią przepisu art. 128 k.r.o., obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Obowiązek alimentacyjny uregulowany jest w szeregu artykułach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o których będzie mowa w dalszej części rozdziału.

Zgodnie zaś z tezami VI-VIII wspomnianej uchwały Sądu Najwyższego: "Dopuszczalna jest każda postać świadczeń alimentacyjnych; mogą to być świadczenia pieniężne lub w naturze; jej wybór odpowiadać powinien celowi, jakiemu obowiązek ten służy, i uwzględniać okoliczności...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX