Szwajdler Wojciech (red.), Aspekty prawne planowania i zagospodarowania przestrzennego

Monografie
Opublikowano: LEX 2013
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Aspekty prawne planowania i zagospodarowania przestrzennego

Autorzy fragmentu:

Wstęp

Niniejsza publikacja stanowi efekt badań naukowych prowadzonych wspólnie przez pracowników Katedry Publicznego Prawa Gospodarczego oraz Katedry Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne jest przedmiotem zainteresowania różnych dziedzin nauki. Monografia Aspekty prawne planowania i zagospodarowania przestrzennego stanowi syntetyczne, a zarazem spójne opracowanie przedstawiające najważniejsze zagadnienia dotyczące regulacji prawnych z zakresu planowania. Główny nurt badań koncentrował się na pełniącej pierwszoplanową rolę w tym zakresie ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W związku z powyższym to właśnie na instytucjach i procedurach unormowanych w tej ustawie skupiły się prowadzone rozważania, kwestie dotyczące innych ustaw analizowano jedynie w uzupełniającym zakresie.

Prawo planowania i zagospodarowania przestrzennego rozstrzyga o możliwości realizacji konkretnej inwestycji, kształtuje również treść i sposób wykonywania prawa własności nieruchomości gruntowych. Od dawna w doktrynie formułowane są postulaty, żeby jak największą część terenów objąć miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Brak tych planów utrudnia przebieg nie tylko procesu inwestycyjno-budowlanego, ale także realizację innych zadań z zakresu administracji publicznej, w tym w szczególności polityki zrównoważonego rozwoju. Na terenach pozbawionych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwość realizacji prawa zabudowy i sposób wykonywania prawa własności wynika z decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Podejmowanie obydwu tych decyzji stanowi proces stosowania prawa, natomiast tworzenie i uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest procesem tworzenia prawa. W pracy przedstawiano powyższy dualizm w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego i jego wpływ na sytuację prawną właścicieli oraz użytkowników wieczystych nieruchomości.

Rozdział 1 przedstawia genezę planowania przestrzennego i zagadnienia o charakterze podstawowym, z uwzględnieniem zasad oraz wpływu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na treść i wykonywanie prawa własności nieruchomości gruntowych. Do podstawowych instytucji planowania przestrzennego na szczeblu gminnym należą: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Materialnoprawne przesłanki tych instytucji zostały zawarte w rozdziałach: 2, 3, 6 oraz 7. Charakter prawnoporównawczy mają natomiast rozdziały dotyczące odpowiednich procedur ich tworzenia czy wydawania, tj. rozdział 4 i 8. Rozdział 5 poświęcono charakterowi prawnemu decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Rozważania dotyczące planowania na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym zawarto w rozdziale 9. W ostatnim, 10 rozdziale podsumowano zagadnienia problemowe instytucji i procedur planowania i zagospodarowania przestrzennego. Przedstawiono również aktualny przebieg prac legislacyjnych związanych z reformą regulacji prawnych dotyczących procesu inwestycyjno-budowlanego. Ostatnia część poświęcona została wskazaniu pewnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy jakości planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Publikacja adresowana jest do studentów prawa i administracji, pracowników administracji, którzy uczestniczą w procesie uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i uczestniczą w procesie stosowania prawa, a także wszystkich zainteresowanych tą problematyką.

Autor fragmentu:

Rozdział1
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne jako polityka działania państwa

1.Cele zagospodarowania przestrzennego

Zagospodarowanie przestrzenne to racjonalne korzystanie z otaczającej nas przestrzeni i jej elementów składowych. Pojęcie zagospodarowania obejmuje więc w języku polskim racjonalne wykorzystanie przestrzeni lub określonych zasobów. Wskazanie na aspekt planowania oznacza, że korzystanie z przestrzeni i jej zasobów będzie odbywało się według reguł określonych w tych planach. W przypadku planowania opartego na normach ważne będzie sprecyzowanie prawnych uprawnień i obowiązków zawartych w planach i skierowanych do określonych podmiotów (organów) odpowiedzialnych za racjonalne korzystanie z przestrzeni (również reglamentujących prawo do tego korzystania) czy też do podmiotów korzystających z tej przestrzeni i jej elementów składowych. Zagospodarowanie przestrzenne określające prawo do korzystania z terenu jest ściśle połączone z problematyką prawa budowlanego, tworząc podstawy procesu inwestycyjnego.

Zagospodarowanie przestrzenne zawsze towarzyszyło człowiekowi na poszczególnych etapach...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX