Kryczka Sebastian , Praca o szczególnym charakterze – kryteria kwalifikacji z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy oraz faktycznego czasu wykonywania pracy o szczególnym charakterze

Linie orzecznicze
Opublikowano: LEX/el. 2015
Status: Aktualna
Autor:

Praca o szczególnym charakterze – kryteria kwalifikacji z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy oraz faktycznego czasu wykonywania pracy o szczególnym charakterze

Praca o szczególnym charakterze jest kategorią pracy zdefiniowaną w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych - dalej u.e.r. Prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. Wykaz prac o szczególnym charakterze stanowi załącznik nr 2 do u.e.r.

Za pracownika wykonującego prace o szczególnym charakterze uważa się pracowników wykonujących w dniu wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych, w pełnym wymiarze czasu pracy, prace o szczególnym charakterze.

Powyższa definicja pracownika wykonującego prace o szczególnym charakterze wywołała wątpliwości, które były przedmiotem rozważań sądów administracyjnych. Pojawiły się dwa sprzeczne stanowiska. Pierwsze z nich zakłada, że pracownikiem wykonującym prace o szczególnym charakterze jest tylko taki pracownik, który wykonuje taką pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Drugi pogląd zakłada, iż pracownikiem wykonującym prace o szczególnym charakterze jest pracownik zatrudniony u danego pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy i świadczy pracę w szczególnym charakterze – niezależnie od czasu jej trwania w ramach świadczonej pracy.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX