Ławicki Jakub, Znamiona zabójstwa eutanatycznego. Glosa do wyroku s.apel. z dnia 6 sierpnia 2013 r., II AKa 118/13

Glosy
Opublikowano: PiP 2016/6/118-124
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Znamiona zabójstwa eutanatycznego. Glosa do wyroku s.apel. z dnia 6 sierpnia 2013 r., II AKa 118/13

Glosowane orzeczenie stanowi pierwszy przypadek udostępnienia szerszemu kręgowi odbiorców judykatu dotyczącego przestępstwa zabójstwa eutanatycznego (art. 150 § 1 k.k.). Już sam ten fakt powoduje, że jest ono godne uwagi.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w glosowanej sprawie zastosowano prawidłową kwalifikację prawną z art. 148 § 1 k.k. Trudno znaleźć uzasadnienie dla subsumcji zachowania oskarżonego do normy wynikającej z 150 § 1 k.k., w sytuacji gdy sprawca uderza ofiarę (żonę) kilkakrotnie w głowę obuchem i ostrzem siekiery, powodując u niej poważne obrażenia ciała skutkujące gwałtownym zgonem pokrzywdzonej.

Trzeba mieć na uwadze, że zabójstwo eutanatyczne z art. 150 k.k., w przeciwieństwie do zabójstwa z art. 148 k.k., jest przestępstwem (występkiem) w typie uprzywilejowanym. Termin „eutanazja” wywodzi się z języka greckiego i oznacza dobrą śmierć (eu – dobry, łagodny, thanatos – śmierć) . Opracowania naukowe definiują eutanazję jako powodowane współczuciem zabicie człowieka, który...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX