Traple Elżbieta, Znaczenie wyłączenia spod pojęcia wynalazku programów komputerowych jako takich

Artykuły
Opublikowano: PPH 2008/3/4-11
Autor:
Rodzaj: artykuł

Znaczenie wyłączenia spod pojęcia wynalazku programów komputerowych jako takich

Ochrona własności intelektualnej w przemyśle informatycznym to przede wszystkim ochrona programów komputerowych i baz danych. Ochrona programów komputerowych była dotąd oparta w Polsce wyłącznie na prawie autorskim, jednak po przystąpieniu Polski do konwencji o udzielaniu patentów europejskich (konwencji monachijskiej) konieczne jest nowe podejście do patentowej ochrony programów. Dla praktyki polskiej istotna stała się zwłaszcza analiza bieżącego orzecznictwa Europejskiego Urzędu Patentowego dotyczącego przedmiotowego zakresu wyłączeń spod pojęcia wynalazku, wynikających z art. 52 ust. 2 Konwencji, w ramach których znalazły się również programy komputerowe jako takie. Zakres tego pojęcia budzi ogromne wątpliwości w doktrynie i praktyce krajowych Urzędów Patentowych, co prowadzi czasem do znacznych różnic w podejściu do zdolności patentowej programów pomiędzy Urzędami Patentowymi krajów należących do Konwencji.

Celem niniejszego opracowania jest pokazanie, na przykładzie orzecznictwa, głównych kryteriów stosowanych w praktyce Europejskiego Urzędu Patentowego (dalej EPO), decydujących o przyznaniu lub odmowie ochrony.

Decyzje dotyczące sposobu i zakresu ochrony programów komputerowych w ramach prawa patentowego będą miały ogromny wpływ także na branżę handlu elektronicznego, który - co oczywiste - opiera się przede wszystkim na programach komputerowych.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX