Karaźniewicz Justyna, Wątpliwości co do działań "racjonalnego prawodawcy" (rozważania na przykładzie wybranych zmian procedury karnej)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2023/1/80-94
Autor:
Rodzaj: artykuł

Wątpliwości co do działań "racjonalnego prawodawcy" (rozważania na przykładzie wybranych zmian procedury karnej)

1. Wprowadzenie. Nie ulega wątpliwości, że jednym z podstawowych filarów, na których powinno opierać się stanowienie prawa, a jednocześnie każdy system norm prawnych, jest racjonalność podmiotów tworzących prawo i w konsekwencji racjonalność samego prawa. Znaczenie tego założenia, wyrażanego też jako nakaz przyzwoitej, poprawnej legislacji, podkreśla ścisłe wiązanie go z wyrażoną w art. 2 Konstytucji RP zasadą demokratycznego państwa prawnego oraz zasadami pewności, bezpieczeństwa prawnego i ochrony zaufania do państwa i prawa . Przyjęcie fikcji prawnej racjonalności prawodawcy stanowi jednocześnie aksjologiczną podstawę prawa i nakazu jego respektowania i stosowania .

Określenie warunków racjonalnego tworzenia prawa powinno być wielopłaszczyznowe i obejmować zarówno etap podejmowania decyzji co do potrzeby ingerencji prawotwórczej, jak i jej wykonania, a więc wyboru właściwego sposobu regulacji oraz wysłowienia norm w tekście prawnym. Analiza racjonalności normodawcy powinna więc...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX