Godlewska-Michalak Barbara, Samorząd sędziowski po zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych nowelą z 18.08.2011 r.

Artykuły
Opublikowano: KRS 2013/1/6-8
Autor:
Rodzaj: artykuł

Samorząd sędziowski po zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych nowelą z 18.08.2011 r.

18.08.2011 r. została uchwalona obszerna nowela do ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych . Nowela ta, zmieniająca dotychczasową ustawę w wielu miejscach, była przedmiotem wielu dyskusji i krytyki. Krajowa Rada Sądownictwa zaskarżyła ją w części do Trybunału Konstytucyjnego, jednak nie wszystkie zmiany można było zaskarżyć, bowiem w stosunku do niektórych trudno było znaleźć wzorzec konstytucyjny. Było tak np. ze zmienionymi przepisami dotyczącymi samorządu sędziowskiego.

Gdyby spojrzeć na samorząd sędziowski przez pryzmat art. 17 Konstytucji RP, dającego uprawnienie ustawodawcy do tworzenia samorządów zawodowych w ramach wolności stowarzyszania się, to należy stwierdzić, że samorząd sędziowski nie jest samorządem zawodowym. Wprawdzie samorząd sędziowski powstaje z mocy samej ustawy (tworzą go wszyscy sędziowie określonego sądu – art. 3 p.u.s.p.) i sędzia jest osobą zaufania publicznego, tak jak wyłożył to pojęcie P. Sarnecki , a jednak status sędziego jest zdecydowanie inny niż...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX