Zasady i tryb opiniowania projektów nowo budowanych oraz przebudowywanych zakładów pracy albo ich części pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Monitor Polski

M.P.1987.28.219

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1987 r.

UCHWAŁA
Nr 139 RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1987 r.
w sprawie zasad i trybu opiniowania projektów nowo budowanych oraz przebudowywanych zakładów pracy albo ich części pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na podstawie art. 210 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162, z 1986 r. Nr 42, poz. 201 i z 1987 r. Nr 21, poz. 124) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Uchwała określa zasady i tryb opiniowania pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy projektów nowo budowanych oraz przebudowywanych zakładów pracy albo ich części.
2.
Za projekt, o którym mowa w ust. 1, uważa się dokumentację projektową, określoną w przepisach o projektowaniu inwestycji.
Przepisów uchwały nie stosuje się do opiniowania pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy dokumentacji projektowej nowo budowanych oraz przebudowywanych obiektów o charakterze specjalnym, usytuowanych na terenach zamkniętych, związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
1.
Obowiązek poddania dokumentacji projektowej opiniowaniu pod względem zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy należy do jednostki projektowania sporządzającej dokumentację projektową.
2.
Za jednostkę projektowania, o której mowa w ust. 1, uważa się biuro projektów, pracownię projektową oraz inną jednostkę organizacyjną lub osobę fizyczną uprawnione do wykonywania prac projektowych.
1.
Dokumentację projektową opiniuje osoba zatrudniona w jednostce projektowania na stanowisku projektanta-specjalisty w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, która:
1)
spełnia określone w odrębnych przepisach wymagania niezbędne do wykonywania funkcji samodzielnego projektanta oraz
2)
ukończyła kurs dla opiniujących dokumentację projektową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, prowadzony przez jednostkę organizacyjną upoważnioną przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, albo posiada stopień specjalizacji zawodowej inżyniera w dziedzinie ergonomii i ochrony pracy

- zwana dalej "projektantem-specjalistą".

2.
Jednostka projektowania zapewnia projektantowi-specjaliście możliwość konsultacji i uzyskiwania ekspertyz wyspecjalizowanych jednostek organizacyjnych.
3.
Dokumentację projektową, sporządzaną przez jednostkę projektowania nie zatrudniającą projektanta-specjalisty, opiniuje projektant-specjalista posiadający kwalifikacje, o których mowa w ust. 1, wskazany przez właściwe stowarzyszenie naukowo-techniczne.
1.
Opiniowanie dokumentacji projektowej polega na wystawieniu przez projektanta-specjalistę opinii odnośnie do zgodności tej dokumentacji z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy, wynikającymi z postanowień Polskich Norm, norm branżowych oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Opinia ta może również dotyczyć szczególnych wskazań w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji zakładu pracy albo jego części.
2.
Jednostka projektowania jest obowiązana zapewnić zgodność dokumentacji projektowej z opinią projektanta-specjalisty.
3.
Dokumentacja projektowa, w stosunku do której projektant-specjalista ma zastrzeżenia, może być uznana za odpowiednią w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy po uzyskaniu zgody państwowego inspektora pracy.
W okresie 3 lat od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały dokumentacja projektowa może być opiniowana przez osoby posiadające upoważnienia rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, wydane przez Główny Inspektorat Pracy na podstawie odrębnych przepisów.
Uchwała nie narusza uregulowanych w odrębnym trybie przepisów dotyczących:
1)
opiniowania dokumentacji projektowej w zakresie sanitarnohigienicznym oraz ochrony przeciwpożarowej,
2)
ochrony obiektów zabytkowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1988 r.