Współdziałanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy opracowywaniu norm dotyczących niektórych wyrobów przemysłowych oraz warunków ich przechowywania i obrotu.

Monitor Polski

M.P.1956.101.1175

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1956 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 23 listopada 1956 r.
w sprawie współdziałania Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy opracowywaniu norm dotyczących niektórych wyrobów przemysłowych oraz warunków ich przechowywania i obrotu.

Na podstawie art. 3 pkt 6 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 37, poz. 160) zarządza się, co następuje:
Państwowa Inspekcja Sanitarna współdziała przy opracowywaniu norm dotyczących wyrobów przemysłowych, mających wpływ na zdrowie człowieka, oraz przy opracowywaniu projektów dotyczących warunków, jakim powinny odpowiadać przechowywanie i obrót tych wyrobów. Wykaz wyrobów przemysłowych mających wpływ na zdrowie człowieka stanowi załącznik do zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ WYROBÓW PRZEMYSŁOWYCH MAJĄCYCH WPŁYW NA ZDROWIE CZŁOWIEKA

1.
Wyroby metalowe, ceramiczne, szklane, tekstylne i z tworzyw syntetycznych, które zgodnie ze swym przeznaczeniem stykają się z żywnością, a w szczególności aparatura i sprzęt w wytwórniach artykułów żywności, kotły, garnki, sprzęt kuchenny i stołowy, pojemniki, puszki do konserw, formy, konwie, maszynki do kawy i lodów, wiadra, opakowania, folie, torebki śniadaniowe, uszczelki do puszek i słoików.
2.
Chemikalia dodawane do żywności, a w szczególności barwniki, środki konserwujące i aromatyzujące.
3.
Wyroby z mas plastycznych, które zgodnie ze swym przeznaczeniem stykają się ze skórą lub śluzówką jamy ustnej, a w szczególności płaszcze, obuwie, torebki, ceratki dla dzieci, podwiązki, potniki, ustniki.
4.
Odzież i bielizna wyrabiana z tekstyliów:
a)
nasyconych środkami owadobójczymi,
b)
impregnowanych,
c)
barwionych barwnikami mogącymi wywoływać podrażnienia skóry.
5.
Mydła, środki do prania i czyszczenia.
6.
Kosmetyki i środki do charakteryzacji.
7.
Politury, farby, lakiery, pasty do podłóg.
8.
Zabawki z wszelkiego rodzaju materiałów.
9.
Smoczki.
10.
Przybory toaletowe z tworzyw syntetycznych, a w szczególności szczoteczki i kubki do mycia zębów, szczotki i grzebienie.
11.
Tapety, obicia ścian oraz linoleum bądź materiały zastępcze.
12.
Tytoń do palenia i żucia, papierosy.
13.
Środki dezynfekcyjne, dezynfekcyjne, deratyzacyjne i odwoniające.