Rozdział 3 - Wojskowy egzamin sędziowski - Przebieg aplikacji, zasady i tryb składania wojskowego egzaminu sędziowskiego oraz zasady odbywania stażu asesorskiego.

Monitor Polski

M.P.1995.9.122

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1998 r.

Rozdział  3

Wojskowy egzamin sędziowski

§  13.
1.
Na zakończenie aplikacji aplikant składa wojskowy egzamin sędziowski przed komisją wyznaczoną przez Prezesa Izby Wojskowej.
2.
Komisja egzaminacyjna działa w siedzibie Izby Wojskowej Sądu Najwyższego i składa się z pięciu sędziów.
3.
Komisja egzaminacyjna podejmuje uchwały większością głosów.
4.
Decyzja komisji egzaminacyjnej jest ostateczna.
5.
Podczas egzaminu mogą być obecni patroni aplikantów oraz osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji.
§  14.
1.
Wojskowy egzamin sędziowski odbywa się w terminie wyznaczonym przez Prezesa Izby Wojskowej.
2.
O składzie komisji egzaminacyjnej oraz terminie i miejscu egzaminu przewodniczący komisji zawiadamia co najmniej miesiąc wcześniej członków komisji oraz - za pośrednictwem szefa sądu - aplikantów przystępujących do egzaminu.
3.
Aplikantom, którzy z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpili do egzaminu w terminie określonym w ust. 1, Prezes Izby Wojskowej wyznacza nowy termin egzaminu.
§  15.
1.
Wojskowy egzamin sędziowski przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
2.
Egzamin pisemny odbywa się w obecności i pod nadzorem co najmniej jednego członka komisji egzaminacyjnej, a ustny - przed całą komisją egzaminacyjną.
§  16.
1.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu orzeczenia z uzasadnieniem w sprawie karnej na podstawie akt sądowych wybranych przez komisję.
2.
Akta wybrane do egzaminu powinny dotyczyć sprawy, która ze względu na stan faktyczny i prawny daje możność miarodajnej oceny stopnia przygotowania aplikanta.
3.
Przy egzaminie pisemnym aplikant może posługiwać się tekstami przepisów, komentarzami i zbiorami orzeczeń.
§  17.
1.
Komisja egzaminacyjna ocenia wyniki egzaminu pisemnego i na tej podstawie podejmuje uchwałę w sprawie dopuszczenia aplikanta do egzaminu ustnego.
2.
Wstępnej oceny pisemnych prac egzaminacyjnych dokonują członkowie komisji egzaminacyjnej, wyznaczeni przez jej przewodniczącego.
3.
Uzyskanie z egzaminu pisemnego oceny niedostatecznej powoduje niedopuszczenie do egzaminu ustnego.
§  18.
1.
Przedmiotem egzaminu ustnego są:
1)
przepisy prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego;
2)
wybrane zagadnienia z dziedziny prawa cywilnego materialnego i procesowego;
3)
wybrane zagadnienia z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej i psychiatrii;
4)
wybrane zagadnienia z dziedziny wojskowego prawa administracyjnego;
5)
przepisy prawa o ustroju sądów wojskowych wespół z zarysem prawa konstytucyjnego.
2.
Egzamin ustny obejmuje sprawdzenie umiejętności stosowania prawa przez aplikanta w sprawach rozpoznawanych przez sądy wojskowe, z uwzględnieniem zasad wykładni prawa i orzecznictwa Sądu Najwyższego, a także znajomości innych dziedzin wiedzy potrzebnych do wykonywania funkcji sędziego.
3.
Szczegółowy zakres tematyczny egzaminu ustnego określa Prezes Izby Wojskowej.
4.
Podczas egzaminu ustnego, za zezwoleniem przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, aplikant może posługiwać się tekstami przepisów.
5.
Warunkiem zdania egzaminu ustnego jest otrzymanie ocen pozytywnych ze wszystkich przedmiotów.
6.
Rezygnacja z odpowiedzi jest równoznaczna z uzyskaniem oceny niedostatecznej.
§  19.
1.
Ocenę wyniku egzaminu pisemnego i ustnego określa się łącznie stopniami: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, mierny i niedostateczny.
2.
Z przebiegu i wyników egzaminu sędziowskiego sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej. W protokole oprócz ocen za poszczególne przedmioty mogą być zawarte dodatkowe uwagi i spostrzeżenia komisji.
§  20.
W wypadku niedostatecznego wyniku wojskowego egzaminu sędziowskiego aplikant może za zgodą i w terminie ustalonym przez Prezesa Izby Wojskowej przystąpić do ponownego składania tego egzaminu tylko raz.
§  21.
W razie uzyskania oceny niedostatecznej z ponownego wojskowego egzaminu sędziowskiego, Minister Obrony Narodowej zwalnia aplikanta z zawodowej służby wojskowej, w trybie określonym w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
§  22.
Aplikant po zdaniu egzaminu otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu aplikacji i złożeniu wojskowego egzaminu sędziowskiego. Zaświadczenie wydaje Prezes Izby Wojskowej.