Rozdział 2 - Świadczenia lecznicze oraz inne świadczenia przysługujące rolnikom i członkom ich rodzin. - Zaopatrzenie emerytalne oraz inne świadczenia dla rolników i ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.32.140

Akt utracił moc
Wersja od: 4 listopada 1977 r.

Rozdział  2

Świadczenia lecznicze oraz inne świadczenia przysługujące rolnikom i członkom ich rodzin.

1. 
Rolnikowi przysługują świadczenia zakładów społecznych służby zdrowia, obejmujące:
1)
opiekę zdrowotną otwartą,
2)
opiekę zdrowotną zamkniętą,
3)
świadczenia stacji pogotowia ratunkowego,
4)
zaopatrzenie w leki przez apteki otwarte,
5)
zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
6)
leczenie uzdrowiskowe.
2. 
Świadczenia określone w ust. 1 przysługują również członkom rodziny rolnika oraz innym osobom, które zamieszkują wspólnie z rolnikiem i pozostają na jego utrzymaniu. Wspólne zamieszkiwanie nie jest wymagane w stosunku do dzieci uczących się poza stałym miejscem zamieszkania.
3. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 1 i 2, przysługują na zasadach przewidzianych dla pracowników i ich rodzin.
1. 
Rolnikowi, który uległ wypadkowi przy pracy w gospodarstwie rolnym lub zachorował na chorobę zawodową, przysługują:
1)
zasiłek chorobowy - za każdy dzień niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 kolejnych dni, nie dłużej jednak niż przez okres sześciu miesięcy i nie dłużej niż do czasu uzyskania renty inwalidzkiej,
2)
jednorazowe świadczenie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu - na warunkach i w wysokości przewidzianych dla jednorazowego odszkodowania przysługującego pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy lub zachorował na chorobę zawodową,
3)
renta inwalidzka - na warunkach i w wysokości określonych w art. 10.
2. 
Świadczenia określone w ust. 1 przysługują również małżonkowi rolnika, prowadzącemu z nim wspólne gospodarstwo domowe, który uległ wypadkowi przy pracy w gospodarstwie rolnym lub zachorował na chorobę zawodową.

Dzieciom rolnika oraz innym osobom pozostającym na utrzymaniu rolnika, które uległy wypadkowi przy pracy w gospodarstwie rolnym, przysługuje:

1)
zasiłek chorobowy oraz jednorazowe świadczenie określone w art. 25 ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
renta inwalidzka, jeżeli wypadek spowodował inwalidztwo I lub II grupy - w wysokości połowy kwoty przewidzianej w art. 7 ust. 1 dla 1 grupy sprzedaży.

Członkom rodziny rolnika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym lub wskutek choroby zawodowej, przysługują:

1)
jednorazowe świadczenie na warunkach i w wysokości przewidzianych dla jednorazowych odszkodowań przysługujących członkom rodziny pracownika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
2)
renta rodzinna, na warunkach i w wysokości określonych w art. 11.

Jeżeli z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym przysługuje prawo do zasiłku chorobowego lub jednorazowego świadczenia na podstawie niniejszej ustawy oraz prawo do świadczeń o tym samym charakterze na podstawie innych przepisów, uprawnionemu wypłaca się jedno, wybrane przez niego świadczenie.

1. 
Za wypadek przy pracy w gospodarstwie rolnym uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas:
1)
wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego lub w związku z wykonywaniem takich czynności,
2)
wykonywania zadań zleconych przez organizacje polityczne lub społeczne bądź w związku z uczestnictwem w organizowanych przez te organizacje czynach społecznych.
2. 
Za choroby zawodowe uważa się choroby określone przepisami wydanymi na podstawie art. 231 pkt 2 Kodeksu pracy.
3. 
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zasady i tryb ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym, orzekania o niezdolności do pracy lub inwalidztwie, spowodowanych wypadkiem przy pracy w gospodarstwie rolnym lub chorobą zawodową oraz wysokość i tryb przyznawania zasiłku chorobowego.
1. 
Kobiecie prowadzącej gospodarstwo rolne oraz małżonce rolnika, pozostającej z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, przysługuje zasiłek porodowy z tytułu urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka w wieku do 1 roku na wychowanie z zamiarem jego przysposobienia, jeżeli do sądu opiekuńczego został zgłoszony wniosek o przysposobienie.
2. 
Zasiłek porodowy wynosi 500 zł na każde dziecko.
1. 
Rolnikowi przysługuje zasiłek w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku do 16 lat, które ze względu na stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny wymaga stałej opieki innej osoby, polegającej na konieczności pielęgnacji lub na systematycznym współdziałaniu w leczeniu i rehabilitacji.
2. 
Zasiłek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje także na dziecko, które ukończyło 16 rok życia, jeżeli zostało ono zaliczone do I lub II grupy inwalidów.
3. 
Okoliczności określone w ust. 1 i 2 ustalają komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.