Ubieganie się o dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujące weteranom poszkodowanym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.598

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 kwietnia 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 marca 2020 r.
w sprawie ubiegania się o dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujące weteranom poszkodowanym

Na podstawie art. 46 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa tryb ubiegania się o dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji oraz leki o kategorii dostępności Rp lub Rpz nieobjęte decyzją o refundacji przysługujące bezpłatnie osobom posiadającym status weterana poszkodowanego nadany na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1569 i 1726), których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%, zwanym dalej "weteranami poszkodowanymi", oraz sposób dofinansowania tych kosztów.
1. 
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia przekazuje Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia dane w formie wykazu, dotyczące weteranów poszkodowanych, obejmujące:
1)
numer PESEL weterana poszkodowanego, a w przypadku gdy nie posiada numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość,
2)
okres przysługującego prawa do dofinansowania

- całościowo, w ciągu pierwszych pięciu dni roboczych po kwartale, za który ma zostać opracowane zestawienie zawierające informacje o wysokości należnej kwoty dofinansowania za zrealizowane w poprzednim kwartale zaopatrzenie weteranów poszkodowanych.

2. 
Dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia sporządza kwartalne zestawienie, zawierające informacje o wysokości należnej kwoty dofinansowania za zrealizowane w poprzednim kwartale zaopatrzenie weteranów poszkodowanych w:
1)
leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których cena detaliczna jest wyższa od limitu finansowania, w części stanowiącej odpłatność świadczeniobiorcy, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 357), zwanej dalej "ustawą o refundacji";
2)
leki o kategorii dostępności Rp lub Rpz, nieobjęte decyzją o refundacji.
3. 
Kwartalne zestawienie dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje dyrektorowi departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia, w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy zestawienie.
4. 
Kwartalne zestawienie zawiera:
1)
numer PESEL weterana poszkodowanego, a w przypadku gdy nie posiada numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
2)
okres, za jaki zrealizowano zaopatrzenie;
3)
informacje o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, przysługujących weteranowi poszkodowanemu, w tym:
a)
łączny koszt leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których cena detaliczna była wyższa od limitu finansowania, w części stanowiącej odpłatność świadczeniobiorcy, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o refundacji,
b)
łączny koszt leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które zostały sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach limitu finansowania, w części stanowiącej odpłatność świadczeniobiorcy, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o refundacji,
c)
wysokość należnej kwoty dofinansowania stanowiącą różnicę między łącznym kosztem leków, których cena detaliczna była wyższa od limitu finansowania, w części stanowiącej odpłatność świadczeniobiorcy, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o refundacji, a ich łącznym kosztem sfinansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach limitu;
4)
informacje o lekach nieobjętych decyzją o refundacji, o kategorii dostępności Rp lub Rpz, przysługujących bezpłatnie weteranowi poszkodowanemu, w tym:
a)
koszt leków nieobjętych decyzją o refundacji, o kategorii dostępności Rp lub Rpz,
b)
wysokość należnej kwoty dofinansowania leków nieobjętych decyzją o refundacji, o kategorii dostępności Rp lub Rpz;
5)
nazwę oraz numer rachunku bankowego właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia;
6)
kod uprawnienia dodatkowego pacjenta, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 96a ust. 12 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.);
7)
podpis dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
1. 
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia dokonuje weryfikacji kwartalnego zestawienia w zakresie:
1)
uprawnień osób, na rzecz których zrealizowano zaopatrzenie;
2)
kosztów leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz leków o kategorii dostępności Rp lub Rpz i wysokości ich dofinansowania, w tym wysokości limitu dofinansowania ze środków publicznych.
2. 
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia po dokonaniu czynności, o których mowa w ust. 1, sporządza zaświadczenie o wysokości dofinansowania, które zawiera: datę wystawienia oraz oznaczenie numeru ewidencyjnego, datę zestawienia za zrealizowane zaopatrzenie, nazwę oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz numer rachunku bankowego, okres, którego dotyczy dofinansowanie, kwotę należnego dofinansowania i termin przekazania środków oraz podpis dyrektora lub osoby upoważnionej, a następnie przekazuje je do dysponenta środków budżetu państwa ustanowionego przez Ministra Obrony Narodowej, w sposób określony w przepisach w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa wydanych na podstawie art. 198 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.), celem realizacji płatności z tego tytułu.
3. 
Środki finansowe w wysokości wynikającej z zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2, są przekazywane na wskazany rachunek bankowy właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia kwartalnego zestawienia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.