§ 2. - Tryb udostępniania prasie informacji oraz organizacja i zadania rzeczników prasowych w urzędach organów administracji państwowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.40.209

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1984 r.
§  2.
1.
Udzielanie informacji następuje na życzenie dziennikarza lub redakcji.
2.
Organy administracji państwowej, przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne udzielają informacji w zakresie swojej właściwości: jeżeli nie dysponują taką informacją w danym czasie, są obowiązane przekazać ją dziennikarzom lub redakcji w uzgodnionym terminie.
3.
Organy administracji państwowej, przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne powinny również z własnej inicjatywy nawiązywać i rozwijać kontakty z prasą i udostępniać te informacje, które mogą interesować opinię publiczną
4.
Informacji - w zakresie swojej właściwości - udzielają:
1)
ministrowie, wojewodowie, prezydenci miast, naczelnicy dzielnic, naczelnicy miast i gmin, dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych, kierownicy innych państwowych jednostek organizacyjnych - ich zastępcy - osobiście albo za pośrednictwem upoważnionych osób, stosownie do zakresu ich obowiązków,
2)
rzecznicy prasowi.
5.
Osoba odmawiająca udzielenia informacji jest obowiązana na żądanie dziennikarza wyjaśnić powody odmowy udzielenia informacji.
6.
Odmowa udzielenia informacji może nastąpić jedynie ze względu na ochronę tajemnicy państwowej i służbowej lub inną tajemnicę chronioną ustawą, która stosuje się do osób lub zdarzeń objętych informacją. Na żądanie redaktora naczelnego, złożone na piśmie lub ustnie, odmowę doręcza się zainteresowanej redakcji w formie pisemnej w terminie 3 dni wraz z uzasadnieniem.
7.
Nie stanowi informacji udzielonej w imieniu organu administracji, przedsiębiorstwa państwowego lub innej państwowej jednostki organizacyjnej wypowiedź udzielona dziennikarzowi przez pracownika tego organu, przedsiębiorstwa lub innej państwowej jednostki organizacyjnej w imieniu własnym, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki.
8.
Nikt nie może być narażony na uszczerbek lub zarzut z powodu udzielenia prasie informacji, jeżeli działał w granicach prawem dozwolonych.