Rozdział 7 - Inni pracownicy szkoły. - Szkolnictwo wyższe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.42.201 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1990 r.

Rozdział  7

Inni pracownicy szkoły.

Pracowników wymienionych w art. 130 ust. 3 zatrudnia się na podstawie umowy o pracę. Umowy o pracę zawiera rektor szkoły lub upoważniony przez niego organ, na wniosek kierownika właściwej jednostki organizacyjnej szkoły.

1.
Pracownikami naukowo-technicznymi są osoby zatrudnione w szkole przy wykonywaniu zadań specjalistycznych.
2.
Do obowiązków pracowników naukowo-technicznych należy w szczególności:
1)
uczestniczenie w pracach badawczych oraz wykonywanie prac pomocniczych przy badaniach naukowych,
2)
pomoc w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć dydaktycznych,
3)
wykonywanie prac usługowo-badawczych (doświadczalnych, inżynieryjnych, leczniczych i innych).
3.
Do obowiązków pracowników naukowo-technicznych z zakresu ochrony patentowej należy prowadzenie całokształtu prac związanych z ochroną własności intelektualnej i wynalazczości.
1.
Pracownicy naukowo-techniczni są zatrudniani w szkole na stanowiskach:
1)
starszego specjalisty lub rzecznika patentowego,
2)
specjalisty,
3)
młodszego specjalisty.
2.
Na stanowisku starszego specjalisty lub rzecznika patentowego może być zatrudniona osoba, która posiada dyplom magistra, magistra inżyniera, inżyniera, lekarza lub dyplom równorzędny oraz wykazała się osiągnięciami zawodowymi.
3.
Na stanowisku specjalisty można zatrudnić osobę, która posiada dyplom magistra, magistra inżyniera, inżyniera, lekarza lub dyplom równorzędny oraz odbyła odpowiedni staż zawodowy.
4.
Na stanowisku młodszego specjalisty można zatrudnić osobę, która posiada dyplom magistra, magistra inżyniera, inżyniera, lekarza lub dyplom równorzędny.
5. 82
Minister Edukacji Narodowej, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej i w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej oraz związkami zawodowymi, określa szczegółowe warunki, którym powinny odpowiadać osoby zatrudniane na stanowiskach wymienionych w ust. 1, jak również czas pracy i zasady wynagradzania pracowników naukowo-technicznych.
1.
Pracownikami inżynieryjno-technicznymi są osoby zatrudniane w szkole przy wykonywaniu zadań pomocniczych w zakresie badań naukowych oraz nauczania.
2.
Do obowiązków pracowników inżynieryjno-technicznych należy w szczególności:
1)
wykonywanie prac usługowo-badawczych (doświadczalnych, inżynieryjnych, leczniczych i innych),
2)
pomoc w przygotowywaniu zajęć dydaktycznych,
3)
wykonywanie prac pomocniczych przy badaniach naukowych.

Minister Edukacji Narodowej, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej i w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej oraz związkami zawodowymi, określa stanowiska pracowników inżynieryjno-technicznych zatrudnianych w szkołach, szczegółowe warunki, którym powinny odpowiadać osoby zatrudniane na tych stanowiskach, oraz czas pracy i zasady wynagradzania pracowników inżynieryjno-technicznych.

1.
Pracownicy służby bibliotecznej są zatrudniani w szkole na stanowiskach:
1)
kustosza,
2)
starszego bibliotekarza,
3)
bibliotekarza,
4)
młodszego bibliotekarza,
5)
pomocnika bibliotekarza,
6)
starszego magazyniera bibliotecznego,
7)
magazyniera bibliotecznego.
2.
Dokumentaliści służby informacji naukowej są zatrudniani w szkole na stanowiskach:
1)
starszego dokumentalisty,
2)
dokumentalisty,
3)
młodszego dokumentalisty,
4)
starszego technika dokumentalisty,
5)
technika dokumentalisty,
6)
młodszego technika dokumentalisty.
3.
Kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk wymienionych w ust. 1 i 2, zasady zatrudniania i wynagradzania osób zatrudnianych na tych stanowiskach określają odrębne przepisy.

Wykaz stanowisk, na których zatrudniani są w szkole pracownicy informatyki, oraz warunki, jakim powinny odpowiadać osoby zatrudnione na tych stanowiskach, czas pracy i zasady ich wynagradzania określa Minister Edukacji Narodowej, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej i w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej oraz związkami zawodowymi.

1. 85
Minister Edukacji Narodowej, w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej i związkami zawodowymi, ustala tabelę stanowisk określonych w art. 130 ust. 3 pkt 5, kwalifikacje do zajmowania tych stanowisk, czas pracy oraz szczegółowe zasady zatrudniania i wynagradzania tych pracowników.
2.
Tabelę stanowisk dla pracowników określonych w art. 130 ust. 3 pkt 4 i 6, kwalifikacje wymagane do zajmowania poszczególnych stanowisk, szczegółowe zasady zatrudniania i wynagradzania tych pracowników oraz ich uprawnienia socjalne określają odrębne przepisy bądź układy zbiorowe pracy.
82 Art. 208 ust. 5 zmieniony przez art. 53 pkt 3 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
83 Art. 210 zmieniony przez art. 53 pkt 3 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
84 Art. 212 zmieniony przez art. 53 pkt 3 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
85 Art. 213 ust. 1 zmieniony przez art. 53 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.