Szczegółowe zasady i tryb wyznaczania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz ich uprawnienia i obowiązki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.38.223

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 marca 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu wyznaczania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz ich uprawnień i obowiązków.

Na podstawie art. 28a ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88 poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
Strażacy, ze względu na potrzeby ochrony przeciwpożarowej, mogą być wyznaczani, za ich zgodą, do wykonywania zadań w następujących jednostkach organizacyjnych, zwanych dalej "instytucjami cywilnymi":
1)
w urzędach organów administracji rządowej,
2)
w Zarządzie Głównym i zarządach wojewódzkich Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
w zarządach gmin, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (Dz. U. z 1997 r. Nr 36, poz. 224, Nr 123, poz. 780 i Nr 162, poz. 1120),
4)
w jednostkach ochrony przeciwpożarowej utworzonych w trybie art. 17 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351, z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 111, poz. 725 i Nr 121, poz. 770), zwanej dalej "ustawą o ochronie przeciwpożarowej", przez zarządy gmin, instytucje, organizacje, osoby prawne i fizyczne,
5)
w jednostkach organizacyjnych tworzonych na podstawie odrębnych przepisów przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nie będących jednostkami wojskowymi,
6)
w innych jednostkach organizacyjnych, w których są wykonywane zadania określone w art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do strażaków wyznaczonych do pełnienia służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.
Strażacy wyznaczeni do wykonywania zadań w instytucjach cywilnych realizują zadania, o których mowa w art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
1.
Z wnioskiem o wyznaczenie strażaków do wykonywania zadań w instytucjach cywilnych występują do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej kierownicy tych instytucji.
2. 2
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać nazwę instytucji cywilnej, stanowisko przeznaczone dla strażaka, kwalifikacje wymagane do zajmowania tego stanowiska oraz zakres wykonywanych na nim zadań i obowiązków, przewidywany okres wyznaczenia, a także zobowiązanie do wypłacania strażakowi z własnych środków uposażenia i innych należności pieniężnych, o których mowa w § 13 ust. 1.
3. 3
Stanowisko, o którym mowa w ust. 2, powinno odpowiadać stanowisku służbowemu przewidzianemu dla strażaka.
Wyznaczenie do wykonywania zadań poza jednostkami Państwowej Straży Pożarnej następuje po wyrażeniu przez strażaka pisemnej zgody na wykonywanie tych zadań w określonej instytucji cywilnej, na danym stanowisku i na zasadach, o których mowa w § 7, oraz po zasięgnięciu opinii przełożonego strażaka uprawnionego do mianowania strażaka na stanowisko służbowe.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 4, jeżeli na wskazanych stanowiskach nie będą wykonywane zadania, o których mowa w art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, albo jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Państwowej Straży Pożarnej.
W razie uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 4, i po uzgodnieniu obsady stanowisk oraz zasad wykonywania zadań przez strażaka między Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej a kierownikiem instytucji cywilnej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej:
1)
zwalnia strażaka wyrażającego zgodę na wykonywanie zadań w instytucji cywilnej z dotychczas zajmowanego stanowiska,
2) 6
pozostawia strażaka na etacie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełnił służbę przed wyznaczeniem do wykonywania zadań w instytucji cywilnej,
3) 7
kieruje strażaka na stanowisko do określonej we wniosku instytucji cywilnej.
1.
Kierownik instytucji cywilnej wyznacza strażaka, o którym mowa w § 7, na stanowisko w tej instytucji.
2.
Kierownik instytucji cywilnej może przenieść strażaka na inne stanowisko, jeżeli strażak i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wyrażą na to zgodę.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, kierownik instytucji cywilnej zawiadamia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o dokonanej zmianie, przesyłając jednocześnie stosowne oświadczenie strażaka.
Jeżeli w wyniku reorganizacji instytucji cywilnej, w której strażak wykonuje zadania, następuje likwidacja stanowiska zajmowanego przez strażaka, kierownik instytucji cywilnej występuje do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o skierowanie strażaka na inne stanowisko lub o jego odwołanie. Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1. 8
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Państwowej Straży Pożarnej, może odwołać strażaka z instytucji cywilnej bez zgody strażaka i kierownika tej instytucji, zawiadamiając ich o tym co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
2.
Kierownik instytucji cywilnej może przekazać strażaka wykonującego zadania w instytucji cywilnej do dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, zawiadamiając o tym strażaka co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
3.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej odwołuje strażaka na jego wniosek z instytucji cywilnej nawet bez zgody kierownika tej instytucji. Odwołanie następuje po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca kalendarzowego, w którym strażak złożył wniosek o odwołanie, a jeżeli wniosek wiąże się z jego pisemnym żądaniem zwolnienia ze służby w Państwowej Straży Pożarnej, zwolnienie ze służby następuje w trybie określonym w art. 43 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680), zwanej dalej "ustawą o Państwowej Straży Pożarnej".
4.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie konieczności zwolnienia strażaka ze służby w Państwowej Straży Pożarnej w przypadkach określonych w art. 38 ust. 4 lub art. 43 ust. 2 pkt 1-4 i 6 oraz ust. 3 pkt 2-5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, bez wcześniejszego zawiadomienia kierownika instytucji cywilnej, w której strażak pełni służbę.
1. 9
Strażaka odwołanego z instytucji cywilnej, przenosi się do jednostki Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełnił służbę przed wyznaczeniem do wykonywania zadań poza jednostkami Państwowej Straży Pożarnej, i mianuje na stanowisko nie niższe od zajmowanego przed wyznaczeniem, chyba że zaistniały okoliczności wymienione w art. 38 ust. 1 i 2 lub art. 43 ust. 3 pkt 4 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może wyrazić zgodę na zwolnienie ze służby w Państwowej Straży Pożarnej strażaka, o którym mowa w § 10, ze stanowiska równorzędnego do zajmowanego w instytucji cywilnej. Nie dotyczy to strażaka, który podlega zwolnieniu ze służby na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 3, 4 i 6 oraz ust. 3 pkt 2, 4a i 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej albo wobec którego orzeczono karę dyscyplinarną wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe.
1. 10
Strażakom wykonującym zadania w instytucjach cywilnych przysługują uprawnienia i świadczenia, w tym uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia w naturze i równoważniki pieniężne, na zasadach określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej oraz przepisach wydanych na jej podstawie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 11
Do strażaków wykonujących zadania w instytucjach cywilnych stosuje się te przepisy prawa pracy, które miałyby zastosowanie do pracowników zatrudnionych na stanowiskach zajmowanych przez strażaków, w szczególności dotyczące obowiązków pracodawcy i pracownika, regulaminów pracy, wyróżnień i kar, czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również zakładowego funduszu nagród, a także przyznawania nagród.
3. 12
(skreślony).
 
1.
Uposażenie i inne należności pieniężne przysługujące strażakowi z tytułu pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej, a wykonującemu zadania w instytucji cywilnej, wypłaca z własnych środków instytucja cywilna, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jednostka organizacyjna Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełnił służbę przed wyznaczeniem do wykonywania zadań w instytucji cywilnej:
1)
wydaje świadczenia w naturze i wypłaca ich równoważniki,
2)
wypłaca pomoc finansową, o której mowa w art. 80 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
3)
wypłaca nagrody jubileuszowe, o których mowa w art. 93 ust. 1 pkt 3 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
4)
wypłaca należności z tytułu zwolnienia ze służby, o których mowa w art. 93 ust. 1 pkt 6 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
5)
wypłaca odprawę pośmiertną, o której mowa w art. 93 ust. 2 pkt 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, o której mowa w § 7 pkt 2, w stosunku do strażaków wykonujących zadania w instytucjach cywilnych:
1)
jest przełożonym dyscyplinarnym oraz sprawuje kontrolę przestrzegania dyscypliny służbowej,
2)
podejmuje decyzje w sprawach wynikających ze stosunku służbowego, na zasadach określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Przepis ust. 1 nie narusza uprawnień kierownika instytucji cywilnej, w której strażak wykonuje zadania.
Strażakowi wykonującemu zadania w instytucji cywilnej udziela urlopu kierownik tej instytucji, w wymiarze przysługującym strażakowi, stosownie do przepisów ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
1.
Uposażenie i inne należności pieniężne, o których mowa w § 13 ust. 1, są wypłacane strażakom wykonującym zadania w instytucjach cywilnych w terminach przewidzianych dla strażaków pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej informuje kierowników instytucji cywilnych o przeprowadzanych podwyżkach uposażeń lub innych zmianach świadczeń i należności pieniężnych przysługujących strażakom.
3.
Strażakom, o których mowa w § 1, mogą być przyznane dodatkowe świadczenia przysługujące w instytucji cywilnej, z wyłączeniem świadczeń pieniężnych o charakterze uposażeniowym.
Strażacy, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia wykonują zadania na stanowiskach w instytucjach cywilnych i w ciągu miesiąca od wejścia w życie rozporządzenia złożą oświadczenia, o których mowa w § 5, pozostają nadal na zajmowanych stanowiskach po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i kierownika instytucji cywilnej, w której wykonują zadania.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
3 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
6 § 7 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
7 § 7 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
8 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
9 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
10 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
11 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
12 § 12 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 8 lit. c) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
13 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.