§ 5. - Stypendia Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.730

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 kwietnia 2023 r.
§  5. 
1. 
Do zadań komisji należy:
1)
ocena formalna i merytoryczna wniosków;
2)
przedstawienie Dyrektorowi Instytutu rekomendacji:
a)
przyznania stypendium wraz z uzasadnieniem, obejmującej:
rodzaj stypendium wskazany we wniosku,
proponowaną wysokość stypendium,
proponowaną formę wypłaty stypendium,
proponowany okres stypendium albo
b)
odmowy przyznania stypendium wraz z uzasadnieniem.
2. 
Jeżeli wniosek zawiera braki formalne, komisja wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
3. 
Jeżeli wnioskodawca nie uzupełni w terminie braków formalnych, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
4. 
Ocena merytoryczna wniosku obejmuje:
1)
w przypadku stypendium edukacyjnego - analizę ocen uzyskanych przez osobę ubiegającą się o przyznanie stypendium albo analizę dorobku zawodowego osoby ubiegającej się o przyznanie stypendium w zakresie nauczania języka polskiego;
2)
w przypadku stypendium motywacyjnego - analizę osiągnięć osoby ubiegającej się o przyznanie stypendium w zakresie upowszechniania nauki języka polskiego;
3)
w przypadku stypendium uznaniowego - analizę dorobku osoby ubiegającej się o przyznanie stypendium w obszarze rozwoju języka polskiego za granicą lub w obszarze podtrzymywania polskiej tożsamości narodowej oraz więzi z Ojczyzną;
4)
analizę opinii, o której mowa w § 3 pkt 8;
5)
analizę informacji, o których mowa w § 3 pkt 9, w szczególności w zakresie aktywności osoby ubiegającej się o przyznanie stypendium w obszarze działalności szkolnej lub pozaszkolnej.
5. 
Komisja może zwrócić się do wnioskodawcy o dodatkowe informacje w sprawie wniosku w zakresie objętym oceną merytoryczną wniosku.
6. 
Rozstrzygnięcia komisji są podejmowane w drodze głosowania jawnego zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu komisji. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
7. 
Na podstawie oceny merytorycznej wniosku komisja przedstawia Dyrektorowi Instytutu rekomendację, o której mowa w ust. 1 pkt 2, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
8. 
Dyrektor Instytutu, na wniosek komisji, może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 7, nie dłużej jednak niż o 30 dni.
9. 
Z posiedzeń komisji sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności listę uczestników posiedzenia, przyjęty porządek obrad, listę ocenionych wniosków, informację o podjętych działaniach, o których mowa w ust. 2, 3 i 5, i treść rekomendacji, o której mowa w ust. 1 pkt 2. Protokół podpisuje przewodniczący komisji.