Dział 8 - ŁĄCZENIE SIĘ SPÓŁDZIELNI. - Spółdzielnie i ich związki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.12.61

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

DZIAŁ  VIII.

ŁĄCZENIE SIĘ SPÓŁDZIELNI.

Spółdzielnia może w każdym czasie połączyć się z inną spółdzielnią na podstawie uchwał walnych zgromadzeń łączących się spółdzielni, powziętych większością 2/3 oddanych głosów.

Uchwała o połączeniu musi zawierać:

1)
oznaczenie spółdzielni przejmującej,
2)
przyjęcie statutu, stanowiącego podstawę dalszej jej działalności,
3)
datę połączenia.
§  1.
Podstawę rachunkową połączenia stanowią bilanse łączących się spółdzielni; bilanse te powinny być sprawdzone przez lustratorów i przedstawione walnym zgromadzeniom przed powzięciem uchwał o połączeniu.
§  2.
Walne zgromadzenia łączących się spółdzielni mogą postanowić, że podział nadwyżki nastąpi oddzielnie według bilansów sporządzonych na dzień połączenia.

Połączenie oraz wynikające z niego zmiany statutu wywierają skutek od chwili wpisania ich do rejestru, z wyjątkiem przewidzianym w art. 71 § 1.

Członkowie, którzy w chwili połączenia należeli do spółdzielni przejmowanej, stają się członkami spółdzielni przejmującej. Wpłaty na udziały wpisuje się członkom spółdzielni przejmowanej w takiej wysokości, jaka wynika z ustalonej w bilansie kwoty przejętego funduszu udziałowego.

Na skutek połączenia majątek spółdzielni przejętej przechodzi na spółdzielnię przejmującą, a wierzyciele i dłużnicy pierwszej stają się wierzycielami i dłużnikami drugiej.

§  1.
Niezwłocznie po podjęciu uchwał o połączeniu zamiast zarządu i rady spółdzielni przejmowanej działa zarząd i rada spółdzielni przejmującej.
§  2.
Zarząd spółdzielni przejmującej obowiązany jest niezwłocznie zgłosić uchwałę o połączeniu do rejestrów łączących się spółdzielni.