Rozdział 3 - Zwolnienia od pracy. - Regulaminy pracy oraz zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania zwolnień od pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.49.299

Akt utracił moc
Wersja od: 16 października 1991 r.

Rozdział  3 6

Zwolnienia od pracy.

§  12.
Zwolnienia od pracy są udzielane na zasadach określonych w Kodeksie pracy, rozporządzeniu oraz odrębnych przepisach.
§  13.
1.
Zakład pracy jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika w celu stawienia się na wezwanie organu administracji państwowej, organu samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo kolegium do spraw wykroczeń oraz wykonywania powszechnego obowiązku obrony na wezwanie organu właściwego w tej sprawie. Za czas tych zwolnień pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, chyba że organ wzywający wypłacił pracownikowi równowartość utraconego wynagrodzenia.
2.
Za czas zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1, nie przysługuje wynagrodzenie w razie stawienia się przed sądem w charakterze oskarżonego i przed kolegium do spraw wykroczeń w charakterze obwinionego. Jednakże wynagrodzenie przysługuje, jeżeli oskarżony lub obwiniony został uniewinniony lub postępowanie zostało umorzone.
§  14.
Zakład pracy jest obowiązany zwolnić od pracy - bez zachowania prawa do wynagrodzenia - pracownika powołanego w charakterze biegłego na czas niezbędny, nie dłuższy niż 6 dni w roku, do wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym i sądowym, a także członka rady nadzorczej jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, również na czas nie dłuższy niż 6 dni w roku, do wykonywania czynności członka tej rady.
§  15.
Zakład pracy jest obowiązany zwolnić od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia pracownika w celu wzięcia udziału w charakterze strony w posiedzeniu zakładowej komisji pojednawczej oraz komisji pojednawczej przy sądzie pracy.
§  16.
1.
Zakład pracy jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika w celu przeprowadzenia badań przewidzianych przepisami w sprawie obowiązkowych badań lekarskich lub szczepień albo badań stanu zdrowia osób wykonujących niektóre zajęcia zarobkowe, jeżeli nie jest możliwe przeprowadzenie badań lub szczepień w czasie wolnym od pracy.
2.
Za czas zwolnień przewidzianych w ust. 1 pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wypadkach i granicach ustalonych odrębnymi przepisami..
§  17.
Zakład pracy jest obowiązany zwolnić od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, pracownika powołanego przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli lub dyrektora delegatury Najwyższej Izby Kontroli do wykonywania czynności inspektora- rzeczoznawcy w wymiarze nie przekraczającym 20 dni w roku.
§  18.
Zakład pracy jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w celu pełnienia funkcji członka komisji społecznej lub innego społecznego organu konsultacyjnego, powoływanych przez naczelne organy władzy państwowej albo Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów, a także funkcji członka komisji Komitetu Badań Naukowych.
§  19.
1.
Zakład pracy jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika:
1)
do wykonywania zadań członka ochotniczej lub obowiązkowej straży pożarnej w celu uczestniczenia w akcji gaszenia pożaru, a ponadto - w wymiarze nie przekraczającym 6 dni w roku - na szkolenie pożarnicze i do wykonywania kontroli zabezpieczenia przeciwpożarowego poza zakładem pracy, w którym jest zatrudniony,
2)
ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na czas niezbędny do wykonywania funkcji ratownika i do wypoczynku koniecznego po zakończeniu akcji ratowniczej,
3)
do udziału w bezpośredniej ochronie przed powodzią,
4)
w celu oddania krwi i na okresowe badania lekarskie na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa.
2.
Zwolnienie pracownika na szkolenie pożarnicze i do wykonywania kontroli zabezpieczenia przeciwpożarowego poza zakładem pracy, w którym jest zatrudniony, następuje na wniosek właściwego terenowego organu administracji rządowej, a do udziału w akcji gaszenia pożaru, w akcji ratowniczej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, jak również w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią, następuje w trybie przyjętym do organizowania tych akcji.
3.
Za czas zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
§  20.
1.
Pracownikom pełniącym funkcję wykładowców w szkołach zawodowych, w szkołach wyższych oraz w samodzielnych placówkach naukowych, naukowo-badawczych i naukowo-dydaktycznych przysługuje zwolnienie od pracy na czas niezbędny do prowadzenia zajęć, w wymiarze nie przekraczającym 6 godzin tygodniowo lub 24 godzin w miesiącu, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do pracowników będących wykładowcami na kursach zawodowych prowadzonych przez:
1)
ministerstwa oraz urzędy centralne, a także terenowe organy administracji rządowej i jednostki im podległe,
2)
jednostki organizacyjne Ministerstwa Edukacji Narodowej,
3)
stowarzyszenia i organizacje społeczne, które na podstawie obowiązujących przepisów uzyskały zezwolenie Ministra Edukacji Narodowej albo właściwego organu administracji państwowej na prowadzenie kursów na zlecenie uspołecznionych jednostek organizacyjnych.
§  21.
Pracownik może być zwolniony od pracy na czas niezbędny do załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych, które wymagają załatwienia w godzinach pracy. Czas zwolnienia może być odpracowany przez pracownika, a odpracowanie to nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
§  22.
Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w razie:
1)
ślubu pracownika - przez 2 dni,
2)
urodzenia się dziecka pracownika - przez 2 dni,
3)
ślubu dziecka - przez 1 dzień,
4)
zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca lub matki - przez 2 dni,
5)
zgonu i pogrzebu siostry lub brata, teściowej lub teścia, babki lub dziadka albo innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką - przez 1 dzień.
§  23.
Zakład pracy może udzielić pracownikowi odbywającemu szkolenie w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu zakładowej organizacji związkowej lub rady pracowniczej przedsiębiorstwa państwowego oraz społecznego inspektora pracy - zwolnienia od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w celu wzięcia udziału w konsultacjach i egzaminach w wymiarze nie przekraczającym 10 dni w czasie kadencji. Wymiar ten dotyczy również wypadków, gdy pracownik łączy wymienione funkcje społeczne.
§  24-26. 7
(skreślone).
6 Rozdział 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 października 1991 r. (Dz.U.91.92.409) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 1991 r.
7 § 24 - 26 skreślone przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 października 1991 r. (Dz.U.91.92.409) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 1991 r.