Rozdział 9 - Postanowienia ogólne i karne. - Prawo o broni, amunicji i materiałach wybuchowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.94.807

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1935 r.

IX.

Postanowienia ogólne i karne.

(1)
Jeżeli powiatowa władza administracji ogólnej ma uzasadnione podejrzenie, że dana osoba posiada lub przechowuje bezprawnie broń, amunicję lub materjały wybuchowe, władza ta może w celu wykrycia tych przedmiotów zarządzić dokonanie rewizji mieszkania i zabudowań, należących do takiej osoby. Zarządzenie to może dotyczyć także tych mieszkań i zabudowań, w których osoba podejrzana przebywa.
(2)
W razie uzasadnionego podejrzenia, że dana osoba posiada lub nosi bezprawnie broń, amunicję lub materjały wybuchowe, organa Policji Państwowej mogą w celu wykrycia tych przedmiotów poddać taką osobę rewizji osobistej.
(3)
Co do osób, podlegających właściwości wojskowych sądów karnych, uprawnienia z ust. 1 i 2 przysługują wojskowym władzom lub wojskowym organom bezpieczeństwa, chyba że zwłoka grozi niebezpieczeństwem, a na miejscu niema władz lub organów wojskowych.

Urzędy celne, pocztowe i kolejowe lub ich organa zatrzymają każdy transport broni, amunicji lub materjałów wybuchowych, przesyłanych niezgodnie z postanowieniami art. 30, 31, 32, 34, 35 i 43, zawiadamiając o tem równocześnie najbliższą powiatową władzę administracji ogólnej lub najbliższą jednostkę policyjną.

(1)
Kto bezprawnie wyrabia, posiada, przechowuje lub pozbywa broń palną typu wojskowego lub amunicję do takiej broni, z wyjątkiem broni krótkiej i amunicji do niej - podlega karze więzienia do lat 3 lub aresztu do lat 3.
(2)
Tej samej karze podlega, kto bezprawnie pozbywa materjały lub przyrządy wybuchowe.
(3)
Broń, amunicja lub materjały i przyrządy wybuchowe podlegają przepadkowi.
(1)
Kto bezprawnie wyrabia, posiada, przechowuje lub pozbywa broń palną krótką lub myśliwską, albo amunicję do takiej broni, podlega karze aresztu do 6 miesięcy lub karze grzywny do 5.000 zł.
(2)
Podżeganie, pomoc i usiłowanie ulegają karze.
(3)
Broń i amunicja podlegają przepadkowi.
(1)
Kto wykracza przeciw postanowieniom niniejszego prawa lub przepisom, wydanym na jego podstawie, podlega, jeżeli za czyn nie grozi kara surowsza, karze aresztu do 3 miesięcy lub grzywny do 3.000 złotych.
(2)
Prócz tego można orzec przepadek broni, amunicji i materjałów wybuchowych.

W razie orzeczenia przepadku prawa osób trzecich nie zostają naruszone.

Za wyrób w rozumieniu art. 47 i 48 należy uważać także wykańczanie i przerabianie.

Oprócz kary można zabronić sprzedaży broni, amunicji lub materjałów wybuchowych na czas od roku do lat 5.

(1)
Przestępstwa, wymienione w art. 48 i 49 podlegają karze w drodze administracyjnej.
(2)
Do orzekania o przestępstwach, wymienionych w ust. 1, popełnianych przez osoby, podlegające właściwości wojskowych sądów karnych, właściwe są wojskowe sądy karne.

Wszędzie, gdzie w prawie niniejszem jest mowa o powiatowych władzach administracji ogólnej, są w miastach, stanowiących odrębne powiaty miejskie, właściwymi starostowie grodzcy (dyrektorowie policji, Komisarz Rządu m. Gdyni).