Rozdział 4 - Zwrot nieprawnie pobranych świadczeń i potrącenia. - Powszechne zaopatrzenie emerytalne pracowników i ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.3.6

Akt utracił moc
Wersja od: 9 marca 1982 r.

Rozdział  4.

Zwrot nieprawnie pobranych świadczeń i potrącenia.

1.
Rencista jest obowiązany do zwrotu pobranych kwot, jeżeli był pouczony przez organ rentowy o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń, a pobierał świadczenia mimo zajścia tych okoliczności.
2.
Nie można żądać zwrotu nieprawnie pobranych kwot za okres dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli osoba, o której mowa w ust. 1, zawiadomiła zgodnie z pouczeniem o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń, a mimo to świadczenia były jej nadal omyłkowo wypłacane.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, organ rentowy może odstąpić od żądania zwrotu nieprawnie pobranych kwot w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.
4.
Osoba, która korzystała nieprawnie ze świadczeń na podstawie nieprawdziwych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach złej woli - obowiązana jest do zwrotu nieprawnie pobranych kwot, niezależnie od odpowiedzialności karnej.
1.
Organ rentowy ma prawo potrącać z należnych świadczeń pieniężnych przewidzianych w ustawie:
  1)
zaliczki wypłacone na poczet świadczeń, a w razie zbiegu prawa do dwu lub więcej świadczeń (art. 78) również świadczenia wypłacone od daty, w której zbiegło się prawo do tych świadczeń,
  2)
nieprawnie pobrane świadczenia (art. 80) oraz zasiłki z tytułu ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa lub ubezpieczenia rodzinnego,
  3)
zapomogi wypłacone z tytułu pomocy społecznej, jeżeli przy wypłacie zastrzeżono ich potrącenie.
2.
Na pokrycie kwot wypłaconych z tytułów wymienionych w ust. 1 organ rentowy ma prawo:
  1)
potrącić całą należność przysługującą za okres od daty powstania prawa do świadczeń do daty wydania ostatecznej decyzji przyznającej te świadczenia.
  2)
dokonywać z wypłacanych kwot potrąceń w wysokości nie przekraczającej 20% tych świadczeń.

Kwoty nieprawnie pobranych świadczeń (art. 80) są ściągane od osób nie pobierających świadczeń w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji na podstawie prawomocnej decyzji organu rentowego.

Świadczenia pieniężne przewidziane w ustawie mogą ulec zajęciu tylko na zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych w wysokości i na zasadach określonych w Kodeksie postępowania cywilnego.