Rozdział 4 - Udzielanie zezwoleń na wszczęcie postępowania karnego przeciwko sędziemu sądu wojskowego - Postępowanie dyscyplinarne w stosunku do sędziów sądów wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.84.491

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1990 r.

Rozdział  4

Udzielanie zezwoleń na wszczęcie postępowania karnego przeciwko sędziemu sądu wojskowego

§  30.
1.
Z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na wszczęcie postępowania karnego przeciwko sędziemu sądu wojskowego występuje do Sądu Dyscyplinarnego właściwy prokurator.
2.
Zezwolenie na wszczęcie postępowania karnego może być wydane przez Sąd Dyscyplinarny również z urzędu w toku postępowania dyscyplinarnego, jeżeli na rozprawie okaże się, że czyn zarzucony obwinionemu zawiera znamiona przestępstwa. Nie wstrzymuje to biegu postępowania dyscyplinarnego.
§  31.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 30, rozpoznaje niezwłocznie Sąd Dyscyplinarny na posiedzeniu w składzie trzech sędziów.
2.
Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 30, przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego wyznacza skład orzekający, protokolanta spośród członków tego Sądu oraz termin posiedzenia, a także wzywa na posiedzenie sędziego, przeciwko któremu ma być wszczęte postępowanie karne, oraz zawiadamia o posiedzeniu prokuratora wojskowego i rzecznika dyscyplinarnego.
§  32.
1.
W posiedzeniu bierze udział prokurator wojskowy wyznaczony przez Naczelnego Prokuratora Wojskowego. Jeżeli przeciwko sędziemu toczy się równocześnie postępowanie dyscyplinarne, w posiedzeniu bierze udział również rzecznik dyscyplinarny.
2.
Sąd Dyscyplinarny wysłuchuje na posiedzeniu prokuratora i sędziego oraz może wysłuchać rzecznika dyscyplinarnego.
3.
Nie usprawiedliwione niestawiennictwo obwinionego sędziego lub jego obrońcy nie wstrzymuje rozpoznania sprawy.
§  33.
Z przebiegu posiedzenia spisuje się protokół, który podpisują przewodniczący składu orzekającego i protokolant.
§  34.
1.
O zezwoleniu i odmowie zezwolenia na wszczęcie postępowania karnego Sąd Dyscyplinarny orzeka postanowieniem.
2.
Wydając postanowienie zezwalające na wszczęcie postępowania karnego, Sąd Dyscyplinarny z urzędu rozstrzyga o zawieszeniu sędziego w czynnościach. Przepisy § 17 ust. 1 i 4 oraz § 20 ust. 2-6 stosuje się odpowiednio.
3.
Uzasadnienie postanowienia sporządza się na piśmie wraz z sentencją postanowienia.
4.
Postanowienie wraz z uzasadnieniem doręcza się prokuratorowi, sędziemu i rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§  35.
1.
Na postanowienie zezwalające na wszczęcie postępowania karnego przysługuje sędziemu zażalenie do Izby Wojskowej w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.
2.
Zażalenia, o których mowa w ust. 1, oraz zażalenie na postanowienia odmawiające zezwolenia na wszczęcie postępowania karnego Izba Wojskowa rozpoznaje na posiedzeniu w składzie trzech sędziów w terminie siedmiu dni od daty ich wpływu do Izby.
3.
Przepisy § 32 ust. 3 oraz § 33 i 34 stosuje się odpowiednio.