Art. 4. - [Rodzaje służb w Policji] - Policja.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.145 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 lutego 2024 r.
Art.  4.  [Rodzaje służb w Policji]
1. 
W Policji, z uwagi na zakres i charakter wykonywanych zadań, wyróżnia się następujące rodzaje służb:
1)
kryminalną;
2)
śledczą;
3)
spraw wewnętrznych;
4)
prewencyjną;
5)
kontrterrorystyczną;
6)
zwalczania cyberprzestępczości;
7)
wspomagającą.
2. 
W skład Policji wchodzi policja sądowa. Szczegółowy zakres zadań i zasady organizacji policji sądowej określa, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw sprawiedliwości.
3. 
W skład Policji wchodzą również:
1)
Akademia Policji w Szczytnie, ośrodki szkolenia i szkoły policyjne;
2)
wyodrębnione oddziały prewencji.
3)
(uchylony).
3a. 
Organizację i zakres działania Akademii Policji w Szczytnie jako uczelni oraz tryb wyznaczania i odwoływania Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie i osoby pełniącej w uczelni służb państwowych funkcję kierowniczą do spraw realizacji zadań uczelni jako jednostki organizacyjnej właściwej służby oraz tryb powierzania funkcji kierowniczych policjantom pełniącym służbę na stanowiskach nauczycieli akademickich reguluje ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, 1088, 1234, 1672, 1872 i 2005).
3b. 
(uchylony).
4. 
Komendant Główny Policji, za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, może powoływać, w uzasadnionych przypadkach, inne niż wymienione w ust. 1 rodzaje służb, określając ich właściwość terytorialną, organizację i zakres działania.