Nowość Program pilotażowy w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

Dzienniki resortowe

NFZ.2024.48

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 kwietnia 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 48/2024/DGL
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 30 kwietnia 2024 r.
w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, zwanego dalej "programem pilotażowym", określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (Dz. U. poz. 662), zwanego dalej "rozporządzeniem";
2)
warunki realizacji umów, o których mowa w pkt 1;
3)
wzór umowy o realizację programu pilotażowego, zwanej dalej "umową".
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
jednostka rozliczeniowa - miara przyjęta do określenia wartości usługi, o której mowa w pkt 8. Miarą jednostki rozliczeniowej jest punkt;
3)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu właściwy ze względu na lokalizację apteki, której dotyczy umowa;
4)
okres rozliczeniowy - nieprzekraczający terminu obowiązywania umowy okres roku kalendarzowego albo inny, zawierający się w roku kalendarzowym okres oznaczony w umowie;
5)
okres sprawozdawczy - miesiąc kalendarzowy, albo okres krótszy niż miesiąc kalendarzowy, upływający w ostatnim dniu miesiąca - w przypadku jeżeli umowa nie obowiązuje od pierwszego dnia danego miesiąca albo przestanie obowiązywać przed ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego;
6)
plan rzeczowo-finansowy - wykaz objętych umową zakresów usług oraz odpowiadających tym zakresom jednostek rozliczeniowych w poszczególnych okresach sprawozdawczych i w danym okresie rozliczeniowym oraz cen jednostek rozliczeniowych i kwot zobowiązania dla poszczególnych zakresów tych usług, stanowiący załącznik do umowy;
7)
Portal NFZ - udostępniony przez Fundusz system informatyczny określony w zarządzeniu Prezesa Funduszu w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia;
8)
usługa - zakres czynności, określony w § 5 ust. 1 rozporządzenia;
9)
wnioskodawca - podmiot prowadzący aptekę, ubiegający się o zawarcie umowy.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach", ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301 oraz z 2023 r. poz. 605, 1859 i 1938), ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 826, 1733, 1938 i 2105), ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2023 r. poz. 2465), ustawie z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1873 i z 2023 r. poz. 1234 i 1972) oraz w rozporządzeniu.

Rozdział  2.

Przedmiot umowy

§  3. 
1. 
Realizacja i finansowanie programu pilotażowego odbywa się na podstawie umowy zawieranej między podmiotem prowadzącym aptekę, o którym mowa w § 7 rozporządzenia, zwanym dalej "realizatorem pilotażu" a Funduszem.
2. 
Przedmiotem umowy jest wykonywanie przez realizatora pilotażu usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego w zakresie, o którym mowa w § 5 rozporządzenia, osobom, o których mowa w § 6 rozporządzenia.
3. 
Wzór umowy jest określony w załączniku nr 1 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
§  4. 
1. 
Umowa jest zawierana z realizatorem pilotażu spełniającym warunki określone w § 7 ust. 1 rozporządzenia, odrębnie dla każdej apteki, w której ma być realizowany program pilotażowy.
2. 
Umowy mogą być zawierane w stosunku do aptek spełniających wymaganie określone w § 7 ust. 1 pkt 3 i § 8 rozporządzenia.
3. 
Fundusz zamieszcza na stronach internetowych oddziałów Funduszu informacje o przyjmowaniu wniosków oraz o warunkach zawarcia umowy.
4. 
Umowa zawierana jest z realizatorem pilotażu na podstawie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku.

Rozdział  3.

Tryb zawierania umów

§  5. 
1. 
W celu zawarcia umowy wnioskodawca przekazuje do Oddziału Funduszu wniosek o zawarcie umowy.
2. 
Wnioski są przekazywane przez wnioskodawcę za pośrednictwem Portalu NFZ, w sposób określony w informacji, o której mowa w § 4 ust. 3.
3. 
Wzór wniosku, określony jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
4. 
Wniosek może być złożony w ciągu całego okresu trwania programu pilotażowego.
5. 
Wniosek oraz załączniki do wniosku, powinny być sporządzone w formie elektronicznej oraz powinny być podpisane przez wnioskodawcę lub osobę uprawnioną do jego reprezentowania kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.
6. 
Do wniosku dołącza się oryginały dokumentów albo ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę lub osobę upoważnioną do reprezentowania wnioskodawcy:
1)
oświadczenie, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do wniosku;
2)
oświadczenie w zakresie postępowania administracyjnego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki, o którym mowa w § 7 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do wniosku;
3)
wniosek w sprawie rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do wniosku,
4)
pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy - w przypadku, gdy wnioskodawca jest reprezentowany przez pełnomocnika.
7. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 6, powinny być zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.
8. 
W przypadku braku możliwości podpisania wniosku lub załączników do wniosku w formie elektronicznej, dopuszcza się złożenie przez wnioskodawcę własnoręcznie podpisanych dokumentów do siedziby Oddziału Funduszu.
9. 
Kopie dokumentów stanowiących załączniki do wniosku składanego w formie elektronicznej powinny być podpisane podpisem elektronicznym przez wnioskodawcę lub osobę uprawnioną do jego reprezentowania.
10. 
Szczegółową procedurę ustalania oraz zmiany numeru rachunku bankowego określa zarządzenie Prezesa Funduszu w sprawie procedury ustalania oraz zmiany rachunku bankowego świadczeniodawców, podmiotów prowadzących apteki lub punkty apteczne oraz pozostałych kontrahentów.
11. 
W przypadku wystąpienia braków formalnych wniosku dyrektor Oddziału Funduszu wzywa wnioskodawcę, do ich usunięcia, pod rygorem odrzucenia wniosku, wskazując termin dokonania tej czynności, nie dłuższy niż 14 dni.
§  6. 
1. 
Oddział Funduszu dokonuje weryfikacji wniosku w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku.
2. 
Oddział Funduszu może zażądać przedstawienia do wglądu oryginału dokumentu w przypadku, gdy kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości, co do jej zgodności z oryginałem.
3. 
Po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku, Fundusz ustala z wnioskodawcą kwotę zobowiązania na dany okres rozliczeniowy. Umowę zawiera się niezwłocznie po ustaleniu kwoty zobowiązania.
4. 
Dyrektor Oddziału Funduszu przesyła realizatorowi pilotażu umowę w celu jej podpisania albo informuje go o możliwości zawarcia umowy w siedzibie Oddziału Funduszu.
5. 
Umowę zawiera się na okres nie dłuższy niż do dnia 30 czerwca 2026 r.
§  7. 
Fundusz podaje do publicznej wiadomości informacje o zawartych umowach.

Rozdział  4.

Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania umowy

§  8. 
1. 
Realizator pilotażu wykonuje usługi farmaceutyczne wobec pacjentów spełniających warunki, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia, których uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zostały zweryfikowane przez realizatora pilotażu zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia.
2. 
Nie podlegają finansowaniu przez Fundusz usługi wykonane osobom niespełniającym wymagań, o których mowa w ust. 1.
3. 
Nie podlegają finansowaniu przez Fundusz usługi, które zostały wykonane na rzecz danej osoby częściej niż co 30 dni.
4. 
Finansowaniu przez Fundusz podlegają usługi farmaceuty, których wykonanie zostało udokumentowane zgodnie z § 10 rozporządzenia.
5. 
W celu realizacji obowiązku weryfikacji uprawnień pacjentów, o którym mowa w § 11 ust. 1 rozporządzenia, realizator pilotażu obowiązany jest do uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach - jeżeli dotychczas nie uzyskał takiego uprawnienia. W tym celu realizator pilotażu niezwłocznie, w terminie do 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy, składa w Oddziale Funduszu wniosek o uzyskanie tego upoważnienia.
6. 
W przypadku niedopełnienia przez realizatora pilotażu obowiązku określonego w ust. 5, z przyczyn leżących po jego stronie, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną, o której mowa w § 5 ust. 3 pkt 8 załącznika nr 1 do zarządzenia, stanowiącego wzór umowy.
§  9. 
1. 
Usługi objęte przedmiotem umowy wykonywane są osobiście przez farmaceutów zatrudnionych w aptece, której dotyczy umowa, wymienionych w załączniku nr 2 do umowy (Harmonogram - zasoby).
§  10. 
Nie dopuszcza się realizacji umowy przez podwykonawców.
§  11. 
1. 
Realizator pilotażu udziela usług przez cały okres obowiązywania umowy, zgodnie z określonym w umowie harmonogramem, o którym mowa w § 9 oraz planem rzeczowo-finansowym, stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
2. 
W przypadku braku możliwości udzielania usług, którego nie można było wcześniej przewidzieć, realizator pilotażu niezwłocznie podejmuje czynności w celu zachowania ciągłości udzielania usług, powiadamiając jednocześnie Oddział Funduszu, o tym zdarzeniu i podjętych czynnościach.
3. 
Rozliczanie usług wykonanych w ramach programu pilotażowego odbywa się zgodnie z Katalogiem produktów rozliczeniowych, określonym w załączniku nr 2 do zarządzenia.
4. 
Podstawę rozliczeń i płatności za usługi wykonane w okresie sprawozdawczym stanowią rachunek, o którym mowa w art. 5 pkt 32a ustawy o świadczeniach, zwany dalej "rachunkiem" oraz sprawozdanie, o którym mowa w ust. 6, zwane dalej "dokumentami rozliczeniowymi". Realizatorowi pilotażu przysługuje prawo do korygowania dokumentów rozliczeniowych w terminie 40 dni po upływie okresu rozliczeniowego.
5. 
Rachunek powinien odpowiadać szablonowi rachunku, określonemu w zarządzeniu w sprawie szczegółowego komunikatu XML dotyczącego przekazywania dokumentów rozliczeniowych w postaci dokumentu elektronicznego, udostępnionemu aptece w wyniku procesu bilingu, który apteka może zlecić po zakończeniu okresu sprawozdawczego, W opisie rachunku należy zawrzeć informacje o numerze umowy, miesiącu naliczania świadczeń (usług) oraz identyfikatorze szablonu, na podstawie którego wystawiono dokument rachunku albo korekty.
6. 
Jednostką odpowiedzialną za przekazanie Oddziałowi Funduszu miesięcznego sprawozdania obejmującego informacje wskazane w § 12 ust. 2 rozporządzenia, jest jednostka podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, właściwa w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia. Sprawozdanie przygotowywane jest na podstawie § 12 ust. 3 rozporządzenia.
7. 
Realizator pilotażu przekazuje rachunek w postaci elektronicznej lub papierowej do oddziału Funduszu.
8. 
Jeżeli rachunek, sporządzony został w postaci elektronicznej, podmiot przekazuje go zgodnie z formatem określonym w załączniku nr 2 do zarządzenia w sprawie szczegółowego komunikatu XML dotyczącego przekazywania dokumentów rozliczeniowych w postaci dokumentu elektronicznego.
§  12. 
1. 
Fundusz jest obowiązany do sfinansowania usług udzielonych w okresie rozliczeniowym do kwoty zobowiązania określonej w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy.
2. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, o którym mowa w ust. 1.
3. 
W przypadku, gdy wartość wykonanych usług, przekroczy kwotę zobowiązania Funduszu wobec realizatora pilotażu, na wniosek realizatora pilotażu składany po miesiącu, w którym nastąpiło to przekroczenie, zwiększeniu ulega kwota zobowiązania z tytułu realizacji umowy.
§  13. 
1. 
Dokumenty rozliczeniowe realizator pilotażu składa do Oddziału Funduszu, z którym zawarł umowę, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.
2. 
Oddział Funduszu wypłaca wynagrodzenie z tytułu realizacji umowy przelewem na wskazany w umowie rachunek bankowy realizatora pilotażu nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania prawidłowego rachunku.
3. 
Rozliczenie wykonania umowy za dany okres rozliczeniowy następuje najpóźniej w terminie 45 dni od dnia upływu tego okresu.
§  14. 
1. 
W przypadku gdy umowa zostaje zawarta na okres dłuższy niż rok, kwoty zobowiązań na następne okresy rozliczeniowe są ustalane corocznie, w terminie do dnia 30 listopada, chyba że strony postanowią inaczej.
2. 
Propozycje kwot zobowiązań przedstawia realizatorowi pilotażu Oddział Funduszu, z którym świadczeniodawca zawarł umowę, albo Prezes Funduszu w terminie do dnia 31 października, chyba że strony postanowią inaczej.
3. 
Przygotowanie propozycji, o których mowa w ust. 2, oraz ustalenie kwot zobowiązania na następne okresy rozliczeniowe uwzględnia wysokość kwot zobowiązania oraz realizację usług w bieżącym i poprzednich okresach rozliczeniowych, z uwzględnieniem zmian w umowach.
4. 
Ustalenie kwot zobowiązań stanowi podstawę sporządzenia i podpisania nowego planu rzeczowo-finansowego i zawarcia aneksu do umowy.
5. 
W przypadku nieustalenia kwoty zobowiązania, w terminie określonym w ust. 1, umowa ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem lutego następnego roku.
6. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 5, Fundusz dokonuje płatności za usługi udzielone w okresie styczeń-luty następnego roku, na zasadach obowiązujących w ostatnim miesiącu okresu obowiązywania umowy, w poprzednim okresie rozliczeniowym.
7. 
W przypadku gdy okres rozliczeniowy kończy się przed upływem roku kalendarzowego, przepisy ust. 16 stosuje się odpowiednio. Termin ustalenia kwoty zobowiązania następuje miesiąc przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. W przypadku nieustalenia kwoty zobowiązania umowa ulega rozwiązaniu po upływie kolejnych dwóch miesięcy.
§  15. 
Pomiaru wskaźników ewaluacji programu pilotażowego oraz oceny jego wyników dokonuje Oddział Funduszu na podstawie danych, o których mowa w § 12 rozporządzenia, i przekazuje do Centrali Funduszu w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia danego etapu ewaluacji programu pilotażowego.
§  16. 
Realizator pilotażu jest obowiązany poddać się kontroli przeprowadzanej przez Fundusz. Do kontroli stosuje się przepisy działu IIIA ustawy o świadczeniach. W szczególności realizator pilotażu jest zobowiązany do realizacji obowiązków o których mowa w art. 61j ust. 6 ustawy o świadczeniach.
§  17. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie realizatora pilotażu, w tym w zakresie działań lub zaniechań osób wykonujących umowę w imieniu realizatora pilotażu stosuje się przepisy § 4 załącznika nr 1 do zarządzenia (wzór umowy).

Rozdział  5.

Przepis końcowy

§  18. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2024 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

grafika

Załącznik Nr  1

Plan rzeczowo - finansowy

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM - ZASOBY

Załącznik Nr  3

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH

Lp.Kod zakresu świadczeń/usługNazwa zakresu świadczeń/usługKod produktuNazwa produktuJednostka rozliczeniowaWartość punktowa (1 pkt = 1 zł)Uwagi odnoszące się do zasad rozliczania i finansowania usług
1234567
1.18.2400.000.02Usługa farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego5.16.24.0000001Wywiad farmaceutyczny z wystawieniem recepty farmaceutycznejpunkt50,001) Rozliczanie usług odbywa się zgodnie z § 12 rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, 2) jedna usługa przysługuje jednemu świadczeniobiorcy raz na 30 dni.
2.18.2400.000.02Usługa farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego5.16.24.0000002Wywiad farmaceutyczny bez wystawienia recepty farmaceutycznejpunkt50,001) Rozliczanie usług odbywa się zgodnie z § 12 rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, 2) jedna usługa przysługuje jednemu
świadczeniobiorcy raz na 30 dni.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wniosek o zawarcie umowy w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego

grafika

Załącznik Nr  1

Oświadczenia

Załącznik Nr  2

Oświadczenie w zakresie postępowania administracyjnego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki

Załącznik Nr  3

Wniosek w sprawie numeru konta bankowego

grafika

UZASADNIENIE

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego ma na celu wdrożenie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, realizowanego na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (Dz. U. poz. 662).

Celem programu pilotażowego jest rozwiązanie problemu niedostatecznego poziomu dostępności do antykoncepcji awaryjnej, a także zapewnienie opieki farmaceuty w aptece nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego wraz z oceną efektywności związanych z tym działań, w szczególności wobec pacjentów pomiędzy 15. a 18. rokiem życia.

Program pilotażowy realizowany będzie od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia do 30 czerwca 2026 r. na obszarze całego kraju. Jak wynika z Oceny Skutków Regulacji (OSR) do rozporządzenia - programem pilotażowym szacunkowo ma zostać objętych 8,5 mln. kobiet w wieku rozrodczym, które ukończyły 15 rok życia, po zweryfikowaniu ich uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W zarządzeniu wprowadzono szablony dokumentów służących do obsługi umów o realizację pilotażu - zbliżone treścią do dokumentów, którymi Fundusz posługuje się do obsługi umów o realizację innych programów pilotażowych. Powyższe wynika ze specyfiki systemu informatycznego, którego zmiana wymagałaby dłuższego czasu na implementację, a także prowadziłaby do nieuzasadnionego wzrostu kosztów wdrożenia pilotażu.

Łączna kwota przeznaczona na realizację pilotażu, oszacowana w OSR pilotażowego, wynosi ok. 20 mln zł rocznie, z możliwością wzrostu, w przypadku zwiększenia zainteresowania korzystaniem przez pacjentów z usług farmaceutycznych przewidzianych programem pilotażowym.