Powołanie Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na członka Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.2014.178

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 2014 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na członka Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Zespół do spraw wyłonienia kandydatów na członka Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu, zwany dalej "Zespołem", jako organ pomocniczy Ministra Sprawiedliwości.
§  2.
Zadaniem Zespołu jest wyłonienie kandydatów na członka Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu, zwanego dalej "Komitetem" w terminie do 1 lutego 2015 r.
§  3.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
Minister Sprawiedliwości albo osoba przez niego wyznaczona - Przewodniczący Zespołu;
2)
Dyrektor Generalny Służby Więziennej albo osoba przez niego wyznaczona - Zastępca Przewodniczącego Zespołu;
3)
przedstawiciel Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka;
4)
przedstawiciel wyznaczony przez Ministra Spraw Zagranicznych;
5)
dwóch przedstawicieli społecznych reprezentujących organizacje pozarządowe lub środowisko akademickie.
§  4.
Członków Zespołu, o których mowa w § 3 pkt 5, wybiera Przewodniczący Zespołu spośród osób, które zgłosiły swoje kandydatury, biorąc pod uwagę zgodność ich kompetencji z zakresem działalności Komitetu. Od decyzji Przewodniczącego nie przysługuje odwołanie. W razie braku zgłoszeń co najmniej dwóch kandydatów spełniających kryteria określone w ogłoszeniu na członków Zespołu, o których mowa w § 3 pkt 5, Zespół działa w składzie określonym w § 3 pkt 1-4.
§  5.
Przewodniczący Zespołu może zapraszać na posiedzenia Zespołu także inne zainteresowane osoby, których udział przyczyni się do skutecznego działania Zespołu i wyboru najlepszych kandydatów na członka Komitetu.
§  6.
Decyzje Zespołu są podejmowane w drodze głosowania. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
§  7.
Członkowie Zespołu oceniają kwalifikacje kandydatów na członka Komitetu w sposób bezstronny, według własnego przekonania, na podstawie rzetelnej analizy zgłoszonych kandydatur.
§  8.
Zespół, na podstawie regulaminu stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia, wyłania maksymalnie trzech kandydatów na członka Komitetu oraz dodatkowo maksymalnie dwóch kandydatów rezerwowych, gdyby którykolwiek z trzech wyłonionych kandydatów nie mógł objąć stanowiska członka Komitetu.
§  9.
Minister Sprawiedliwości przedstawi listę maksymalnie trzech kandydatów wybranych przez Zespół Delegacji Parlamentarnej RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w terminie do 9 lutego 2015 r. Ostatecznego wyboru członka Komitetu dokonuje Komitet Ministrów Rady Europy.
§  10.
Obsługę prac Zespołu zapewnia Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

Regulamin

Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na członka Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu

§  1.
Przewodniczący Zespołu zwołuje pierwsze posiedzenie nie później niż 21 dni po upływie terminu składania zgłoszeń przez kandydatów na członka Komitetu, zwanych dalej kandydatami.
§  2.
Podczas pierwszego posiedzenia, po dokonaniu weryfikacji zgłoszeń kandydatów przez członków Zespołu, Zespół wybiera maksymalnie 5 kandydatów. Wybrani zostają kandydaci, którzy uzyskają największą liczbę głosów członków Zespołu.
§  3.
1.
Kandydatów wybranych zgodnie z procedurą określoną w § 2 Przewodniczący Zespołu zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną.
2.
Rozmowa kwalifikacyjna może być prowadzona telefonicznie w przypadku braku możliwości przybycia kandydata na posiedzenie Zespołu.
3.
W czasie rozmowy kwalifikacyjnej członkowie Zespołu dokonują merytorycznej oceny kandydatów. Mają przy tym na względzie wymagania wskazane w art. 4 Europejskiej konwencji o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu, jak również konieczność biegłej znajomości przez kandydatów języka angielskiego lub francuskiego oraz inne wytyczne ujęte w odpowiednich rekomendacjach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w tym nr 1323.
§  4.
Spośród kandydatów, z którymi przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną, Zespół wybiera maksymalnie trzech kandydatów, którzy w najwyższym stopniu spełniają wymagania, o których mowa w § 3 pkt 3. Nazwiska wybranych kandydatów są umieszczane na liście w porządku zgodnym z liczbą otrzymanych głosów. Wśród wybranych kandydatów musi znajdować się po przynajmniej jednym przedstawicielu każdej płci.
§  5.
Nazwiska kandydatów, z którymi przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną, innych niż określeni w § 4, umieszcza się na liście rezerwowej zgodnie z liczbą otrzymanych głosów członków Zespołu. W razie rezygnacji jednego z kandydatów, o których mowa w § 4, w jego miejsce wstępuje kandydat z listy rezerwowej z wyższą liczbą głosów. Jeśli obu kandydatom przyznano jednakową liczbę głosów decyzję podejmuje Przewodniczący.
§  6.
Przewodniczący Zespołu przekazuje listę trzech kandydatów, o której mowa w § 4, przewodniczącemu Delegacji Parlamentarnej RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do dnia 9 lutego 2015 r.
§  7.
1.
Zespół obraduje na posiedzeniach zamkniętych.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w razie niemożności uczestnictwa w posiedzeniu Zespołu, członka Zespołu może zastąpić osoba przez niego upoważniona reprezentująca tę samą organizację lub instytucję, co członek Zespołu.
3.
Decyzje Zespołu są podejmowane w drodze głosowania. Każdy członek Zespołu ma jeden głos. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
4.
O sposobie głosowania każdorazowo decyduje Przewodniczący.
5.
Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, w którym zawarta jest informacja m.in. o terminie posiedzenia, składzie Zespołu i podjętych decyzjach.
6.
Posiedzenia odbywają się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  8.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyduje Przewodniczący. W razie wątpliwości co do interpretacji regulaminu, decyduje Przewodniczący.