Powołanie międzynarodowego zespołu ekspertów do spraw śródokresowej ewaluacji w ramach programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEiN.2023.20

Akt utracił moc
Wersja od: 2 marca 2023 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI 1
z dnia 1 marca 2023 r.
w sprawie powołania międzynarodowego zespołu ekspertów do spraw śródokresowej ewaluacji w ramach programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza"

Na podstawie art. 391 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Powołuje się, na okres od dnia 6 marca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., międzynarodowy zespół ekspertów do spraw śródokresowej ewaluacji realizacji planu, o którym mowa w art. 388 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w ramach programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza", zwany dalej "zespołem".
§  2. 
W skład zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Lauritz Holm-Nielsen;
2)
członkowie:
a)
Enric Banda,
b)
Jo Bury,
c)
Mariana Chioncel,
d)
Caroline Fennell,
e)
Simon Gaskell,
f)
Éva Kondorosi,
g)
Peter Maassen,
h)
Xavier Moreno Juliá,
i)
Sijbolt Noorda,
j)
Igor Tsependa.
§  3. 
1. 
Do zadań zespołu należy ocena raportów samooceny uczelni, złożonych w ramach śródokresowej ewaluacji realizacji planu, o którym mowa w art. 388 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanego dalej "planem", dokonanej w ramach programu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza", w tym sporządzenie:
1)
raportów zawierających wskazanie stopnia realizacji planu;
2)
listy uczelni ocenionych pozytywnie;
3)
listy uczelni ocenionych negatywnie wraz z rekomendacją dotyczącą zmiany planu.
2. 
W celu określenia stopnia realizacji planu zespół może przeprowadzić wizytację uczelni i wysłuchanie przedstawicieli uczelni, a także wystąpić do uczelni o przedstawienie wyjaśnień lub dodatkowych informacji. W wizytacji i wysłuchaniu uczestniczy co najmniej dwóch członków zespołu, w tym członkowie oceniający dany raport.
§  4. 
1. 
Przewodniczący kieruje pracami zespołu, w szczególności:
1)
zwołuje i prowadzi posiedzenia zespołu oraz ustala projekt porządku obrad;
2)
przydziela zadania członkom zespołu, w tym wskazuje członka zespołu pełniącego funkcję sprawozdawcy danego raportu zawierającego wskazanie stopnia realizacji planu;
3)
określa, w uzgodnieniu z pozostałymi członkami zespołu, tryb, formę i termin przeprowadzenia wysłuchania, o którym mowa w § 3 ust. 2.
2. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje wyznaczony przez niego członek zespołu.
§  5. 
1. 
Zespół działa na posiedzeniach.
2. 
Posiedzenia zespołu mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, zapewniających w szczególności:
1)
transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2)
wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym umożliwiającą członkom zespołu wypowiadanie się w toku obrad.
3. 
Zawiadomienie o terminie, formie i miejscu posiedzenia zespołu wraz z projektem porządku obrad i wykazem materiałów przeznaczonych do rozpatrzenia uczestnicy posiedzenia otrzymują nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia.
4. 
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący może skrócić termin, o którym mowa w ust. 3.
5. 
Przewodniczący może podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Przyjęte w tym trybie ustalenia przewodniczący przedstawia na najbliższym posiedzeniu zespołu. W przypadku nieuzgodnienia sprawy w trybie obiegowym jest ona rozpatrywana na posiedzeniu zespołu.
6. 
Posiedzenia zespołu są nagrywane.
§  6. 
1. 
Ustalenia zespołu są podejmowane w drodze uzgodnienia stanowisk, w obecności co najmniej połowy składu zespołu.
2. 
W przypadku gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, przewodniczący albo członek zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2, zarządza głosowanie. Rozstrzygnięcie jest podejmowane zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu zespołu.
3. 
W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego albo członka zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  7. 
1. 
Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności listę uczestników posiedzenia, przyjęty porządek obrad oraz treść ustaleń zespołu.
2. 
Projekt protokołu jest udostępniany członkom zespołu z możliwością wnoszenia uwag co do treści.
3. 
Protokół podpisuje przewodniczący albo członek zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  8. 
1. 
Przewodniczący oraz członkowie zespołu są obowiązani do zachowania bezstronności i poufności w związku z realizacją zadań zespołu.
2. 
Przewodniczący oraz członkowie zespołu podlegają wyłączeniu od udziału w ocenie raportów samooceny uczelni w przypadku, gdy istnieją okoliczności mogące wpłynąć na ich bezstronność.
3. 
Przewodniczący oraz członkowie zespołu przed pierwszym posiedzeniem zespołu składają ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oświadczenie, w którym zobowiązują się do:
1)
bezstronnego działania w interesie publicznym;
2)
niezwłocznego informowania ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki o wystąpieniu jakiejkolwiek okoliczności, która może skutkować wystąpieniem konfliktu interesów między nim a uczelnią składającą raport samooceny;
3)
niewykorzystywania i nieudostępniania osobom trzecim informacji uzyskanych w trakcie realizacji zadań zespołu.
§  9. 
Obsługę zespołu zapewnia Departament Nauki.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. z 2022 r. poz. 18 i 1842).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 583, 655, 682, 807, 1010, 1079, 1117, 1459, 2185 i 2306 oraz z 2023 r. poz. 212.