Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.7.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 lipca 2021 r.

UCHWAŁA NR 1102/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 lipca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Ewy Katarzyny Klementowskiej i Pana Marcina Stanisława Uliasza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 769, zgłosili się:

- Pani Ewa Katarzyna Klementowska - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, - Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, - Pan Marcin Stanisław Uliasz - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 lipca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Ewę Katarzynę Klementowską oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", Panią Agnieszkę Jolantę Maliszewską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a na Pana Marcina Stanisława Uliasza oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie Pani Ewy Katarzyny Klementowskiej, Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej i Pana Marcina Stanisława Uliasza. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Ewy Katarzyny Klementowskiej przemawiają w szczególności: dwunastoletnie doświadczenie orzecznicze na stanowisku sędziego, wysoka stabilność orzecznictwa, terminowość pracy, pozytywna ocena kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie. Za rekomendowaniem kandydatury Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej przemawiają w szczególności: delegacja do sądu okręgowego, ponad siedemnastoletnie doświadczenie orzecznicze na stanowisku sędziego, wysoka stabilność orzecznictwa, terminowość pracy, pozytywna ocena kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie. Natomiast za rekomendowaniem kandydatury Pana Marcina Stanisława Uliasza przemawiają w szczególności: wyniki pracy, uzyskane podczas pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, dorobek naukowy i publicystyczny, pozytywna ocena pracy i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska urodziła się 22 marca 1974 r. w Biłgoraju. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości została mianowana z dniem 1 października 2001 r. asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chełmie. Powierzone obowiązki orzecznicze pełniła w II Wydziale Karnym i w VII Wydziale Grodzkim tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu, przy czym od marca do listopada 2007 r. pełniła obowiązki, a z dniem 1 grudnia 2007 r. powierzono jej pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, którą sprawowała do 31 grudnia 2010 r. W związku z reorganizacją sądownictwa, z dniem 1 stycznia 2011 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym i od 1 stycznia 2011 r. do 15 października 2017 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W latach 2008-2017 pełniła obowiązki sędziego w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Lublinie, w ramach jednodniowych delegacji. Od 16 października 2017 r. orzeka w ramach stałej delegacji, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Lublinie, przy czym od 1 października 2019 r. pełni w nim również funkcję Przewodniczącej Wydziału. Bierze udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej sporządziła Pani Grażyna Lipianin - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie. Z oceny wynika, że sprawy z referatu opiniowanej były różne przedmiotowo, rozpoznawane w postępowaniu procesowym, nieprocesowym, pierwszo- i drugo- instancyjnym, o zróżnicowanym stopniu trudności. Postępowania w poszczególnych sprawach prowadzone były sprawnie, z zastosowaniem przepisów proceduralnych oraz prawa materialnego. Decyzje (wyroki, postanowienia i zarządzenia) zawierały wszystkie niezbędne elementy. Uzasadnienia orzeczeń (sporządzone w sprawach pierwszo- i w drugo- instancyjnych) są bardzo staranne. Część z nich jest rozbudowana, bardzo dokładana, co jest uzasadnione rodzajem sprawy i potrzebą pogłębionej analizy stanu prawnego. Kandydatka uzyskuje bardzo dobre wyniki w zakresie terminowości podejmowanych czynności i stabilności swojego orzecznictwa. Jest sędzią pracowitym, posiadającym rozległą i ugruntowaną wiedzę z zakresu prawa cywilnego, procedury cywilnej i innych dziedzin prawa. Zdaniem sędzi wizytator kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pani Ewa Katarzyna Klementowska urodziła się 8 grudnia 1971 r. w Zamościu. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Od października 1999 r. do września 2000 r. była zatrudniona na stanowisku pracownika biurowego w Kancelarii Komornika Rewiru VII przy Sądzie Rejonowym w Lublinie. Z dniem 16 lipca 2001 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lublinie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w XI Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego, a następnie w II Wydziale Cywilnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej. Orzekała w VII Wydziale Grodzkim, a następnie w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 lutego 2016 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Orzeka w II Wydziale Cywilnym. Z dniem 28 marca 2017 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej tego Wydziału, którą sprawowała do 30 czerwca 2020 r. Z dniem 1 lipca 2020 r. nastąpiła likwidacja II Wydziału Cywilnego i powierzono jej orzekanie w VIII Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin -Zachód w Lublinie.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Katarzyny Klementowskiej sporządziła Pani Agnieszka Wojnarowicz-Posłuszna - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, która stwierdziła, że merytoryczna jakość, wysoka stabilność orzecznictwa, sumienność, pracowitość, zaangażowanie w pracę, systematyczność, bardzo dobra terminowość, duża kultura osobista i umiejętność pracy w zespole dają podstawy do uznania, że spełnia ona wszelkie wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko, o które się ubiega.

Pan Marcin Stanisław Uliasz urodził się 16 września 1973 r. w Dukli. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w 2002 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 12 maja 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Powierzone obowiązki orzecznicze pełnił w VII Wydziale Grodzkim, VIII Wydziale Wykonywania Orzeczeń i w I Wydziale Cywilnym. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z dnia 11 października 2005 r. został mu nadany stopień naukowy doktora nauk prawnych, na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Zakres i znaczenie zdolności sądowej w polskim postępowaniu cywilnym". Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 marca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej. Orzekał w I Wydziale Cywilnym, przy czym od lipca 2010 r. do stycznia 2011 r. pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2009-2012 był wykładowcą w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz w Puławskiej Szkole Wyższej w Puławach. Od 10 stycznia 2011 r. do 31 sierpnia 2020 r. pełnił, w ramach delegacji, udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości, czynności administracyjne w Ministerstwie Sprawiedliwości. W trakcie delegacji powierzono mu obowiązki głównego specjalisty, kolejno w: Departamencie Sądów Powszechnych, Departamencie Prawa Cywilnego i Wydziale Prawa Departamentu Legislacyjnego. Z dniem 1 sierpnia 2012 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, w którym od czasu zakończenia delegacji orzeka w VI Wydziale Cywilnym (e-Sądzie). Od 2013 r. jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 16 grudnia 2019 r. został mu nadany stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. "Zasada jawności sądowego postępowania egzekucyjnego w dobie informatyzacji". Był członkiem zespołów, powoływanych przez Ministra Sprawiedliwości: Zespołu do spraw ograniczenia kognicji sądów powszechnych (Dz. Urz. M.S. z 2014 r. poz. 91), Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o komornikach sądowych i projektu ustawy o kosztach egzekucyjnych (Dz. Urz. z 2016 r. poz. 2) oraz Zespołu do spraw oceny regulacji prawnych z zakresu ochrony rolników indywidualnych i producentów rolnych (Dz. Urz. M.S. z 2018 r. poz. 119). Jest autorem i współautorem ponad 60 publikacji naukowych, metodycznych i popularyzatorskich, w tym m.in.: komentarzy, monografii, artykułów i glos. Jest ekspertem Multimedialnego Wydawnictwa Naukowego Wykładnia.pl. Bierze czynny udział w konferencjach naukowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Stanisława Uliasza sporządziła Pani Maria Sielska - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, która stwierdziła, że merytoryczna jakość orzecznictwa kandydata, pracowitość, duża kultura osobista oraz umiejętność pracy w zespole, jak też dorobek naukowy i administracyjny dają podstawy do wyrażenia oceny i przekonania, że spełnia on wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, które znajdują odzwierciedlenie w bardzo pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej jej pracy oraz opiniach służbowych. Zarówno z oceny, jak i opinii wynika, że wybrana kandydatka osiąga wysokie wyniki liczbowe i jakościowe pracy, wykazuje się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności zawodowych, sprawnie, rzetelnie prowadzi postępowania oraz terminowo podejmuje czynności służbowe. Legitymuje się doświadczeniem orzeczniczym zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji. Umiejętnie łączy pracę orzeczniczą z pełnieniem funkcji administracyjnych. Zastępca Przewodniczącego II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Lublinie w opinii służbowej z 5 lutego 2021 r. wskazał, że Pani sędzia jest jednym z najlepszych sędziów, orzekających w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym, spośród sędziów delegowanych do pracy w tym Wydziale w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska posiada najdłuższy - spośród uczestników postępowania - staż orzeczniczy na stanowisku sędziego sądu rejonowego Ponadto, posiada poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Pani Ewa Katarzyna Klementowska jest dobrą kandydatką i formalnie spełnia wszystkie kryteria ustawowe, stawiane kandydatom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Otrzymała także pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, jednakże nie posiada tak wszechstronnego doświadczenia zawodowego, jak wybrana kandydatka, a ponadto legitymuje się znacznie krótszym stażem pracy na stanowisku sędziego niż Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska. Wprawdzie Pani Ewa Katarzyna Klementowska uzyskała o jeden głos poparcia więcej podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie, jednakże nie jest to okoliczność o takim znaczeniu, która mogłaby wpłynąć negatywnie na całościową wysoką ocenę kandydatury Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej.

Pan Marcin Stanisław Uliasz także jest dobrym kandydatem. Uzyskał pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych. Legitymuje się stopniem naukowym doktora habilitowanego. Posiada łącznie niespełna pięcioletnie doświadczenie orzecznicze na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Wprawdzie jest to staż pracy uprawniający do ubiegania się o awans na stanowisko sędziego sądu wyższego szczebla, jednakże faktyczny okres pracy tego kandydata rozpoczął się dopiero we wrześniu 2020 r., po ponad dziewięcioletniej przerwie w pracy orzeczniczej. Niewątpliwym atutem tego kandydata jest doświadczenie, uzyskane podczas delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości, jednakże nie jest ono stricte orzecznicze. Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska posiada zdecydowanie dłuższy staż pracy na stanowisku sędziego, a ponadto legitymuje się doświadczeniem orzeczniczym w sądzie drugoinstancyjnym i pełni dodatkowo funkcję przewodniczącej wydziału. Świadczy to o bardzo dobrej jakości jej pracy i zaufaniu, jakim została obdarzona przez organy Sądu Okręgowego w Lublinie. Wprawdzie wszyscy uczestnicy niniejszego postępowania nominacyjnego zostali rekomendowani przez zespół, jednak to Rada w każdej procedurze konkursowej dokonuje wyboru a w niniejszym postępowaniu - biorąc pod uwagę łącznie wszystkie kryteria wyboru - oceniła najwyżej kandydaturę Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej.

W ocenie Rady, wskazane wyżej wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie na posiedzeniu 29 marca 2021 r. zaopiniowało: Panią Ewę Katarzynę Klementowską - pozytywnie (9 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się"). Panią Agnieszkę Jolantę Maliszewską - pozytywnie (8 głosami "za", przy 3 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się") oraz Pana Marcina Stanisława Uliasza - pozytywnie (7 głosami "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się").

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała wysokie, choć nie najwyższe poparcie tego gremium, spośród wszystkich kandydatów posiada najdłuższy staż orzeczniczy i - jako jedyna - doświadczenie w sądzie II instancji, co zadecydowało ojej wyborze.

3. Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, co w pełni przemawia za wyborem jej kandydatury.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Jolanty Maliszewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wnioski płynące z bardzo pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz licznych opinii służbowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym orzecznicze w sądzie zarówno I, jak i II instancji, ogólny staż orzeczniczy, umiejętne łączenie obowiązków orzeczniczych z pełnieniem funkcji administracyjnych, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 29 lipca 2021 r. na:

- Panią Ewę Katarzynę Klementowską oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Agnieszkę Jolantę Maliszewską oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Marcina Stanisława Uliasza oddano 10 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Jak wynika z powyższego, Pani Agnieszka Jolanta Maliszewska oraz Pan Marcin Stanisław Uliasz uzyskali bezwzględną większość głosów. W związku z tym, że do obsadzenia w tym postępowaniu przewidziano 1 stanowisko sędziowskie, zgodnie z § 12 ust. 2 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2019 r., poz. 192, ze zm.), za wybraną do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uznaje się Panią Agnieszkę Jolantę Maliszewską, która uzyskała najwięcej głosów spośród osób, które otrzymały bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).