Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 13.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.7.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 lipca 2021 r.

UCHWAŁA NR 966/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 lipca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 13

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Dawida Dąbrowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 13, zgłosili się:

- Pan Dawid Dąbrowski - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie oraz

- Pan Jędrzej Dessoulavy-Śliwiński - sędzia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 lipca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony pisemnie o terminie posiedzenia z uwagi na udział w konkursie osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Dawida Dąbrowskiego oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" a na Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie Pana Dawida Dąbrowskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa oraz opiniami służbowymi.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Dawida Dąbrowskiego przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz ocena jego pracy i kwalifikacji zawodowych, a także uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - nie podzielając stanowiska zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Jędrzej Dessoulavy-Śliwiński urodził się 19 czerwca 1979 r. w Warszawie. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 9 lipca 2001 r. do 31 marca 2002 r. był zatrudniony w Urzędzie Generalnego Konserwatora Zabytków, gdzie zajmował się legislacją, prowadzeniem postępowań administracyjnych oraz zasadnością finansowania inwestycji w obiektach zabytkowych. Od 1 kwietnia 2002 r. do 31 sierpnia 2003 r. pracował w Ministerstwie Kultury w charakterze sekretarza. Od 1 września 2003 r. do 31 sierpnia 2004 r. był zatrudniony w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego, Departamencie Orzecznictwa w charakterze głównego specjalisty. Od 1 września 2004 r. pracował w Naczelnym Sądzie Administracyjnym z tym, że do 1 września 2009 r. na stanowisku asystenta sędziego (w lipcu 2008 r. ukończył trzysemestralne szkolenie - tzw. aplikację wewnętrzną, z wynikiem bardzo dobrym), a następnie specjalisty w Wydziale Organizacyjno-Prawnym, zaś od 1 lipca 2010 r. jako radca prawny. W 2009 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem ogólnym pozytywnym (łączna ocena dobra). Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z dnia 18 stycznia 2010 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 marca 2015 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie. Orzekał w II Wydziale Karnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 marca 2018 r. został delegowany z dniem 19 kwietnia 2018 r. do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie powierzono mu obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Prawa Administracyjnego. W dniach 13 marca oraz 18 kwietnia 2018 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Od 1 lipca 2019 r. orzeka w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Od 1 listopada 2020 r. orzeka, w ramach delegacji stałej, w Sądzie Okręgowym w Krakowie, w IV Wydziale Karnym Odwoławczym. W 2015 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z wynikiem bardzo dobrym. Pan sędzia brał udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego sporządził Pan Dariusz Stachurski - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Krakowie. W ocenie sędziego wizytatora opiniowany w sposób prawidłowy prowadzi postępowania karne zarówno jako sędzia 1, jak i II instancji. Analogiczna ocena dotyczy postępowań w sprawach o wykroczenia. Pan sędzia korzysta w sposób umiejętny z przewidzianych przez k.p.k. środków dyscyplinujących uczestników procesu, dzięki czemu w dużej liczbie spraw skutecznie realizuje dyrektywę z art. 366 § 2 k.p.k., w myśl której przewodniczący powinien dążyć do tego, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło na pierwszej rozprawie głównej. Jednocześnie analiza akt spraw opiniowanego wskazuje, że dąży do realizacji kodeksowej zasady prawdy materialnej bacząc, aby zostały wyjaśnione wszystkie istotne okoliczności sprawy. Również poziom merytoryczny wydawanych orzeczeń nie budzi wątpliwości. Analiza danych statystycznych wskazuje, że Pan sędzia w sposób sprawny i szybki prowadzi postępowanie karne, co przekłada się na dużą liczbę tzw. "załatwień". Jego wyniki nie odbiegają od średniej wydziałowej. Z tych wszystkich względów sędzia wizytator stwierdził, że Pan Jędrzej Dessoulavy-Śliwiński posiada predyspozycje zawodowe i w pełni zasługuje na objęcie stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Pan Dawid Dąbrowski posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pan Dawid Dąbrowski urodził się 8 stycznia 1985 r. w Gryfinie. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2010-2012 odbył aplikację adwokacką w okręgu Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie i w 2013 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 lipca 2013 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Krakowie. Od lutego 2014 r. współpracuje również z Malanowski i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Krakowie. Po odbyciu w latach 2009-2013 studiów doktoranckich, w dniu 21 października 2013 r. Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie nadała mu stopień naukowy doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo, ze specjalnością prawo karne procesowe. Kandydat brał udział w licznych konferencjach, warsztatach prawniczych i szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Dawida Dąbrowskiego sporządzili: Pan Paweł Szewczyk, Pani Monika Krzyżanowska, Pan Bogusław Słowik i Pani Marta Kowalska - sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Krakowie. W ocenie wizytatorów Pan adwokat Dawid Dąbrowski spełnia wymagania formalne stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada rozległą wiedzę prawniczą oraz umiejętność stosowania jej w praktyce. Ma prawie 8-letnie doświadczenie zawodowe jako adwokat. Profesjonalnie, rzetelnie, terminowo i z poszanowaniem zasad etyki zawodowej wykonuje swoje obowiązki zarówno w sprawach cywilnych, karnych, gospodarczych, jak i rodzinnych. Sposób formułowania przez kandydata pism procesowych inicjujących postępowanie, jak i składanych w jego toku, świadczy o dogłębnym przeanalizowaniu sprawy oraz działaniu w interesie strony, którą reprezentuje. Powyższe okoliczności uzasadniają wniosek końcowy, że Pan Dawid Dąbrowski jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Ocena łączna kandydata jest bardzo dobra.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego - w porównaniu z kontrkandydatem - wyróżnia długość doświadczenia zawodowego, w tym delegacja do orzekania w Sądzie Okręgowym w Krakowie, do którego aspirują obydwaj kandydaci. Ponadto uzyskał on wyróżniającą opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, podczas gdy kandydatura Pana Dawida Dąbrowskiego nie uzyskała poparcia tego gremium.

Kontrkandydat w osobie Pana Dawida Dąbrowskiego wprawdzie został rekomendowany przez zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, jednak to Rada każdorazowo dokonuje wyboru kandydata. Rada wzięła pod uwagę, że Pan Dawid Dąbrowski otrzymał bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych, jednak nie mogła pominąć, że wybrany kandydat posiada znacznie dłuższy staż pracy oraz bardziej wszechstronne i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta sędziego, w zawodzie radcy prawnego, sędziego sądu rejonowego, a także w ramach delegacji w sądzie okręgowym. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - wiedza teoretyczna i doświadczenie zawodowe, jakie posiada Pan Jędrzej Dessoulavy-Śliwiński, dają gwarancję należytego wykonywania przez niego obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie na posiedzeniu 17 maja 2021 r. zaopiniowało Pana Dawida Dąbrowskiego - oddając 6 głosów "za" oraz 6 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" a Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego - oddając 8 głosów "za" oraz 7 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" (opinia wyróżniająca). Pan Jędrzej Dessoulavy-Śliwiński otrzymał zatem poparcie tego gremium, natomiast Pan Dawid Dąbrowski - nie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Jędrzej Dessoulavy-Śliwiński posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jędrzeja Dessoulavy -Śliwińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, obejmujące orzekanie zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie, doświadczenie życiowe, dłuższy niż Pana Dawida Dąbrowskiego łączny staż zawodowy, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, wyróżniająca opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, a także doskonalenie zawodowe przez udział w studiach podyplomowych i szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 lipca 2021 r. na:

- Pana Dawida Dąbrowskiego oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jędrzeja Dessoulavy-Śliwińskiego oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).