Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 maja 2021 r.

UCHWAŁA NR 585/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1036

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawj' z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Sławomira Piotra Papierzańskicgo do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1036, zgłosił się Pan Sławomir Piotr Papierzański - adwokat, członek Izby Adwokackiej w Wałbrzychu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 24 maja 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony, bowiem za rekomendacją kandydata przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym wieloletnie doświadczenie orzecznicze, szeroka wiedza prawnicza oraz jednomyślne poparcie, udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Jego kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego zostały ocenione wysoko w sporządzonych na użytek postępowania nominacyjnego ocenach kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.

II

Charakterystyka kandydata

1. Pan Sławomir Piotr Papierzański urodził się w 1970 r. w Jeleniej Górze. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, we wrześniu 1996 r., złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 października 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 września 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego

2 w Jeleniej Górze, który piastował do 28 lutego 2005 r., przy czym od 1 stycznia 1999 r. do 15 listopada 2000 r. pełnił funkcję Wiceprezesa tego Sądu, zaś od 16 listopada 2000 r. do 15 listopada 2004 r. był jego Prezesem. Czynności sędziowskie wykonywał w II Wydziale Karnym. Od 1 marca do 30 kwietnia 1998 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziowskich w instancji odwoławczej Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. Od 1 listopada 2001 r. do 30 kwietnia 2002 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, w III Wydziale Karnym. W późniejszym czasie Minister Sprawiedliwości delegował kandydata do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze w celu zakończenia rozpoczętych spraw. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 lutego 2005 r., z uwagi na oświadczenie o zrzeczeniu się urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, został rozwiązany z nim stosunek służbowy. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu z dnia 17 marca 2005 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Wrocławskiej z wyznaczeniem siedziby w Jaworze. Zawód adwokata zaczął wykonywać z dniem 1 lipca 2005 r. Zarządzeniem Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu z dnia 2 lutego 2007 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Wałbrzychu. Obecnie wykonuje zawód adwokata w kancelarii adwokackiej w Jeleniej Górze. Realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego z zakresu prawa karnego sporządził Pan Daniel Strzelecki - sędzia Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, który stwierdził, że kandydat posiada dużą wiedzę z zakresu prawa karnego materialnego oraz procesowego. Należy go ocenić jako kandydata rzetelnego, kompetentnego i obowiązkowego. Wykazywał duże zaangażowanie w procesy, które były przedmiotem badania. Formułowane przez niego pisma procesowe, w tym wnioski dowodowe, czy środki odwoławcze, jak i jego wystąpienia na rozprawach i posiedzeniach były merytoryczne, spełniały wymogi stawiane przez unormowania karnoprocesowe. Wszelkie podejmowane przez niego czynności procesowe były realizowane w zastrzeżonych terminach. Nie występowały ponadto przypadki przerywania, czy odraczania rozpraw lub posiedzeń z winy kandydata. Dostrzec też należy, że przez okres blisko 9 lat pełnił czynności orzecznicze w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze początkowo jako asesor, a następnie zajmował w tym Sądzie stanowisko sędziego i pełnił funkcję jego Wiceprezesa, a następnie Prezesa. Z opinii służbowej Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z dnia 17 stycznia 2005 r., sporządzonej w związku ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego, wynika, że pozytywnie oceniono całokształt pracy i zaangażowania kandydata podczas pracy w tym Sądzie. W opinii tej wskazano też, że Pan sędzia dał się poznać jako osoba o bardzo dobrym przygotowaniu prawniczym i dbająca o stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Ponadto cechowała go odpowiedzialność w wykonywaniu obowiązków zawodowych, a jako człowieka - nienaganna kultura osobista, zdecydowanie, takt, ujmujący sposób bycia oraz właściwe odnoszenie się do współpracujących z nim osób, koleżeńskość i chęć niesienia pomocy. Opinia o podobnej wymowie została sporządzona przez Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu w dniu 30 grudnia 2020 r. Wszystkie te okoliczności, zdaniem sędziego opiniującego, pozwalają stwierdzić, że Pan Sławomir Piotr Papierzański spełnia wszelkie wymogi do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Jego kandydaturę oceniono bardzo pozytywnie.

Ocenę kwalifikacji kandydata z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego sporządziła Pani Lidia Orzechowska-Korpikiewicz - sędzia wizytator ds. egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, która stwierdziła, że badanie akt spraw cywilnych i rodzinnych przekonuje, że Pan Sławomir Piotr Papierzański jest kompetentnym i rzetelnym adwokatem. Poziom jego wiedzy z zakresu prawa cywilnego materialnego, jak i procesowego pozostaje na dobrym poziomie, o czym świadczy zachowanie się opiniowanego na rozprawach oraz treść pism procesowych i środków odwoławczych wywodzonych w poszczególnych sprawach. Z analizy akt spraw wynika, że we wszystkich sprawach terminowo składał pisma procesowe, nie wnosił o odroczenie rozpraw, był obecny na poszczególnych terminach rozpraw, czynnie w nich uczestnicząc. Sporadycznie był zastępowany przez innego pełnomocnika. Analiza akt spraw wskazuje także, że jest adwokatem skutecznym w sprawach cywilnych, zarówno sądy I, jak i II instancji podzielały jego stanowisko. Należycie wywiązuje się z obowiązku doskonalenia zawodowego. Z opinii Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu wynika, że Pan Sławomir Piotr Papierzański w trakcie swojej pracy dał się poznać z jak najlepszej strony, wykazując się dużym zaangażowaniem i empatią. Nie był karany dyscyplinarnie, nie udzielano mu żadnych ostrzeżeń oraz upomnień i aktualnie nie toczy się wobec niego żadne postępowanie dyscyplinarne. Mając na uwadze powyższe, kandydaturę Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze sędzia wizytator oceniła pozytywnie.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego oraz podczas wykonywania zawodu adwokata.

Kwalifikacje merytoryczne Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego znajdują odzwierciedlenie w pozytywnych ocenach jego pracy oraz uzyskanych opiniach służbowych.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Na posiedzeniu w dniu 19 stycznia 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydata 5 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Sławomir Piotr Papierzański posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe dające podstawę do wystąpienia z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego oraz podczas wykonywania zawodu adwokata, wnioski płynące z pozytywnych ocen jego pracy i kwalifikacji zawodowych, uzyskane opinie służbowe, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 25 maja 2021 r. na Pana Sławomira Piotra Papierzańskiego oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).