Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 maja 2021 r.

UCHWAŁA NR 562/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marcina Jana Myszki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Koszalinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Bożeny Piech do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 726, zgłosili się:

- Pan Marcin Jan Myszka - sędzia Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim oraz

- Pani Bożena Piech - sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 24 maja 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Marcina Jana Myszkę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" a na Panią Bożenę Piech nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie Pana Marcina Jana Myszki. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony bogatym i wieloletnim doświadczeniem zawodowym, szeroką wiedzą prawniczą, oceną kwalifikacyjną, pozytywnymi opiniami służbowymi, poparciem udzielonym przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, bardzo dobrymi wynikami w zakresie efektywności pracy, pełnieniem obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Koszalinie na podstawie delegacji.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie zaopiniowało pozytywnie kandydatów - Pan Marcin Jan Myszka uzyskał 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się", natomiast Pani Bożena Piech uzyskała 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Marcina Jana Myszki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pan Marcin Jan Myszka urodził się 2 marca 1981 r. w Bydgoszczy. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie, złożył w 2008 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od 16 lutego 2008 r. do 31 maja 2009 r. pracował w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, w II Wydziale Karnym na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 grudnia 2005 r. do 30 września 2009 r. pracował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku asystenta. Od 1 czerwca 2009 r. do 25 kwietnia 2012 r. był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Olsztynie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywał w V Wydziale Karnym Odwoławczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 kwietnia 2012 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałczu, w którym orzekał w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 listopada 2012 r. został przeniesiony do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Rejonowym w Drawsku Pomorskim, w I Wydziale Cywilnym. Od 3 kwietnia 2018 r. pełni funkcję komisarza wyborczego w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Koszalinie. Od 1 lipca 2020 r. jest delegowany do orzekania w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Koszalinie. Pan Marcin Jan Myszka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji i uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pana Marcina Jana Myszki sporządził Pan Henryk Lis - sędzia Sądu Okręgowego w Koszalinie, który wskazał, że lektura kontrolowanych akt pozwala na przekonanie, że prowadzenie spraw z zakresu prawa cywilnego oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych nie sprawia kandydatowi trudności. Wyniki statystyczne w okresie poddanym kontroli zostały ocenione jako bardzo dobre. Zdaniem opiniującego, dobra jest również jakość orzecznictwa i jego stabilność. Warsztat pracy sędziego wskazuje na wysokie umiejętności zawodowe i profesjonalne działanie. W technice prowadzenia spraw widać konsekwencję w dążeniu do rozstrzygnięcia. Kultura prowadzenia spraw nie nasuwa żadnych uwag. Pan sędzia potrafi krytycznie ocenić wnioski dowodowe prowadzące do spowolnienia tempa rozstrzygnięcia sprawy lub nie wnoszące do sprawy nowych okoliczności. Terminowość czynności w realizacji ogółu obowiązków sędziego jest właściwa. Formułowanie orzeczeń nie budzi żadnych zastrzeżeń. Terminowość sporządzania uzasadnień jest dobra. Uzasadnienia prezentują dobry poziom merytoryczny. Są szczegółowo opracowane zarówno od strony ustaleń faktycznych, jak i zagadnień prawnych. W sprawach rozpoznawanych przez kandydata nie została wniesiona żadna skarga na przewlekłość postępowania. W ocenie opiniującego, Pan Marcin Jan Myszka bardzo dobrze wypełnia obowiązki sędziego, prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, posiada predyspozycje osobowościowe do zawodu sędziego, co uzasadnia poparcie wniosku o jego nominację sędziowską do Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Do zgłoszenia załączono także pozytywne opinie służbowe.

Pani Bożena Piech urodziła się 10 czerwca 1967 r. w Żurominie. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Skierniewicach, złożyła w 1993 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 grudnia 1993 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 listopada 1994 r. została przeniesiona do wykonywania obowiązków orzeczniczych do Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sochaczewie, w którym obowiązki pełniła w I Wydziale Cywilnym, a następnie w Wydziale Pracy. Od 11 października 1995 r. do 14 maja 1997 r. pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem 15 maja 1997 r. została przeniesiona do pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Koszalinie, w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 sierpnia 2020 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Pani Bożena Piech podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach krajowych i zagranicznych.

Ocenę kwalifikacji Pani Bożeny Piech sporządził Pan Henryk Lis - sędzia Sądu Okręgowego w Koszalinie, który wskazał, że opiniowana jest bardzo dobrą kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie. Lektura kontrolowanych akt spraw pozwala na przekonanie, że prowadzenie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie sprawia jej żadnych trudności. Wyniki statystyczne są dobre, natomiast bardzo dobrze oceniono jakość orzecznictwa, a stabilność oceniono dobrze. Warsztat pracy Pani sędzi wskazuje na wysokie umiejętności zawodowe i profesjonalne działanie. W technice prowadzenia spraw widać konsekwencję w dążeniu do rozstrzygnięcia. Kultura prowadzenia rozpraw nie nasuwa żadnych uwag. Pani sędzia potrafi krytycznie ocenić wnioski dowodowe prowadzące do spowolnienia tempa rozstrzygnięcia sprawy lub nie wnoszące do sprawy nowych okoliczności. Terminowość czynności w realizacji ogółu obowiązków sędziego jest właściwa. Formułowanie orzeczeń nie budzi zastrzeżeń. Terminowość sporządzania uzasadnień jest wzorowa. Uzasadnienia prezentują bardzo dobry poziom merytoryczny. Są szczegółowo opracowane, zarówno od strony ustaleń faktycznych, jak i zagadnień prawnych. W sprawach prowadzonych przez kandydatkę nie została wniesiona żadna skarga na przewlekłość postępowania sądowego. W ocenie opiniującego, kandydatka posiada predyspozycje do uzyskania nominacji sędziego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

Do zgłoszenia załączono także pozytywne opinie służbowe.

Pani Bożena Piech posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania posiada 13-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta sędziego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego. Wybrany kandydat jest delegowany do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Koszalinie. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Marcina Jana Myszki znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jego pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, wyniki statystyczne pracy Pana Marcina Jana Myszki w okresie poddanym kontroli są bardzo dobre. Dobra jest również jakość orzecznictwa i jego stabilność. Warsztat pracy sędziego wskazuje na wysokie umiejętności zawodowe i profesjonalne działanie.

Kontrkandydatka w osobie Pani Bożeny Piech posiada 28-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asesora sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego. Otrzymała bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, wyniki statystyczne Pani Bożeny Piech są dobre, natomiast bardzo dobrze oceniono jakość orzecznictwa, a stabilność orzecznictwa na dobrym poziomie. Warsztat pracy Pani sędzi wskazuje na wysokie umiejętności zawodowe i profesjonalne działanie.

Wprawdzie Pani Bożena Piech posiada dłuższe doświadczenie zawodowe niż Pan Marcin Jan Myszka, jednak nie wykonywała obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, a także legitymuje się mniej różnorodnym doświadczeniem zawodowym od wybranego przez Radę kandydata. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, nawet dłuższe doświadczenie zawodowe posiadane przez Panią Bożenę Piech w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego, jednak bez delegacji do sądu okręgowego, nie jest tak kompletnym przygotowaniem, jakie zdobył Pan Marcin Jan Myszka, z uwagi na odmienny ciężar gatunkowy spraw oraz nieco odmienną metodykę pracy sędziego w sądzie wyższej instancji. Pan Marcin Jan Myszka, pomimo krótszego stażu orzeczniczego w porównaniu z Panią Bożeną Piech, od 1 lipca 2020 r. pełni obowiązki orzecznicze w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, dzięki czemu zdobył doświadczenie w rozpoznawaniu spraw, które znajdują się we właściwości sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Marcina Jana Myszki za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie na posiedzeniu 8 stycznia 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatów. Pan Marcin Jan Myszka uzyskał 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", natomiast Pani Bożena Piech uzyskała 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Obydwoje kandydaci otrzymali zatem poparcie tego gremium, przy czym Pani Bożena Piech nieco wyższe, co - w ocenie Rady - przy wzięciu pod uwagę doświadczenia orzeczniczego na poziomie sądu okręgowego, jakie zdobył wybrany kandydat, nie wpłynęło decydująco na wybór dokonany przez Radę w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Marcin Jan Myszka posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Marcina Jana Myszki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym orzecznicze, zdobyte także w ramach delegacji w sądzie okręgowym, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 25 maja 2021 r. na:

- Pana Marcina Jana Myszkę oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Bożenę Piech oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego również uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów, jednak Pan Marcin Jan Myszka uzyskał wyższe poparcie Rady, w związku z czym to on został przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, objętym tym postępowaniem.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).