Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1037.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 maja 2021 r.

UCHWAŁA NR 559/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 1037

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Marii Mądrej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 1037, zgłosiła się Pani Beata Maria Mądra - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 maja 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu jednogłośnie przyjęli stanowisko w przedmiocie rekomendowania Pani Beaty Marii Mądrej na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że rekomendowana kandydatka posiada odpowiednie doświadczenie i staż zawodowy, wysoką ocenę kwalifikacyjną, ukończone studia podyplomowe oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

W ocenie zespołu rekomendowana kandydatka daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na poziomie sądu apelacyjnego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Beaty Marii Mądrej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnego we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Beata Maria Mądra urodziła się 12 maja 1959 r. w Oławie. W 1984 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 1986 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 stycznia 1988 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzelinie, a następnie czynności asesorskie wykonywała w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej. W trakcie asesury orzekała w sprawach z zakresu prawa pracy, pełniąc od kwietnia 1988 r. do czerwca 1989 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej. Uchwałą Rady Państwa z dnia 9 czerwca 1989 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej. Od czerwca 1990 r. pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału Pracy oraz Wiceprezesa, a od czerwca 1994 r. - Prezesa tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 2010 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Orzekała w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy czym przez rok - z uwagi na sytuację kadrową Sądu - wykonywała obowiązki w Wydziale Gospodarczym.

Od stycznia 2016 r. sprawowała funkcję Zastępcy Przewodniczącego, a od marca 2017 r. do marca 2018 r. - funkcję Przewodniczącej IX Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego we Wrocławiu (do marca 2016 r. był to IX Wydział Ubezpieczeń Społecznych). Od kwietnia 2018 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego, a od maja 2018 r. do chwili obecnej sprawuje funkcję Przewodniczącej VIII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa pracy i prawa socjalnego na Uniwersytecie Wrocławskim, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Jarosław Błaszczak - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Stwierdził, że kandydatka jest bardzo doświadczoną sędzią, pracowitą i systematyczną. W wyniku badania akt opiniujący nie stwierdził przewlekłości, wręcz przeciwnie - zaznaczył, że w sprawach czynności były podejmowane niezwłocznie a charakter zarządzeń, pism adresowanych do stron świadczył o znajomości akt, dostrzeżeniu okoliczności spornych, wypracowaniu przez opiniowaną koncepcji rozpoznania sprawy. Wskazał, że orzeczenia kandydatki są formułowane prawidłowo, a protokoły są przejrzyste. W aktach zbadanych spraw nie było wniosków dotyczących prostowania, uzupełniania protokołów czy prostowania oczywistych omyłek pisarskich albo wniosków o uzupełnienie orzeczeń. Na wyróżnienie, w ocenie opiniującego, zasługuje minimalna liczba spraw, w których wyroki uchylono i sprawy przekazano do ponownego rozpoznania. Sędzia wizytator stwierdził, że - w jego ocenie - kandydatka w pełni zasługuje na awans w służbie sędziowskiej.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki: 1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę oraz umiejętności, poparte doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz okręgowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Beaty Marii Mądrej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Beata Maria Mądra, z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, a także duże doświadczenie zawodowe i życiowe, jest w pełni predestynowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

Nie bez znaczenia - w ocenie Rady - pozostaje wysoka ocena pracy oraz kwalifikacji zawodowych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Beaty Marii Mądrej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2021 r. zaopiniowało Panią Beatę Marię Mądrą, oddając 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Beata Maria Mądra posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beaty Marii Mądrej zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wysoka ocena kwalifikacyjna kandydatki, wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, obejmujące orzekanie w sądzie rejonowym i okręgowym oraz pełnienie funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym, a także podnoszenie swoich kwalifikacji merytorycznych przez udział w studiach podyplomowych, jak również jednoznacznie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 25 maja 2021 r. na Panią Beatę Marię Mądrą oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).