Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 795.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.5.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 maja 2021 r.

UCHWAŁA NR 557/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 maja 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 795

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Artura Marka Tomaszewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Łukasza Franckiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 795, zgłosili się: - Pan Łukasz Franckiewicz - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz - Pan Artur Marek Tomaszewski - sędzia Sądu Okręgowego w Opolu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 maja 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił obu kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Łukasza Franckiewicza nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" a na Pana Artura Marka Tomaszewskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Artura Marka Tomaszewskiego na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że rekomendowany kandydat posiada odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną, doświadczenie wyniesione z orzekania w ramach delegacji w sądzie apelacyjnym, ukończone studia podyplomowe oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. W ocenie zespołu rekomendowany kandydat daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na poziomie sądu apelacyjnego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Artura Marka Tomaszewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatów

1. Pan Artur Marek Tomaszewski urodził się 25 kwietnia 1969 r. w Opolu. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1999 r. złożył egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Opolu. Orzekał w Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lutego 2002 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Opolu. Orzekał w VII Wydziale Karnym, pełniąc od marca 2002 r. do sierpnia 2010 r. funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 1 września 2010 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Brzegu, w którym orzekał w Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 listopada 2014 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Opolu. Do maja 2018 r. orzekał w III Wydziale Karnym (pierwszoinstancyjnym), a następnie w VII Wydziale Karnym Odwoławczym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od października 2020 r. do września 2021 r. jest delegowany do orzekania w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Kandydat ukończył studia podyplomowe: w 1997 r. na Uniwersytecie Wrocławskim w zakresie prawa podatkowego, z wynikiem bardzo dobrym, w 2008 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w zakresie procesu karnego, z wynikiem bardzo dobrym, w 2010 r. na Uniwersytecie Warszawskim - Podyplomowe Studia Organizacji i Zarządzania w Wymiarze Sprawiedliwości, również z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Agata Regulska - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. W ocenie stwierdziła, że zarówno ilościowe, jak i jakościowe wyniki pracy Pana sędziego uznać należy za bardzo dobre. Pozytywnie oceniła jakość jego orzecznictwa oraz terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń. W objętym oceną okresie orzekania w Sądzie Okręgowym w Opolu opiniowany rozpoznawał sprawy o różnym stopniu skomplikowania pod względem faktycznym i prawnym. Analiza rozpoznanych spraw wskazuje na bardzo dobrą znajomość zarówno przepisów prawa materialnego, jak i prawa procesowego. Praca orzecznicza kandydata zasługuje na wysoką ocenę, tak jak i jego poziom wiedzy prawniczej, pracowitość i kultura osobista. Pan sędzia otrzymał też bardzo dobrą opinię służbową, sporządzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Opolu. Zdaniem sędzi wizytator opiniowany jest osobą niezwykle pracowitą i sumienną.

3 Wykazał się wysoką znajomością zagadnień z zakresu procedury karnej, prawa karnego materialnego, orzecznictwa i poglądów doktryny. Niewątpliwie posiada cechy charakteru i walory osobiste preferowane w zawodzie sędziego. Potrafi sprawnie i umiejętnie organizować swoją pracę. W stosunku do stron, przełożonych i współpracowników cechuje go wysoka kultura osobista i życzliwość. Podsumowując, sędzia wizytator stwierdziła, że dotychczasowy przebieg pracy zawodowej, wykazane zdolności organizacyjne, osiągnięte przez Pana sędziego wyniki ilościowe i jakościowe oraz przejawiane cechy charakteru: sumienność, pracowitość, zdyscyplinowanie i systematyczność pozwalają uznać, że jest on bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego oraz osobą, która obowiązki te zrealizuje w sposób należyty.

2. Pan Łukasz Franckiewicz urodził się 5 maja 1978 r. w Oleśnicy. W 2002 r. ukończy! na wyższe studia prawnicze Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2005 r. złożył egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. Od października do końca grudnia 2005 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Z dniem 1 stycznia 2006 r. został mianowany asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w tym Sądzie. Orzekał w XII Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Fabrycznej we Wrocławiu. Orzekał w XII Wydziale Karnym. Od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2017 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2013-2017 był kilkanaście razy delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu na sesjach jednodniowych, a od lipca 2017 r. był delegowany do orzekania w tym Sądzie na stałej delegacji, w pełnym wymiarze czasu pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 stycznia 2019 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Orzeka w III Wydziale Karnym. Pan sędzia prowadził wykłady i ćwiczenia z aplikantami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan Robert Zdych - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. W ocenie stwierdzono, że ilościowe wyniki kandydata uznać należy za bardzo dobre. W okresie oceny do referatu sędziego wpłynęło łącznie 941 spraw. Liczba załatwień wynosiła 943 sprawy. Pozytywnie została oceniona również terminowość sporządzania przez niego uzasadnień wyroków. Wskaźnik ten jest lepszy od średniej Wydziału oraz średniej kraju. Treść wyroków wydanych w zbadanych sprawach nie nasuwa zastrzeżeń pod względem formalnym i merytorycznym. Wyroki zawierają wszystkie niezbędne dla rozstrzygnięcia elementy, tak w zakresie stwierdzenia winy, jak i orzeczeń w przedmiocie kary, środków karnych oraz kosztów postępowania. W uzasadnieniach wyroków szczegółowo omówione są kwestie zgodnie z art. 424 k.p.k. Analiza rozpoznawanych przez kandydata spraw wskazuje na bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego o procesowego. Praca orzecznicza kandydata zasługuje na pozytywną ocenę, tak jak i jego poziom wiedzy prawniczej, pracowitość oraz kultura osobista. Dotychczasowy przebieg pracy zawodowej, wykazane zdolności organizacyjne, osiągnięte wyniki ilościowe i jakościowe oraz przejawiane cechy charakteru: sumienność, pracowitość, zdyscyplinowanie i systematyczność pozwalają uznać, że Pan sędzia jest odpowiednim kandydatem na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę oraz umiejętności, poparte doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz okręgowego, a także przy orzekaniu w ramach delegacji do sądu apelacyjnego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Artura Marka Tomaszewskiego znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jego pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pan Artur Marek Tomaszewski - z uwagi na posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania w praktyce, a także duże doświadczenie zawodowe i życiowe - jest w pełni predestynowany do pełnienia obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

Rada uwzględniła, że Pan Artur Marek Tomaszewski posiada dłuższe doświadczenie życiowe oraz wieloletni staż zawodowy w sądownictwie, w tym doświadczenie orzecznicze, zdobyte w ramach delegacji w sądzie apelacyjnym. Nie bez znaczenia - w ocenie Rady - pozostaje wysoka ocena pracy oraz kwalifikacji zawodowych oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Pan Łukasz Franckiewicz wprawdzie otrzymał pozytywną ocenę swoich kwalifikacji, jednak - w przeciwieństwie do wybranego kandydata - nie posiada tak dużego doświadczenia zawodowego. Rada uznała, że dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej przemawia za wyborem Pana Artura Marka Tomaszewskiego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Artura Marka Tomaszewskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2021 r. zaopiniowało Pana Artura Marka Tomaszewskiego, oddając 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", zaś Pana Łukasza Franckiewicza, oddając 7 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem jednogłośne, a zatem wyższe niż kontrkandydat, poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Artur Marek Tomaszewski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Artura Marka Tomaszewskiego zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, w szczególności bardzo dobra ocena kwalifikacyjna kandydata, staż orzeczniczy, doświadczenie życiowe, duże doświadczenie zawodowe, obejmujące orzekanie w sądzie okręgowym oraz apelacyjnym w ramach delegacji, sprawność w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, a także stałe podnoszenie swoich kwalifikacji merytorycznych przez udział w studiach podyplomowych, jak również jednoznacznie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 25 maja 2021 r. na:

- Pana Łukasza Franckiewicza oddano 1 głos "za", 1 głos "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Artura Marka Tomaszewskiego oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa;. Dz. U. z 2021 r. poz. 269).