Czy ośrodek pomocy społecznej jest uprawniony do samodzielnego wystąpienia do Krajowego Rejestru Karnego o udzielenie informacji o pracownikach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 17 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje Dzień Dziecka i Dni Rodziny (będą konkursy dla dzieci, pokazy iluzjonisty, występy artystów), pracownicy Ośrodka będą pomagali przy tej imprezie (obsługiwali stanowiska z grami dla dzieci, wydawanie soków, robienie popcornu, obsługa grilla). Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 13.05.2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich – dalej u.p.z.p.s., ww. pracownicy powinni być zweryfikowani w rejestrze przestępstw na tle seksualnym oraz mają obowiązek przedłożenia informacji z KRK zgodnie z art. 21 ust. 3 u.p.z.p.s.

Czy Ośrodek Pomocy Społecznej jako pracodawca może sam wystąpić o informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV ustawy z 6.06.1997 r. – Kodeks karny – dalej k.k., w art. 189a k.k. i art. 207 k.k. oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii dotyczącą pracowników biorących udział w organizacji Dnia Dziecka. Pracownicy będą działali na polecenie pracodawcy i nie chcemy narażać ich na dodatkowe koszty związane z uzyskaniem informacji z sądu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX