Śliwiński Emil, Istota i znaczenie konstytucyjnej gwarancji z art. 34 ust. 2 Konstytucji (zakaz utraty obywatelstwa polskiego)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2024/4/99-113
Autor:
Rodzaj: artykuł

Istota i znaczenie konstytucyjnej gwarancji z art. 34 ust. 2 Konstytucji (zakaz utraty obywatelstwa polskiego)

1. Wprowadzenie. Analiza prawna instytucji obywatelstwa może koncentrować się na kilku problemach. Po pierwsze, prawnicy mogą analizować prawa i obowiązki związane z obywatelstwem. Konstytucja wskazuje w tym względzie m.in. na prawo obywateli polskich do opieki ze strony RP podczas pobytu za granicą (art. 36), wolność od wydalenia z kraju oraz zakazu powrotu do niego (art. 52 ust. 4), względną wolność od ekstradycji (art. 55), prawo dostępu do służby publicznej (art. 60), czynne prawo wyborcze (art. 62) oraz bierne prawo wyborcze (art. 99, 127 ust. 3). Z drugiej strony na obywateli polskich nakłada się obowiązek wierności RP (art. 82) oraz obrony Ojczyzny (art. 85). Nie ma więc wątpliwości, że w Polsce – podobnie jak w innych krajach Europy – posiadanie obywatelstwa wiąże się z istotną zmianą zakresu praw i obowiązków (głównie o charakterze politycznym).

Choć prawo międzynarodowe wychodzi z założenia o równości wszystkich obywatelstw, to nie ma wątpliwości, że oprócz aspektu ściśle...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX