Skarga wniesiona w dniu 27 marca 2024 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii (Sprawa E-4/24)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2024.3217

Akt nienormatywny
Wersja od: 16 maja 2024 r.

Skarga wniesiona w dniu 27 marca 2024 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii
(Sprawa E-4/24)
(C/2024/3217)

Skarga przeciwko Islandii została wniesiona do Trybunału EFTA w dniu 27 marca 2024 r. przez Urząd Nadzoru EFTA, reprezentowany przez Hildur Hjörvar, Catherine Howdle i Melpo-Menie Joséphidès, działające w charakterze pełnomocni- czek Urzędu Nadzoru EFTA, Avenue des Arts 19H, 1000 Bruksela, Belgia.

Urząd Nadzoru EFTA występuje do Trybunału EFTA o:

1. orzeczenie, że Islandia uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy aktu, o którym mowa w pkt 10ga załącznika XXII do Porozumienia EOG (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/828 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniająca dyrektywę 2007/36/WE w zakresie zachęcania akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania), dostosowanego protokołem 1 do Porozumienia EOG, oraz na mocy art. 7 Porozumienia EOG, nie przyjmując w wyznaczonym terminie środków niezbędnych do wykonania aktu lub nie powiadamiając Urzędu Nadzoru EFTA o ich przyjęciu, oraz

2. obciążenie Islandii kosztami postępowania.

Kontekst prawny i faktyczny oraz zarzuty prawne przytoczone na poparcie skargi:

- W niniejszym wniosku Urząd Nadzoru EFTA ("Urząd") wnosi o orzeczenie przez Trybunał, że Islandia uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy aktu, o którym mowa w pkt 10ga załącznika XXII do Porozumienia EOG, dostosowanego protokołem 1 do Porozumienia EOG, oraz na mocy art. 7 Porozumienia EOG, nie przyjmując w wyznaczonym terminie środków niezbędnych do wykonania aktu lub nie powiadamiając Urzędu o ich przyjęciu.

- Urząd Nadzoru EFTA stwierdza, że Islandia uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 7 Porozumienia EOG poprzez niewłączenie aktu do krajowego porządku prawnego.

- W odpowiedzi z dnia 15 października 2023 r. na uzasadnioną opinię Urzędu z dnia 19 kwietnia 2023 r. Islandia oznajmiła, że wdrożenie aktu nastąpiło z opóźnieniem.

- Gdy termin zastosowania się przez Islandię do uzasadnionej opinii upłynął dnia 19 czerwca 2023 r., Urząd nie otrzymał żadnego powiadomienia, że Islandia wdrożyła ten akt, ani nie posiadał żadnych innych informacji wskazujących, że akt ten został włączony do krajowego porządku prawnego Islandii.

- W momencie składania niniejszego wniosku Urząd zauważa, że Islandia nie włączyła aktu do krajowego porządku prawnego ani nie poinformowała o tym Urzędu.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.