Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 września 2021 r.

UCHWAŁA NR 1289/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Remigiusza Henryka Sołtysa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 787, zgłosili się: - Pan Remigiusz Henryk Sołtys - adwokat Izby Adwokackiej w Katowicach oraz - Pan Paweł Witkoś - sędzia Sądu Rejonowego w Bytomiu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Pawła Witkosia, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1005/2021 z dnia 27 lipca 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 20 września 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił kandydaturę i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym postępowaniem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad zgłoszoną kandydaturą. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącego zespołu głosowania Pan Remigiusz Henryk Sołtys uzyskał 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach Pana Remigiusza Henryka Sołtysa.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, wynikające z ponadjedenastoletniego okresu wykonywania zawodu adwokata, uzyskanie licencji doradcy restrukturyzacyjnego oraz pozytywna ocena kwalifikacji.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Remigiusza Henryka Sołtysa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Remigiusz Henryk Sołtys urodził się w 1979 r. w Piekarach Śląskich. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 8 lipca 2003 r. do 15 listopada 2004 r. pracował w spółce prawa handlowego w Chorzowie, kolejno na stanowiskach specjalisty do spraw windykacji i kierownika działu monitorowania i windykacji kontrahentów. Od 16 kwietnia do 17 maja 2004 r. był zatrudniony w kancelarii komorniczej komornika sądowego jako pracownik biurowy. Od 1 października 2004 r. do 30 listopada 2006 r. pracował w spółce prawa handlowego w Katowicach, kolejno na stanowiskach specjalisty do spraw prawnych i głównego specjalisty do spraw prawnych. W 2009 r. ukończył aplikację adwokacką, po czym w październiku 2009 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 22 października 2009 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Katowickiej. Od 26 marca 2010 r. wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Katowicach. Od 19 grudnia 2014 r. do 12 grudnia 2018 r. był zatrudniony w Chorzowsko-Świętochłowickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie na stanowisku przewodniczącego rady nadzorczej. W dniu 7 grudnia 2015 r. złożył egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka, z wynikiem pozytywnym, i decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 stycznia 2016 r. przyznano mu licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Od 21 stycznia 2019 r. do 1 października 2020 r. był zatrudniony na stanowisku sekretarza rady nadzorczej w Funduszu Górnośląskim S.A. z siedzibą w Katowicach. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Remigiusza Henryka Sołtysa sporządzili sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Katowicach: Pani Anna Ceglarek-Wnuk (w zakresie spraw rodzinnych i nieletnich), Pan Bogdan Popielarczyk (w zakresie spraw cywilnych) i Pan Jarema Czapla (w zakresie spraw gospodarczych). Stwierdzili, że kandydat już w czasie studiów wykazywał się zainteresowaniem z zakresu prawa gospodarczego, pisząc pracę magisterską z zakresu prawa upadłościowego, i rozwijał się konsekwentnie w tej dziedzinie, zdobywając uprawnienia syndyka oraz doradcy restrukturyzacyjnego, a następnie pełniąc obowiązki organów postępowań upadłościowego i restrukturyzacyjnych (syndyka, zarządcy tymczasowego itd.). Z tymi formami aktywności koresponduje współpraca z działającymi w obrocie gospodarczym podmiotami przez pełnienie funkcji w ich organach statutowych. Dodatkowo uznali, że okres pracy w zawodzie adwokata, zajmującego się zróżnicowanymi sprawami różnych kategorii, pozwolił kandydatowi na zdobycie doświadczenia zawodowego, przydatnego dla rozstrzygania spraw wpływających do sądu okręgowego. W zakresie terminowości i sposobu działania jako pełnomocnik procesowy nie stwierdzili uchybień - wszystkie czynności podejmowane były na bieżąco, a w toku rozpraw opiniowany aktywnie reprezentował klientów tak przedstawiając ich stanowisko, jak i w toku prowadzonych czynności postępowania dowodowego. Na podstawie ocenionych dokumentów opiniujący stwierdzili, że kandydat prawidłowo formułuje dokumenty i pisma procesowe, wykazując się dużą wiedzą prawniczą, którą umiejętnie stosuje w praktyce. Konkludując, uznali kandydata za spełniającego wymogi formalne, a także posiadającego odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie zawodowe, które uprawniają go do kandydowania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Zaznaczyli jednocześnie, że - z uwagi na wykonywany zawód adwokata - nie mieli możliwości oceny umiejętności Pana Remigiusza Henryka Sołtysa w koncentracji materiału dowodowego oraz sposobu prowadzenia spraw.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydata:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Remigiusz Henryk Sołtys posiada bogate doświadczenie prawnicze, wynikające z ponadjedenastoletniego okresu wykonywania zawodu adwokata oraz kwalifikacje, zdobyte w związku z praktyką wykonywania kwalifikowanych czynności z zakresu postępowań upadłościowego i restrukturyzacyjnych. Kwalifikacje kandydata zostały pozytywnie ocenione w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji. Powyższe prowadzi do wniosku, że kandydat ten posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Remigiusza Henryka Sołtysa za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej, obejmującej jedynie jednego uczestnika postępowania, kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach 14 czerwca 2021 r. Pan Remigiusz Henryk Sołtys uzyskał 8 głosów "za", przy 6 głosach "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się" (siła poparcia kandydata została określona na 23 punkty na 144 punkty możliwe do uzyskania).

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Remigiusz Henryk Sołtys posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz doświadczenie praktyczne, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje, wykonując zawód adwokata, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Remigiusza Henryka Sołtysa zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ponadjedenastoletni okres wykonywania wolnego zawodu prawniczego oraz pozytywna ocena sędziów sporządzających ocenę kwalifikacji. Dotychczasowa praca prawnicza kandydata i uzyskany poziom wiedzy prawniczej, świadczą o adekwatności kandydatury Pana Remigiusza Henryka Sołtysa na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 22 września 2021 r. na Pana Remigiusza Henryka Sołtysa oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).