Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 530.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 138/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 530

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Sieradzu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Anny Kościarz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 530, zgłosili się:

- Pan Mirosław Andrzej Chojnacki - sędzia Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli;

- Pani Magdalena Anna Kościarz - sędzia Sądu Rejonowego w Wieluniu;

- Pani Katarzyna Jolanta Osmulska-Wawrzyniak - sędzia Sądu Rejonowego w Sieradzu.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Katarzynę Jolantę Osmulską- Wawrzyniak Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1081/2023 z dnia 6 grudnia 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2024 r., w wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu Krajowej Rady Sądownictwa ocenili, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół jednogłośnie postanowił zwrócić się do Rady o wyrażenie zgody na wysłuchanie kandydatów przed zespołem.

Na posiedzeniu w dniu 26 lutego 2024 r. zespół Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał w trybie zdalnym Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego. Zaproszona kandydatka Pani Magdalena Anna Kościarz zrezygnowała z udziału w wysłuchaniu. Następnie, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, zespół omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a Panią Magdalenę Annę Kościarz nie oddano głosów "za", ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. W ocenie zespołu, za rekomendowaniem Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego przemawiały (ocenione łącznie): dotychczasowe doświadczenie orzecznicze oraz profesjonalne zaprezentowanie swojej kandydatury podczas wysłuchania przed zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że oboje kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Mirosław Andrzej Chojnacki urodził się w 1976 r. w Łasku. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lutego do 30 września 2001 r. pracował w Zakładzie Wędliniarskim "AVES" S.C. w Gajewnikach w obsłudze prawnej. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Sieradzu, w sierpniu 2005 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 października do 31 grudnia 2004 r. był zatrudniony w Ośrodku Windykacji AD NOVUM w Zduńskiej Woli jako pracownik windykacji. Od 1 marca 2005 r. do 31 marca 2006 r. pracował w Sądzie Okręgowym w Sieradzu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywał w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem 1 kwietnia 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łasku. Od 1 sierpnia 2006 r. pełnił czynności sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Zduńskiej Woli. Orzekał w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, Grodzkim i Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 28 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli. Z dniem 1 listopada 2011 r. powierzono mu funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli. Od 1 stycznia 2013 r. do 31 sierpnia 2018 r. pełnił funkcję Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu. W latach 2014-2020 był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Sieradzu. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach i warsztatach.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego sporządziła Pani sędzia Joanna Składowska - wizytator ds. cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Sieradzu, która stwierdziła, że kandydata cechuje bardzo dobra znajomość prawa materialnego i procesowego oraz metodyki pracy sędziego. Pan sędzia znakomicie opanował warsztat pracy sędziego i umiejętnie stosuje właściwe przepisy prawa. Kandydat cieszy się nieposzlakowaną opinią, a przebieg pracy zawodowej i cechy osobowościowe predysponują go do pełnienia funkcji sędziego sądu okręgowego. Nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń terminowość podejmowania czynności procesowych. Kandydat pracuje sprawnie i wydajnie, w pełni opanowuje wpływ spraw przydzielonych mu do referatu. Liczba spraw starych w jego referacie jest niewielka. Na bardzo dobrym poziomie kształtuje się stabilność orzecznictwa. Podsumowując, w ocenie sędzi wizytator, Pan sędzia Mirosław Andrzej Chojnacki jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Pani Magdalena Anna Kościarz urodziła się w 1974 r. w Wieluniu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Sieradzu, w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 2 stycznia 2002 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łęczycy, w którym obowiązki wykonywała w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 lipca 2002 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Wieluniu. Obowiązki wykonywała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, I Wydziale Cywilnym, VI Wydziale Grodzkim oraz w IX Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Wieruszowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 12 lutego 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu. Z dniem 1 sierpnia 2010 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej VII Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu z siedzibą w Pajęcznie. Od 1 maja 2011 r. pełniła jednocześnie obowiązki Przewodniczącej XI Zamiejscowego Wydziału Cywilnego z/s w Pajęcznie. Z dniem 1 października 2011 r. powierzono jej pełnienie obowiązków Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wieluniu. Z dniem 24 listopada 2011 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych oraz VII Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu z/s w Pajęcznie. Funkcje te pełniła do 31 sierpnia 2018 r. Od 1 grudnia 2012 r. do 13 maja 2014 r. pełniła funkcję Przewodniczącej VIII Zamiejscowego Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Wieluniu z/s w Pajęcznie. Od 14 maja 2014 r. pełni funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Ponadto od 12 grudnia 2011 r. do 30 września 2015 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wieluniu. Z dniem 1 października 2015 r. została powołana do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Wieluniu, a następnie z dniem 1 października 2019 r. powierzono jej pełnienie tej funkcji na okres kolejnych 4 lat. W latach 2014-2020 orzekała na delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach i warsztatach. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie prawa europejskiego, a w 2014 r. na Uniwersytecie Łódzkim - w zakresie prawa konstytucyjnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pani Magdaleny Anny Kościarz sporządziła Pani sędzia Joanna Składowska - wizytator ds. cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Sieradzu, która stwierdziła, że kandydatkę cechuje dobra znajomość prawa materialnego i procesowego oraz metodyki pracy sędziego. Niewątpliwie opanowała warsztat pracy sędziego. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Cieszy się nieposzlakowaną opinią. Cechuje ją duże zaangażowanie w pracę. Przy pełnionych funkcjach orzeka w 100 % obciążenia, uzyskując bardzo dobre wyniki w ilości załatwionych spraw. Liczba spraw starych w jej referacie jest niewielka. Nie budzi w zasadzie zastrzeżeń terminowość podejmowania czynności procesowych. Pewne zastrzeżenia sędzia wizytator zgłosiła jedynie do stabilności orzecznictwa. W okresie objętym kontrolą dość duża liczba orzeczeń wydanych przez kandydatkę została zmieniona w toku kontroli instancyjnej. Podsumowując, w ocenie sędzi wizytator, Pani sędzia Magdalena Anna Kościarz jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że oboje kandydaci posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pan Mirosław Andrzej Chojnacki spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Mirosław Andrzej Chojnacki posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w różnych wydziałach sądu rejonowego oraz na delegacji w wydziale cywilnym sądu okręgowego, a wcześniej pracy asystenta sędziego w sądzie okręgowym, jak również pełnienia funkcji zastępcy przewodniczącego oraz przewodniczącego wydziału. Stale podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych i warsztatach. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jego pracy i kwalifikacji zawodowych, w której zwrócono uwagę m.in. na znakomite opanowanie warsztatu pracy sędziego i umiejętne stosowanie właściwych przepisów prawa oraz bardzo dobrą stabilność orzecznictwa. Zatem przygotowanie merytoryczne oraz warsztat pracy Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego - w połączeniu z jego dotychczasowym, wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym w różnych wydziałach - pozwalają na stwierdzenie, że posiada on wszelkie predyspozycje do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Sieradzu i daje gwarancje ich wykonywania na bardzo wysokim poziomie.

Kontrkandydatka w osobie Pani Magdaleny Anny Kościarz otrzymała dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji. Posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego i wieloletnie doświadczenie, zdobyte w pracy w różnych wydziałach sądu rejonowego, jak również na delegacji do sądu okręgowego, a także podczas pełnienia licznych funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości. Pani sędzia wykazała się zaangażowaniem w proces samodoskonalenia zawodowego uczestnicząc w licznych szkoleniach, warsztatach i studiach podyplomowych. W ocenie Rady obydwoje kandydaci są porównywalni, jednak doświadczenie zawodowe kandydatki nie pozwala ocenić jej wyżej niż wybranego w tym postępowaniu Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego. Ponadto Pan Mirosław Andrzej Chojnacki bardzo dobrze zaprezentował się podczas wysłuchania przed zespołem członków Rady, z której to możliwości Pani Magdalena Anna Kościarz zrezygnowała.

Rada uznała zatem, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej oraz staż pracy przemawia za wyborem Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Mirosław Andrzej Chojnacki, w połączeniu z szerokim doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym podczas wieloletniej pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w licznych szkoleniach dają gwarancję należytego pełnienia przez niego obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu, które na posiedzeniu w dniu 8 września 2023 r. zaopiniowało pozytywnie obydwoje kandydatów. Kandydat wybrany przez Radę, tak jak kontrkandydatka, uzyskał zatem poparcie tego gremium, jednak - w ocenie Rady - w niniejszym postępowaniu nominacyjnym nie było to - w świetle wszechstronności zdobytego doświadczenia zawodowego - kryterium różnicujące.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Mirosław Andrzej Chojnacki posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte przez niego podczas pracy orzeczniczej w różnych wydziałach sądu rejonowego oraz sądu okręgowego, jak również pełnienia funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości, wieloletni staż orzeczniczy, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności predysponujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 27 lutego 2024 r. oddano na:

- Pana Mirosława Andrzeja Chojnackiego 14 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Magdalenę Annę Kościarz 3 głosy "za", 3 głosy "przeciw" oraz 12 głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).