Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 507.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1681/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 507

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Agnieszki Hałoń, Pani Marii Teresy Kątnik, Pana Grzegorza Kurasza, Pana Macieja Panka, Pani Magdaleny Pelc-Szczupak, Pana Tomasza Pawła Sali oraz Pani Eweliny Kingi Serafin do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 507, zgłosili się:

- Pani Dorota Agnieszka Hałoń - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

- Pani Maria Teresa Kątnik - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Łańcucie,

- Pan Grzegorz Kurasz - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie,

- Pan Maciej Panek - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

- Pani Marzena Pawłowska-Pelc - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie,

- Pani Magdalena Pelc-Szczupak - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie,

- Pan Tomasz Paweł Sala - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie, - Pani Ewelina Kinga Serafin - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony pisemnie o terminie posiedzenia z uwagi na udział w konkursie osoby wykonującej zawód radcy prawnego. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę: Pani Doroty Agnieszki Hałoń - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pani Marii Teresy Kątnik - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pana Grzegorza Kurasza- 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"; Pana Macieja Panka - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc - 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"; Pani Magdaleny Pelc-Szczupak - 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"; Pana Tomasza Pawła Sali - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pani Eweliny Kingi Serafin - 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie: Pani Magdaleny Pelc-Szczupak, Pana Grzegorza Kurasza oraz Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Magdaleny Pelc-Szczupak, Pana Grzegorza Kurasza oraz Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz ocena ich pracy i kwalifikacji zawodowych.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.),

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała - częściowo zgodnie z rekomendacją zespołu - że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Marzena Pawlowska-Pelc urodziła się 6 grudnia 1979 r. w Brzozowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2003 r. rozpoczęła aplikację sądową, zakończoną złożeniem

3 we wrześniu 2006 r. egzaminu sędziowskiego z łącznym wynikiem dobrym. W dniu 26 marca 2007 r. podjęła pracę na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, w II Wydziale Karnym, w którym pracowała do 17 marca 2011 r. Od 18 marca 2011 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Obowiązki wykonywała początkowo w II Wydziale Karnym, następnie w V Wydziale Cywilnym Odwoławczym, a od 15 lutego 2021 r. - w III Wydziale Karnym Odwoławczym, w którym pracuje do chwili obecnej, zajmując - od 12 października 2015 r. - stanowisko starszego asystenta sędziego. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc sporządziła Pani Brygida Gradkowska-Ferenc - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, która stwierdziła, że przedstawione do oceny projekty orzeczeń i uzasadnień lub uzasadnień wyroków cechuje poziom merytoryczny, świadczący o dobrej znajomości przepisów prawa z szerokiej dziedziny prawa cywilnego. W przypadku projektów uzasadnień orzeczeń zawierają prawidłowy opis (a równocześnie zwięzły) stanu faktycznego, przeprowadzonego postępowania dowodowego przez sąd pierwszej instancji. Autorka prawidłowo definiowała rozumowanie sądu, wiarygodność dowodów, ewentualnie podniesione zarzuty i wyczerpująco odnosiła się do każdego z nich, wskazywała właściwie podstawę prawną rozstrzygnięcia, jak również wskazywała na okoliczności, które przemawiały za wydaniem określonej treści orzeczenia sądu II instancji. Projekty w pełni odpowiadają art. 328 § 2 k.p.c. Podobnie uzasadnienia innych orzeczeń i orzeczeń wraz z uzasadnieniem cechowała dbałość o wszystkie niezbędne elementy, uzależnione od rodzaju rozpatrywanej sprawy (jak np. w odniesieniu do postanowień ze skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki i stwierdzenie przewlekłości postępowania). Projekty te nie budzą żadnych zastrzeżeń. Autorka projektów trafnie powołuje się przy tym na orzecznictwo Sądu Najwyższego, doktryny, cytując je zwięźle i prawidłowo redakcyjnie. Opiniowane projekty cechuje profesjonalny język prawniczy i prawidłowy styl ich redagowania. Prace są starannie opracowane graficznie, pozbawione "literówek". Widocznym pozostaje dbałość i precyzyjność o szczegóły w projektach oraz dochowanie terminów do ich realizacji. Wszystkie zgromadzone dokumenty, ustne opinie sędziów dotyczące pracy Pani asystent podkreślają jej cechy osobowościowe, jak wysoki poziom kultury osobistej i szacunek do przełożonych, niekonfliktowość i komunikatywność. Reasumując, Pani starszy asystent sędziego Marzena Pawłowska-Pelc posiada zatem wszelkie niezbędne kwalifikacje i predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Sędzia opiniująca wyraziła pogląd, że z racji doświadczenia zawodowego, zaprezentowanych umiejętności merytorycznych i cech osobowościowych jest właściwie zawodowo przygotowaną kandydatką. Spełnia wszelkie wymogi do pełnienia urzędu i w pełni zasługuje, aby powołać ją na to zaszczytne stanowisko.

Ocenę kwalifikacji Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc sporządziła także Pani Grażyna Artymiak - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie sędzi wizytator uzyskane wyniki w zakresie jakości i efektywności pracy, wszechstronna wiedza prawnicza, duże doświadczenie zawodowe, pożądane w zawodzie sędziego cechy osobiste oraz profesjonalizm w pełnieniu obowiązków, pozwalają na ocenę, że Pani Marzena Pawłowska -Pelc znajduje się w tym miejscu rozwoju zawodowego, w którym dla pełnego wykorzystania umiejętności i niewątpliwego talentu prawniczego, pożądane byłoby przejście do samodzielnej pracy orzeczniczej. Te osiągnięcia w sposób bezsprzeczny pozwalają na stwierdzenie, że kandydatka zasługuje na awans w postaci objęcia urzędu sędziego w sądzie rejonowym. Obowiązki orzecznicze sędziego tego sądu nie będą w żadnym wypadku stanowiły dla niej trudności, a jej odpowiedzialne podejście do wykonywanych czynności jest gwarancją prawidłowego i odpowiedzialnego wykonywania tego zawodu. Pani Marzena Pawłowska-Pelc spełnia wymogi formalne i merytoryczne do powołania na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Podsumowując, sędzia wizytator oceniła Panią Marzenę Pawłowską -Pelc na wolne stanowisko sędziowskie na ocenę celującą.

Pani Dorota Agnieszka Hałoń, Pani Maria Teresa Kątnik, Pan Grzegorz Kurasz, Pan Maciej Panek, Pani Magdalena Pelc-Szczupak, Pan Tomasz Paweł Sala oraz Pani Ewelina Kinga Serafin posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Dorota Agnieszka Hałoń urodziła się 26 września 1974 r. w Rzeszowie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 marca 1999 r. do 28 lutego 2001 r. odbyła etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie i w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Od 17 grudnia 2001 r. do 16 kwietnia 2004 r. była zatrudniona na stanowisku starszego referenta w Izbie Skarbowej w Rzeszowie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 stycznia 2003 r. została mianowana z dniem 3 lutego 2003 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Mokotowa w Warszawie, jednakże z dniem 28 lutego 2003 r., w uwzględnieniu jej prośby, skierowanej do Ministra Sprawiedliwości, tenże stosunek pracy został rozwiązany.

Od 19 kwietnia 2004 r. do 30 czerwca 2005 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych Sądu Okręgowego w Warszawie z siedzibą w Górze Kalwarii. Od 1 lipca 2005 r. do 20 stycznia 2008 r. pracowała w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, również na stanowisku referendarza sądowego. Od 21 stycznia 2008 r. do 31 stycznia 2010 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, a od 1 lutego 2010 r. do 30 czerwca 2014 r. w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie. Z dniem 1 lipca 2014 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie. Od 15 marca 2015 r. obowiązki orzecznicze wykonywała w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Od 1 marca 2018 r. jest zatrudniona na stanowisku starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, do którego to Sądu przeniesiona została decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2018 r. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Agnieszki Hałoń sporządził Pan Krzysztof Żołnierczuk - sędzia wizytator ds. cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie sędziego wizytatora analiza pozyskanych danych statystycznych, udostępnionych akt spraw sądowych, jak i treści pozostałych dokumentów prowadzi do wniosku, że kandydatka spełnia wymogi formalne i merytoryczne do przedłożenia jej kandydatury na stanowisko, o które się ubiega. Poczynione przez sędziego wizytatora ustalenia pozwalają na pozytywną ocenę procesu doskonalenia zawodowego kandydatki, jak i kultury urzędowania, obejmującej kulturę osobistą i kulturę organizacji pracy oraz poszanowania praw uczestników postępowań rejestrowych przy rozpoznawaniu spraw lub wykonywaniu innych powierzonych jej zadań. Dokonany przegląd akt sądowych pochodzących z referatu kandydatki pozwala na pozytywny ogląd terminowości dokonywanych w sprawie czynności procesowych, podejmowanych bez zbędnej zwłoki, dbałość o treść i formę orzeczeń i zarządzeń, jasność wypowiedzi, jak i ich umocowanie w treści obowiązujących przepisów ustawy, umiejętność zwięzłego sporządzania uzasadnień orzeczeń wydawanych w postępowaniu rejestrowym, czy umiejętność posługiwania się zrozumiałym językiem. Na formułowanie krytycznych wniosków nie pozwala również analiza dostępnych opiniującemu danych statystycznych dotyczących kandydatki. Podsumowując, sędzia wizytator uznał, że Pani Dorota Agnieszka Hałoń ma wieloletni staż pracy na stanowisku referendarza sądowego, któremu towarzyszy nabyte w toku zatrudnienia w różnych sądach rejonowych duże doświadczenie zawodowe. To zaś dodatkowo predestynuje Panią referendarz do ubiegania się o pełnienie urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Pani Maria Teresa Kątnik urodziła się 3 maja 1974 r. w Żołyni. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 1995 r. pracowała w Oddziale ZUS w Rzeszowie jako opiekun społeczny. W latach 1998-2000 była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym Tampol jako handlowiec. W 2001 r. rozpoczęła pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie i została przydzielona do Sądu Rejonowego w Łańcucie. We wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2005-2006 pracowała w Sądzie Rejonowym w Łańcucie, w którym wykonywała prace pomocnicze w sekretariacie sądowym. W latach 2006-2017 wykonywała czynności asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Łańcucie, a następnie - od 1 lipca 2017 r. - starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w Wydziałach Cywilnym i Karnym. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Marii Teresy Kątnik sporządziła Pani Beata Faff- sędzia Sądu Rejonowego w Łańcucie, która stwierdziła, że przedstawione do oceny projekty orzeczeń z uzasadnieniami i uzasadnienia wyroków cechuje odpowiedni poziom merytoryczny, świadczący o dobrej znajomości przepisów prawa. Podkreśliła, między innymi, długoletnie doświadczenie zawodowe opiniowanej i wyraziła pogląd, że Pani starszy asystent sędziego posiada wszelkie kwalifikacje i predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego.

Ocenę kwalifikacji Pani Marii Teresy Kątnik sporządził także Pan Artur Pelc - sędzia wizytator ds. wykonywania orzeczeń w sprawach karnych Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie sędziego wizytatora Pani Maria Teresa Kątnik posiada bardzo dobrą znajomość prawa karnego materialnego, procesowego oraz orzecznictwa, które często przywołuje w uzasadnieniach orzeczeń. Dysponuje przy tym dużą wiedzą prawniczą. Podejmuje trafne decyzje, które w sposób prawidłowy uzasadnia. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane są w sposób przejrzysty, przekonujący i logiczny. Sprawność i terminowość dokonywanych przez opiniowaną czynności w świetle dokonanej analizy projektów oraz opinii sędziów nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Pani Maria Teresa Kątnik jest osobą niekonfliktową, łubianą przez współpracowników, cechuje ją wysoka kultura osobista. Jest koleżeńska, zdyscyplinowana, nie odmawia pomocy innym, właściwie organizuje pracę współpracując z kilkoma sędziami, którzy wysoko oceniają jej pracę. Posiadana przez opiniowaną wiedza prawnicza oraz duże doświadczenie będące wynikiem pracy na stanowisku asystenta sędziego, które idą w parze z wysoką kulturą osobistą, terminowością i sumiennością, pozwalają na bardzo dobrą ocenę pracy Pani Marii Teresy Kątnik i pozytywne jej zaopiniowanie jako kandydatki na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Pan Grzegorz Kurasz urodził się 7 marca 1975 r. w Brzozowie. W 2003 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. W okresie studiów pracował na stanowisku starszego archiwisty w Instytucie Pamięci Narodowej, Oddział w Rzeszowie. W latach 2004-2007 odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie i we wrześniu 2007 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 marca 2004 r. do 31 grudnia 2014 r. pracował w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 stycznia 2015 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie a od 1 października 2018 r. - pracuje na stanowisku starszego asystenta sędziego. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pana Grzegorza Kurasza sporządziła Pani Urszula Harmata - sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W ocenie sędzi opiniującej analiza projektów pozwala na wyprowadzenie wniosku, że zostały one sporządzone w sposób prawidłowy. W części wstępnej sporządzonych przez kandydata projektów uzasadnień prawidłowo zostały zaprezentowane w sposób zwięzły przedmiot sprawy oraz stanowiska stron. W części obejmującej ustalenie stanu faktycznego powołanie dowodów ma miejsce w odniesieniu do poszczególnych elementów stanu faktycznego w sposób konkretny i rzeczowy. Świadczy to niewątpliwie o jego skrupulatności, dokładności i rzetelności. Podstawa rozstrzygnięcia ujęta została w sposób staranny w powiązaniu z ustalonym stanem faktycznym. Opiniowany posiada dużą wiedzę prawniczą, sprawnie posługuje się orzecznictwem sądowym i trafnie przywołuje poglądy doktryny. Z opinii Przewodniczącego Wydziału oraz sędziów współpracujących z kandydatem wynika, że jest on osobą kreatywną i samodzielną a jednocześnie charakteryzuje się dobrą organizacją pracy. Pracując od 17 lat na stanowisku asystenta sędziego zdobył duże doświadczenie w pracy z aktami i posiadł umiejętność ich analizy. Przeprowadzona analiza spraw przy uwzględnieniu liczby i rodzaju spraw oraz dane statystyczne wskazują na bardzo dobre przygotowanie merytoryczne Pana Grzegorza Kurasza do pracy orzeczniczej. Opiniowany posiada duży zasób wiedzy prawniczej, którą potrafi w sposób umiejętny zastosować w pracy. Podsumowując, w ocenie sędzi opiniującej, Pan Grzegorz Kurasz spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Maciej Panek urodził się 3 marca 1978 r. w Chełmie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2002-2005 odbył aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, początkowo jako aplikant pozaetatowy, a od 2004 r. - jako aplikant etatowy. Egzamin sędziowski złożył w październiku 2005 r. z łączną oceną dobrą. Z dniem 16 maja 2006 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Przemyślu. Z dniem 15 kwietnia 2008 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie i przydzielony do VII Wydziału Ksiąg Wieczystych. Od 1 października do 31 grudnia 2014 r. był delegowany do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Łańcucie. Od 1 stycznia do 15 kwietnia 2015 r. był delegowany do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Leżajsku. W lipcu 2016 r. został przeniesiony do VIII Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Tyczynie. Z dniem 1 grudnia 2018 r. Prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie mianował go starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pana Macieja Panka sporządził Pan Grzegorz Pliś - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie sędziego opiniującego przeprowadzona analiza spraw, przy uwzględnieniu liczby i rodzaju spraw, oraz dane statystyczne wskazują na bardzo dobre przygotowanie merytoryczne kandydata do pracy orzeczniczej. Posiada on duży zasób wiedzy prawniczej, którą potrafi w sposób umiejętny zastosować w pracy. Dobra znajomość przepisów prawa cywilnego materialnego i procesowego, przepisów ustawy o księgach wieczystych oraz przepisów wykonawczych, jak również uregulowań z zakresu prawa administracyjnego czy podatkowego znajduje odzwierciedlenie w wydawanych orzeczeniach przez powołanie właściwych przepisów w sporządzanych uzasadnieniach. Posiadana wiedza i doświadczenie przekłada się na liczbę rozpoznawanych spraw, sprawność postępowania i poziom orzeczeń. Kandydata cechuje wysoka kultura, życzliwość, opanowanie, umiejętność współpracy w zespole przy stanowczości i decyzyjności w podejmowaniu rozstrzygnięć. Podsumowując, w ocenie sędziego opiniującego, kandydat spełnia wszelkie wymogi, aby pełnić służbę sędziego sądu rejonowego, a jego kandydaturę należy ocenić jako bardzo dobrą.

Pani Magdalena Pelc-Szczupak urodziła się 5 czerwca 1977 r. w Rzeszowie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2002 r. do 30 września 2004 r. odbywała pozaetatową aplikację sądową, a od 1 października 2004 r. do 30 września 2005 r. - etatową aplikację w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie i we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W dniu 10 kwietnia 2006 r. została zatrudniona na czas określony, do 10 kwietnia 2007 r., na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie (obowiązki wykonywała w VI Wydziale Karnym Wykonawczym), a następnie na czas nieokreślony, od 11 kwietnia 2007 r., jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Obowiązki wykonuje w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy czym od 1 października 2015 r. - na stanowisku starszego asystenta sędziego. W lipcu 2017 r. uzyskała zgodę Prezesa Sądu Okręgowego na podjęcie dodatkowego zatrudnienia w charakterze pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie i od 1 listopada 2017 r. została powołana na to stanowisko aktem powołania Prezesa Rady Ministrów. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie z dnia 21 listopada 2017 r. została wpisana na listę stałych mediatorów. W 2020 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie "Prawo pracy i zarządzanie sprawami pracowniczymi" o specjalności: podmioty gospodarcze w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Pelc-Szczupak sporządziła Pani Elżbieta Ura - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie sędzi opiniującej Pani Magdalena Pelc -Szczupak wykazała, że prezentuje bardzo dobre przygotowanie zawodowe, tak teoretyczne, jak i praktyczne. Posiada wiedzę prawniczą, opanowała metodykę pracy sędziego, potrafi podejmować trafne decyzje, a w wykonywanych obowiązkach jest samodzielna. Swoje czynności wykonuje sumiennie, solidnie, terminowo i z dużym zaangażowaniem. Jakość, sprawność, terminowość i prawidłowość dokonywanych czynności należy ocenić bardzo wysoko. Poziom kultury osobistej, stosunek do współpracowników nie budzi żadnych zastrzeżeń, może być wzorem dla innych. Pani Magdalena Pelc-Szczupak opanowała doskonale, wręcz perfekcyjnie, umiejętność i trafność sporządzania orzeczeń i ich uzasadnień. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło na wzbogacenie wiedzy i jej wykorzystanie w uzasadnianiu trudnych spraw, analizie stanu faktycznego, merytorycznej dyskusji i prezentowaniu własnych wniosków. Podsumowując, sędzia opiniująca uznała, że Pani Magdalena Pelc-Szczupak zasługuje na awans w postaci objęcia urzędu sędziego w sądzie rejonowym. Kandydatka posiada wszelkie niezbędne cechy osobowościowe i umiejętności oraz przygotowanie teoretyczne i praktyczne, które predestynują ją do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Sędzia opiniująca oceniła kwalifikacje Pani Magdaleny Pelc-Szczupak na wolne stanowisko sędziowskie na ocenę celującą.

Pan Tomasz Paweł Sala urodził się 9 stycznia 1978 r. w Rzeszowie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2006 odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie i we wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie z dnia 20 października 2006 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Uchwałą tej Rady z dnia 27 kwietnia 2007 r., na wniosek kandydata, zawieszono mu prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego wobec podjęcia pracy w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie jako asystent sędziego. Prawo to wznowiono kandydatowi na mocy uchwały Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie z dnia 4 marca 2011 r. W latach 2004-2005 był zatrudniony w Kancelarii radcy prawnego Arkadiusza Kozika w Dębicy jako asystent radcy prawnego. W latach 2005-2006 był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie jako aplikant sądowy. W latach 2007-2011 pracował w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie jako asystent sędziego. W latach 2011-2012 był zatrudniony w NFZ w Rzeszowie jako radca prawny. W latach 2012-2017 pracował jako radca prawny w Kancelarii Kalisz Sala Warchoł Kancelaria Prawnicza sp. k. w Rzeszowie, a od 2017 r. do chwili obecnej - jako wspólnik. W latach 2015-2020 był zatrudniony w ZOZ w Dębicy jako radca prawny. Kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Pawła Sali sporządził Pan Grzegorz Pliś - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie sędziego opiniującego analiza akt osobowych, akt sądowych, przedstawionych przez kandydata opinii prawnych oraz projektów dokumentów pozwala na pozytywną ocenę jego predyspozycji do wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Przedstawione do oceny sprawy postępowań sądowych wskazują na duże spektrum spraw, w których kandydat podjął się reprezentacji stron. Należy zauważyć, że są to jedynie sprawy cywilne, również w tym zakresie mieszczą się przedłożone opinie i projekty umów. Czynności w sprawach podejmowane były w interesie stron, co finalnie pozwoliło uzyskiwać korzystne dla nich rozstrzygnięcia. Również wysoko należy ocenić przedłożone opinie i projekty umów, sporządzone komunikatywnie, uwzględniające poglądy nauki i aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego. Kandydat ukończył aplikację sądową, co dodatkowo podwyższa pozytywną ocenę predyspozycji do prawidłowego pełnienia służby na stanowisku sędziego.

Pani Ewelina Kinga Serafin urodziła się 7 lutego 1983 r. w Kielcach. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Z dniem 1 października 2007 r. została mianowana aplikantem pozaetatowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, a następnie - z dniem 1 listopada 2007 r. - aplikantem etatowym w tym Sądzie. We wrześniu 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 3 do 31 stycznia 2011 r. pełniła obowiązki asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Krośnie. Z dniem 1 lutego 2011 r. została zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 stycznia 2016 r. - na stanowisku starszego asystenta sędziego. Pełniła obowiązki w wydziałach cywilnych. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie z dnia 25 września 2017 r. została wpisana na listę radców prawnych, ale zawodu radcy prawnego nie wykonuje. Od 3 września 2019 r. pełni obowiązki starszego asystenta sędziego w X Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Eweliny Kingi Serafin sporządził Pan Dariusz Zrębiec - sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W ocenie sędziego opiniującego Pani Ewelina Kinga Serafin dysponuje obszerną znajomością prawa materialnego, procesowego, a także orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych i wiedzę tę potrafi w sposób prawidłowy wykorzystać. Jej wiedzę, umiejętności i kulturę osobistą bardzo wysoko oceniali wszyscy współpracujący z Panią asystent sędziowie. Podsumowując, sędzia opiniujący uznał, że Pani Ewelina Kinga Serafin posiada predyspozycje merytoryczne i osobowościowe do sprawowania urzędu sędziego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Jednocześnie Krajowa Rada Sądownictwa uznaje za konieczne przypomnienie stanowiska Sądu Najwyższego, że "KRS nie jest sądem, a postępowanie konkursowe prowadzone przed Radą nie ma charakteru postępowania sądowego, zaś sama uchwała Rady nie jest orzeczeniem sądowym. Decyzja Rady zapada bowiem w wyniku głosowania członków licznego organu kolegialnego, konstytucyjnie uprawnionego do podejmowania decyzji o charakterze uznaniowym, polegającej na przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie sędziów. Członkowie Rady przy oddawaniu głosów kierują się zatem indywidualnymi ocenami dokonywanymi w oparciu o te same kryteria oceny kandydatów uczestniczących w konkursie. Uzasadnienie uchwały KRS nie stanowi zatem opisu i oceny argumentacji, którą kierowali się poszczególni członkowie Rady oddając głosy w głosowaniu, lecz stanowi w istocie sprawozdanie z czynności przeprowadzonych przed Radą w postępowaniu konkursowym oraz opis dokumentacji uwzględnionej przez Radę przy podejmowaniu decyzji. Fragmenty dotyczące merytorycznej oceny kandydatów pojawiające się w uzasadnieniu uchwały konkursowej KRS, mają zatem następczy charakter i mogą być potraktowane wyłącznie jako próba rekonstrukcji argumentacji, którą mogli się kierować głosujący w postępowaniu konkursowym członkowie Rady." (tak Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 24 marca 2021 r. sygn. akt I NKRS 13/21).

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajowa Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wszyscy kandydaci w konkursie do Sądu Rejonowego w Rzeszowie otrzymali pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Spośród bardzo dobrych kandydatów w tym konkursie pozytywnie wyróżniają się Pani Marzena Pawłowska-Pelc oraz Pani Magdalena Pelc-Szczupak, które jako jedyne otrzymały celujące oceny kwalifikacji. Natomiast Pani Marzena Pawłowska-Pelc wyróżnia się przy tym oceną bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i oceną dobrą z egzaminu sędziowskiego natomiast Pani Magdalena Pelc-Szczupak otrzymała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego. Te niewielkie różnice zadecydowały o tym, że Rada w niniejszej procedurze konkursowej oceniła wyżej przygotowanie merytoryczne Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc, uznając, że to właśnie ona jest kandydatką spełniającą kryteria wyboru - oceniane łączenie - w stopniu najwyższym spośród wszystkich kandydatów, biorących udział w tym postępowaniu nominacyjnym. Wprawdzie zespół, poza Panią Magdaleną Pelc-Szczupak oraz Panią Marzeną Pawłowską-Pelc, rekomendował także Pana Grzegorza Kurasza, jednak Rada nie mogła pominąć, że uzyskał on jedynie pozytywną, a zatem niższą ocenę swojej pracy i kwalifikacji niż wskazane wyżej uczestniczki postępowania, co sprawia, że w niższym stopniu wypełnił to kryterium wyboru.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne wybranej przez Radę kandydatki znajdują odzwierciedlenie w celującej ocenie jej pracy oraz bardzo dobrych opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, wysokie kwalifikacje Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc, posiadana wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe oraz nienaganna opinia w miejscu pracy dają uzasadnione podstawy do stwierdzenia, że Pani Marzena Pawłowska-Pelc spełnia wszelkie wymogi stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie na posiedzeniu 14 września 2021 r. zaopiniowało wszystkie kandydatury pozytywnie. Wyniki przeprowadzonego głosowania przedstawiają się następująco: Pani Dorota Agnieszka Hałoń - 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się"; Pani Maria Teresa Kątnik - 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się"; Pan Grzegorz Kurasz - 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pan Maciej Panek - 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pani Marzena Pawłowska-Pelc - 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się"; Pani Magdalena Pelc-Szczupak - 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"; Pan Tomasz Paweł Sala - 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pani Ewelina Kinga Serafin - 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się".

W związku z tym, że wszyscy kandydaci zostali zaopiniowani pozytywnie, kryterium to w niniejszym postępowaniu konkursowym nie było decydującym o wyborze.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Marzena Pawłowska-Pelc posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Marzeny Pawłowskiej -Pelc zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta i starszego asystenta sędziego, wnioski płynące z celującej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także doskonalenie zawodowe przez udział w licznych szkoleniach i konferencjach.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 grudnia 2021 r. na:

- Panią Dorotę Agnieszkę Hałoń oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Marię Teresę Kątnik oddano 6 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Grzegorza Kurasza oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Macieja Panka oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 18 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Marzenę Pawłowską-Pelc oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 22 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Magdalenę Pelc-Szczupak oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 22 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Pawła Salę oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 21 osób), w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Ewelinę Kingę Serafin oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 22 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).