Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 360.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1679/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. poz. 360

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Barbary Piekoszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sylwii Katarzyny Banach do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 360, zgłosili się:

- Pani Sylwia Katarzyna Banach - adwokat Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach,

- Pan Piotr Marcin Bochenek - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach oraz

- Pani Katarzyna Barbara Piekoszewska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Chorzowie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Piotra Marcina Bochenka, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte

w sprawie z jego zgłoszenia (uchwała nr 618/2021 z dnia 8 czerwca 2021 r.).

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 13 grudnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi

w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił obie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska

w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Sylwię Katarzynę Banach 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Katarzynę Barbarę Piekoszewską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Katarzyny Barbary Piekoszewskiej.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że rekomendowana kandydatka posiada odpowiednie doświadczenie życiowe i zawodowe, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione bardzo pozytywnie, legitymuje się przy tym stosowną wiedzą z zakresu prawa, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego. W ocenie zespołu kontrkandydatka, w osobie Pani Sylwii Katarzyny Banach, również prezentuje wysokie kwalifikacje zawodowe, ale, w porównaniu do Pani Katarzyny Barbary Piekoszewskiej, uzyskała niższą ocenę z egzaminu zawodowego i zdobyła niższe poparcie podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Barbary Piekoszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Katarzyna Barbara Piekoszewska urodziła się w 1976 r. w Katowicach. W okresie od października 1996 r. do maja 1997 r. była zatrudniona na stanowisku asystentki-sekretarki w kancelarii prawniczej w Katowicach. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 1 września 2001 r. do 30 września 2006 r. była zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw organizacyjno-prawnych w Miejskim Zarządzie Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, początkowo etatowej a od marca 2008 r. - pozaetatowej, we wrześniu 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dobrym. W okresie od 1 lutego 2011 r. do 31 maja 2013 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Powierzone obowiązki wykonywała początkowo w VIII Wydziale Gospodarczym oraz w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od 3 października 2011 r. - w VII Wydziale Karnym i w Sekcji do spraw uproszczonych przy I Wydziale Cywilnym.

Na podstawie uchwały Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach z dnia 30 stycznia 2013 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. W dniu 13 marca 2013 r. złożyła ślubowanie. Z dniem 26 sierpnia 2013 r. podjęła wykonywanie zawodu radcy prawnego w formie indywidualnej kancelarii radcy prawnego z siedzibą w Mysłowicach. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach z dnia 25 lutego 2015 r., na własny wniosek, została skreślona z listy radców prawnych z dniem 31 marca 2015 r. W okresie od 1 kwietnia 2015 r. do 15 kwietnia 2018 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach (III Wydział Cywilny Odwoławczy). Z dniem 16 kwietnia 2018 r. została mianowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Chorzowie. Do chwili obecnej orzeka w VIII Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2011 r. ukończyła w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego, z wynikiem bardzo dobrym.

Pozytywne opinie o kandydatce sporządzili: Prezes Sądu Rejonowego w Chorzowie, Przewodniczący VIII Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Chorzowie oraz sędziowie i asesorzy sądowi orzekający w tym Wydziale. Kandydatka uzyskała pozytywne opinie również za okres zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Barbary Piekoszewskiej sporządziła Pani sędzia Ewa Dyja - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach. Zaznaczyła, że opiniowana ubiegała się już o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, w związku z czym jej praca i kwalifikacje były przedmiotem oceny wizytatorów do spraw gospodarczych i do spraw cywilnych - każdorazowo były to oceny pozytywne (ocenie podlegał cały okres pracy opiniowanej na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, jak i w Sądzie Okręgowym w Katowicach). Pani sędzia bardzo dobrze oceniła merytoryczną stronę pracy opiniowanej, która sprawnie i efektywnie podejmowała czynności w kontrolowanych sprawach. Podniosła, że obciążenie Pani referendarz jest znaczne, zaskarżalność orzeczeń niewielka, a ich stabilność bardzo dobra. W konkluzji podkreśliła, że Pani Katarzyna Barbara Piekoszewska jest osobą zaangażowaną, umiejętnie organizującą pracę i posiadającą odpowiednie przygotowanie merytoryczne do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Pani Sylwia Katarzyna Banach posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Sylwia Katarzyna Banach urodziła się w 1980 r. w Dąbrowie Górniczej. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W październiku 2005 r. pracowała na stanowisku referenta prawnego w kancelarii radców prawnych w Katowicach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, początkowo etatowej a od marca 2008 r. - pozaetatowej, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dostatecznym plus. W okresie od listopada 2008 r. do końca maja 2009 r. była zatrudniona na stanowisku referenta prawnego w kancelariach radców prawnych w Katowicach. Od 1 lipca 2009 r. do 11 lutego 2010 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej. Powierzone obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 26 listopada 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. W dniu 11 lutego 2010 r. złożyła ślubowanie. Od 22 lutego 2010 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2020 r. ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego z elementami psychologii, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocena kwalifikacji Pani Sylwii Katarzyny Banach została sporządzona przez sędziów wizytatorów Sądu Okręgowego w Katowicach: w zakresie spraw karnych przez Panią sędzię w stanie spoczynku Małgorzatę Sobieską, w zakresie spraw cywilnych przez Panią sędzię Monikę Sobas, a w zakresie spraw rodzinnych przez Panią sędzię Karolinę Lewińską.

W zakresie spraw karnych lustracji poddano 13 spraw. Opiniująca podkreśliła, że zbadane sprawy należały do typowych spraw karnych, ale były dość zróżnicowane, przy czym działania podejmowane w tych sprawach przez opiniowaną były wprawdzie typowe, ale zawsze realizowane w sposób terminowy i z zachowaniem obowiązujących przepisów.

W zakresie spraw cywilnych kontroli poddano 9 spraw. Opiniująca zaznaczyła, że większość z tych spraw była prosta, a nieliczne miały bardziej skomplikowany charakter, przy czym część przedłożonych do kontroli spraw nie uległa zakończeniu, co uniemożliwiło kompleksową ocenę podejmowanych przez opiniowaną czynności.

W zakresie spraw rodzinnych skontrolowano 7 spraw. Opiniująca podniosła, że stopień ich skomplikowania nie był nadmierny, ale działania Pani mecenas były adekwatne do charakteru sprawy, etapu postępowania i potrzeb postępowania dowodowego.

W konkluzji, przy uwzględnieniu prawidłowego realizowania przez Panią mecenas obowiązków pełnomocnika procesowego i - co do zasady - prawidłowego sporządzania pism procesowych, a także faktu zbieżności rozstrzygnięć sądu z żądaniami reprezentowanych przez nią stron i uczestników, oceniające stwierdziły, że Pani mecenas posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego i pozytywnie oceniły pracę Pani Sylwii Katarzyny Banach.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Praca i kwalifikacje Pani Katarzyny Barbary Piekoszewskiej zostały ocenione bardzo pozytywnie, zarówno przez sędzię wizytator, jak i w opiniach służbowych. Kandydatka posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, obejmujące pracę w kancelarii prawniczej, w strukturach administracji lokalnej, wykonywanie zawodu radcy prawnego oraz zatrudnienie na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego, legitymuje się przy tym wszechstronną wiedzą z zakresu prawa oraz bardzo dobrym warsztatem pracy. W porównaniu do Pani Sylwii Katarzyny Banach wyróżniają dłuższe i bardziej zróżnicowane doświadczenie zawodowe oraz uzyskanie z egzaminu zawodowego oceny dobrej (wobec oceny dostatecznej plus, otrzymanej przez kontrkandydatkę).Wprawdzie Pani Sylwia Katarzyna Banach otrzymała pozytywną ocenę swojej pracy i kwalifikacji, to w niniejszym postępowaniu konkursowym nie spełnia kryteriów wyboru najpełniej i w najwyższym stopniu.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Katarzyna Barbara Piekoszewska, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa (zdobytym w szczególności podczas wykonywania zawodu radcy prawnego, zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego i w pracy orzeczniczej na stanowisku referendarza sądowego), a także fakt podnoszenia kwalifikacji zawodowych dają gwarancję należytego wykonywania przez nią zawodu sędziego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Katarzyny Barbary Piekoszewskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu 4 listopada 2021 r. zaopiniowało Panią Sylwię Katarzynę Banach, oddając 13 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i 1 głosie "nieważnym" (siła poparcia kandydatki 48 punktów na 108 punktów możliwych do uzyskania), a Panią Katarzynę Barbarę Piekoszewską, oddając 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (siła poparcia kandydatki 85 punktów na 108 punktów możliwych do uzyskania).

Pani Katarzyna Barbara Piekoszewska uzyskała zatem wyższe poparcie tego gremium niż Pani Sylwia Katarzyna Banach.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Katarzyna Barbara Piekoszewska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, bogate doświadczenie zawodowe oraz wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Barbary Piekoszewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena jej pracy i kwalifikacji oraz wysoki poziom poparcia, wyrażony przez Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 16 grudnia 2021 r. na:

- Panią Sylwię Katarzynę Banach oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Katarzynę Barbarę Piekoszewską oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).