Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 504.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1677/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 504

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Sylwii Wróbel do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Anety Sikorskiej-Löwe do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 504, zgłosiły się:

- Pani Katarzyna Aneta Sikorska-Löwe - sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku,

- Pani Adriana Tynebor-Mąka - sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie oraz

- Pani Sylwia Wróbel - sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Adrianę Tynebor-Mąkę Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 1640/2021 z dnia 14 grudnia 2021 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Przewodniczący zespołu poddał pod głosowanie wniosek o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa umorzenia postępowania wobec Pani Adriany Tynebor-Mąki z uwagi na cofnięcie zgłoszenia. Za wnioskiem oddano: 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się". Następnie Przewodniczący zespołu poddał pod głosowanie pozostałe kandydatury w niniejszym postępowaniu w kolejności alfabetycznej. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Katarzynę Anetę Sikorską-Löwe nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Sylwię Wróbel oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie Pani Sylwii Wróbel. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Sylwii Wróbel przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie pozytywnie zaopiniowało Panią Sylwię Wróbel, oddając 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", natomiast Panią Katarzynę Anetę Sikorską-Löwe Kolegium zaopiniowało negatywnie, nie oddając głosów "za", przy 8 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Sylwii Wróbel do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Sylwia Wróbel urodziła się 13 lutego 1972 r. w Przechlewie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie aplikacji pracowała w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Koszalinie na stanowisku kierownika Zespołu Organizacji i Nadzoru. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Koszalinie, we wrześniu 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 marca 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 marca 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie. Od początku orzekała w wydziałach karnych. Od 4 kwietnia 2007 r. pełniła funkcję Przewodniczącej X Wydziału Grodzkiego, a następnie X Wydziału Karnego - aż do likwidacji tego Wydziału z dniem 1 lipca 2019 r. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach i kursach, organizowanych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie, Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Centrum Szkolenia "KABOR".

Ocenę kwalifikacji Pani Sylwii Wróbel sporządził Pan Sławomir Przykucki - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Koszalinie, który wskazał, że kandydatka w opiniowanym okresie orzekała w X Wydziale Karnym i II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Koszalinie. Praca, zaangażowanie oraz posiadane cechy osobiste uprawniają do bardzo dobrej oceny Pani Sylwii Wróbel. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Oceniając bardzo dobrze orzecznictwo Pani Sylwii Wróbel należy wskazać na kulturę sali rozpraw, bardzo dobrą znajomość i stosowanie prawa procesowego oraz materialnego tak w teorii, jak i w praktyce, a w tym i znajomość orzecznictwa Sądu Najwyższego, co przekłada się, między innymi, na sprawność postępowania w sprawach prowadzonych przez ocenianą. Wysoko ponadto ocenić należy sporządzane przez Panią Sylwię Wróbel pisemne motywy wydanych orzeczeń oraz terminowość ich sporządzania. Na podkreślenie zasługują również jej osobiste cechy, które, w ocenie sędziego wizytatora, predysponują ją do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Poza niekwestionowaną kulturą osobistą jest ona pracowita i koleżeńska. Zarówno posiadana wiedza, jak i cechy osobiste w pełni pozwalają na poparcie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Katarzyna Aneta Sikorska-Löwe posiada kwalifikacje zawodowe uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej zostały one ocenione niżej niż kwalifikacje Pani Sylwii Wróbel, przedstawionej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Katarzyna Aneta Sikorska-Lowe urodziła się 13 lutego 1981 r. w Sławnie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Koszalinie, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. Od 17 maja do 30 września 2006 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Koszalinie na stanowisku referenta-stażysty w V Wydziale Karnym Odwoławczym. Od 1 stycznia 2007 r. 30 października 2013 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Koszalinie oraz Sądzie Rejonowym w Sławnie na stanowisku asystenta sędziego, kolejno w VII Wydziale Cywilnym Odwoławczym, V Wydziale Karnym Odwoławczym, II Wydziale Karnym i ponownie w V Wydziale Karnym Odwoławczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 października 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałczu. Orzekała w Wydziale Karnym. Z dniem 9 stycznia 2017 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sławnie, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym i II Wydziale Karnym. Z dniem 1 maja 2020 r. została przeniesiona do pełnienia obowiązków sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Słupsku, w którym swoje obowiązki wykonuje w II Wydziale Karnym. Pani Katarzyna Aneta Sikorska-Löwe podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, a także przez studia podyplomowe z zakresu: przygotowania pedagogicznego, ukończone w 2009 r., i psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości, ukończone w 2011 r., oraz roczne seminarium w zakresie stosowania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Anety Sikorskiej-Löwe sporządził Pan Sławomir Przykucki - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Koszalinie, który wskazał, że analiza akt z referatu oraz dane statystyczne pozwalają na stwierdzenie, że kandydatka posiada duże doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego, jest osobą pracowitą, sumienną i stale podnosi swoje kwalifikacje. Sprawy załatwiane są bez zbędnej zwłoki, wokandy są starannie przygotowane. Pani sędzia w pełni dąży do koncentracji materiału dowodowego. Zarówno posiadana wiedza, jak i cechy osobowościowe pozwalają na poparcie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Kandydatka złożyła uwagi do sporządzonej oceny, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Anety Sikorskiej-Löwe sporządził również Pan Sławomir Przykucki - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Koszalinie, który stwierdził, że analiza akt z referatu opiniowanej oraz dane statystyczne pozwala na utrzymanie opinii sporządzonej 17 listopada 2020 r. Wprawdzie z opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Słupsku wynika, że kandydatka ma najwyższy stan referatu w Wydziale (na dzień 3 września 2021 r. 310 spraw, gdy kolejne co do wielkości referaty sędziów liniowych wynoszą: 232, 218, 162 i mniej), jednak pewien wpływ na te wielkości może mieć fakt, że dopiero od maja 2020 r. opiniowana zaczęła orzekać w wydziale karnym, zaś w 2021 r. przez dłuższy czas przebywała na zwolnieniu lekarskim. Pani sędzia posiada duże doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego, jest osobą pracowitą, sumienną i stale podnosi swoje kwalifikacje. Czynności w sprawach podejmowane są bez zbędnej zwłoki, wokandy są starannie przygotowane. Kandydatka w pełni dąży do koncentracji materiału dowodowego. Zarówno posiadana wiedza, jak i cechy osobiste w pełni pozwalają na poparcie jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Kandydatka złożyła uwagi do sporządzonej oceny.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła złożone uwagi.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: kierownika Zespołu Organizacji i Nadzoru w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Koszalinie, asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego oraz pełniąc funkcję administracyjną. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Sylwii Wróbel znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Sylwia Wróbel dysponuje rozległą i ugruntowaną wiedzą prawniczą oraz posiada zdolność stosowania jej w praktyce. Warsztat pracy sędziowskiej ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydatka jest doświadczonym sędzią, o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy opiniowanej, dostrzeżone również przez jej bezpośrednich przełożonych, w połączeniu z wynikami oceny kwalifikacyjnej, przekonują, że Pani Sylwia Wróbel spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Katarzyna Aneta Sikorska-Löwe posiada znacząco krótszy staż orzeczniczy, a uzyskana przez nią ocena kwalifikacji jest pozytywna, zaś kandydatki wskazanej do przedstawienia z wnioskiem o powołanie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej - bardzo dobra. Na podstawie zebranej dokumentacji w sprawie Pani Katarzyna Aneta Sikorska-Löwe została oceniona niżej niż kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Sylwia Wróbel w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji przez uczestnictwo w szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego. W ocenie Rady w niniejszej procedurze konkursowej Pani Sylwia Wróbel spełnia kryteria wyboru w stopniu wyższym niż kontrkandydatka, co uzasadnia przedstawienie jej Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie na posiedzeniu 22 października 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Sylwię Wróbel, oddając 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", natomiast Panią Katarzynę Anetę Sikorską-Löwe Kolegium zaopiniowało negatywnie, nie oddając głosów "za", przy 8 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się".

Kandydatka przedstawiona przez Radę z wnioskiem o powołanie uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium, a więc kryterium to stanowczo przemawia za jej kandydaturą.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Sylwia Wróbel posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Sylwii Wróbel zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana bardzo dobra ocena kwalifikacyjna oraz doświadczenie i wieloletni staż orzeczniczy, zdobyte w trakcie pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz pełniąc funkcję administracyjną, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 grudnia 2021 r. na:

- Panią Katarzynę Anetę Sikorską-Löwe nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Sylwię Wróbel oddano 16 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 16 osób), w rezultacie czego

uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).