Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 728.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.12.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 grudnia 2021 r.

UCHWAŁA NR 1672/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 grudnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 728

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Jadwigi Elżbiety Biernat do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Marii Majkowskiej-Zubek, Pani Joanny Tischner i Pani Joanny Anny Wolskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 728, zgłosiły się:

- Pani Jadwiga Elżbieta Biernat - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Zakopanem,

- Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu,

- Pani Joanna Tischner - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu oraz

- Pani Joanna Anna Wolska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Jadwigę Elżbietę Biernat oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się",

- Panią Joannę Marię Majkowską-Zubek oddano 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Joannę Tischner oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się",

- Panią Joannę Annę Wolską oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu: Pani Jadwigi Elżbiety Biernat, Pani Joanny Tischner oraz Pani Joanny Anny Wolskiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pani Jadwiga Elżbieta Biernat i Pani Joanna Tischner posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy w wymiarze sprawiedliwości, a co za tym idzie wyróżniają się bogatym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa. Pani Joanna Anna Wolska legitymuje się krótszym doświadczeniem zawodowym, jednak złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym oraz prowadzi pracę naukową z dziedziny prawnoporównawczej, w tym uzyskała stopień naukowy doktora na Uniwersytecie w Osnabrück, na podstawie rozprawy doktorskiej z dziedziny polskiego i niemieckiego prawa prywatnego. Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek posiada, tak jak Pani Jadwiga Elżbieta Biernat i Pani Joanna Tischner, wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy związanej ze stosowaniem przepisów prawa. Uzyskała jednak niższą ocenę kwalifikacji od rekomendowanych przez zespół kandydatek, a ponadto Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu negatywnie zaopiniowało jej kandydaturę. Wypełniła zatem w zdecydowanie niższym stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS. Odnośnie do kandydatur Pani Jadwigi Elżbiety Biernat, Pani Joanny Tischner i Pani Joanny Anny Wolskiej zespół uznał, że wszystkie rekomendowane kandydatki w wysokim stopniu wypełniają ustawowe kryteria, a zatem zasługują na rekomendację Krajowej Radzie Sądownictwa.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatek, a także uzyskanym przez nie poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając częściowo stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Jadwigi Elżbiety Biernat do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Jadwiga Elżbieta Biernat urodziła się w 1977 r. w Nowym Sączu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 11 listopada 2002 r. do 31 maja 2006 r. pracowała w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń, Inspektoracie w Nowym Sączu, kolejno na stanowiskach inspektora i likwidatora szkód komunikacyjnych. Od 17 maja 2006 r. do 30 listopada 2010 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 1 grudnia 2010 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zakopanem. Początkowo orzekała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 4 marca 2013 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym. W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego, z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 lutego 2021 r. uzyskała awans na stanowisko starszego referendarza sądowego. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Joanna Szoska - sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Wskazała, że Pani Jadwiga Elżbieta Biernat wypełnia swoje obowiązki orzecznicze w sposób sumienny i rzetelny, posiada rozległą wiedzę prawniczą w zakresie będącym przedmiotem orzekania. Wykazuje się wysoką efektywnością w pracy, a powierzone obowiązki wykonuje sprawnie i solidnie. Potrafi zorganizować samodzielnie swoją pracę, co wpływa pozytywnie na sprawność postępowania. Pomimo problemów kadrowych zaplecza sekretarskiego, bierze na siebie ciężar douczenia współpracowników z zakresu specyfiki prowadzonych spraw. Jest osobą otwartą na zmiany, poszukuje odpowiednich metod pracy w celu poprawy organizacji, także z wykorzystaniem dostępnych systemów elektronicznych i najszybszych środków komunikacji (w tym e-mail). W badanych sprawach nie stwierdzono żadnych uchybień w zakresie terminowości i sposobu wykonywania czynności orzeczniczych. W każdej z analizowanych spraw kandydatka podejmowała czynności bezzwłocznie. Treść wydawanych orzeczeń i sporządzanych pism wskazuje na bardzo dobrą znajomość prawa procesowego i materialnego oraz problematyki będącej przedmiotem danego postępowania. Orzeczenia i zarządzenia redagowane są w sposób staranny, są poprawne stylistycznie i merytorycznie uzasadnione. Mają przejrzystą strukturę i zrozumiałą treść, podobnie jak kierowane do stron wezwania, pouczenia i informacje - konkretne i jasne, także dla zainteresowanych. Uzasadnienia postanowień są przez Panią referendarz sporządzane w sposób rzeczowy i dokładny, pozwalający na ich ocenę merytoryczną. Od początku zatrudnienia na samodzielnym stanowisku referendarza uzyskuje jednoznaczne, pozytywne oceny pracy, także z punktu widzenia zaangażowania, dyscypliny i organizacji pracy oraz kultury urzędowania, które przez przełożonych oceniane są bardzo wysoko. W opinii Prezesa Sądu, Pani Jadwiga Elżbieta Biernat właściwie ustala priorytety swojego działania. Przewodniczący Wydziału Cywilnego podkreślił, że skargi na orzeczenia kandydatki były rzadko uwzględniane, a czynności dodatkowo jej przydzielone, choć nieuwzględnione wprost w statystykach, były dużym wsparciem dla sędziów orzekających. Jest ona również obdarzona wysoką kulturą osobistą, nie wpłynęły żadne skargi na jej pracę. Cały dorobek zawodowy kandydatki, szerokie doświadczenie, poziom znajomości stosowanego prawa, umiejętność praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy i stałe podnoszenie kwalifikacji pozwala na stwierdzenie, że jest osobą kompetentną i posiada wszelkie predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Przy przyjęciu skali ocen od 2 do 5, kwalifikacje Pani Jadwigi Elżbiety Biernat oceniono na ocenę bardzo dobrą (5).

Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek, Pani Joanna Tischner i Pani Joanna Anna Wolska posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek urodziła się w 1977 r. w Nowym Targu. W 1995 r. zdała egzamin zawodowy "Muzyk-Instrumentalista" specjalizacja: gra na fortepianie. Od 5 listopada 1996 r. do 2 stycznia 1997 r. pracowała w Zakładzie Produkcyjno-Handlowym "CSZ" w Nowym Targu na stanowisku pracownika administracyjnego. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2007 pracowała w Izbie Celnej w Nowym Targu na stanowisku młodszego kontrolera celnego (od 29 lipca do 24 października 2003 r.) oraz w Urzędzie Skarbowym w Zakopanem na stanowisku oskarżyciela skarbowego (od 21 września 2004 r. do 31 maja 2007 r.). Po odbyciu aplikacji sądowej, w kwietniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Od 1 czerwca 2007 r. podjęła pracę w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu na stanowisku asystenta sędziego, w którym pracowała do 30 czerwca 2008 r. w Wydziale Grodzkim. Z dniem 1 lipca 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zakopanem, w którym orzekała w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a od 1 lutego 2010 r. orzekała w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. W 2011 r. prowadziła wykłady dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu z zakresu postępowania wieczystoksięgowego. Z dniem 1 listopada 2018 r. została awansowana na stanowisko starszego referendarza sądowego. Kontynuuje orzekanie w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. W 2020 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego i bioetyki, z wynikiem bardzo dobrym. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Janusz Przepióra - sędzia Sądu Rejonowego w Gorlicach. Wyjaśnił, że przeprowadzona ocena pracy Pani Joanny Marii Majkowskiej-Zubek pozwala na przyjęcie, że wypełnia ona obowiązki orzecznicze w sposób właściwy. Opiniowana posiada niezbędną wiedzę prawniczą w zakresie będącym przedmiotem jej orzekania. Opanowała w dobrym stopniu przepisy prawa materialnego oraz procesowego i umiejętnie potrafi je zastosować. Efektywność pracy opiniowanej nie budzi żadnych zastrzeżeń - podejmuje czynności niezwłocznie i zachowuje przewidziane w k.p.c. terminy do rozpoznania wniosków. Z przedstawionych w sprawozdaniu danych dotyczących efektywności pracy wynika, że w okresie dwóch pełnych lat pracy (tj. 2019 i 2020) Pani referendarz rozpoznała 9441 wniosków DZ KW, a zatem więcej niż wpłynęło w tym okresie (8947). Cały dorobek zawodowy kandydatki, umiejętność praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy oraz jej praca w celu podnoszenia swoich kwalifikacji pozwala na stwierdzenie, że posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego i zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Nowym Targu. Przeprowadzona ocena pracy pozwoliła na wystawienie jej - w skali od 2 do 5 - oceny dobrej plus (4+).

Pani Joanna Tischner urodziła się w 1977 r. w Nowym Targu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lutego 2001 r. do 5 czerwca 2006 r. pracowała w Tatrzańskim Parku Narodowym w Zakopanem na stanowisku starszego referenta. Po odbyciu aplikacji sądowej, we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Z dniem 5 czerwca 2006 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, w którym nieprzerwanie orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 lipca 2018 r. awansowała na stanowisko starszego referendarza sądowego, a od 1 września 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu. W styczniu 2020 r. ukończyła szkolenie bazowe z mediacji. W 2020 r. ukończyła również studia podyplomowe z zakresu prawa rodzinnego z elementami psychologii, z wynikiem bardzo dobrym. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Tomasz Miazga - sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Wskazał, że wypełnia ona obowiązki orzecznicze w sposób właściwy. Pani Joanna Tischner posiada rozległą wiedzę prawniczą w materii stanowiącej przedmiot zbadanych spraw, poruszając się w niej z dużą łatwością. Opanowała w bardzo dobrym stopniu zarówno prawo materialne, jak i przepisy prawa procesowego. Wykazała się znajomością piśmiennictwa prawniczego, orzecznictwa Sądu Najwyższego, które potrafiła umiejętnie zastosować. Opanowała warsztat orzeczniczy w stopniu pozwalającym na wykonywanie pracy sędziego. Sprawność postępowania kandydatki w Wydziale, w którym orzeka, należy ocenić bardzo pozytywnie. Nie budzi też żadnych zastrzeżeń jej stabilność orzecznictwa, co świadczy o dużym zaangażowaniu zawodowym i pracowitości. W opinii Pani Prezes Sądu Rejonowego w Nowym Targu Pani Joanna Tischner nie posiada doświadczenia w pracy w innych wydziałach oprócz wydziału wieczystoksięgowego, wobec czego Pani Prezes wyraziła wątpliwości, czy zdobyte kwalifikacje zawodowe będą wystarczające do pracy na stanowisku sędziego. Sędzia oceniający podkreślił, że należy podzielić zdanie kandydatki, że doświadczenie zawodowe jedynie w zakresie spraw wieczystoksięgowych nie było jej wyborem, ale wynikało z sytuacji w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, w którym rotacje referendarzy między wydziałami są rzadkie. W przypadku Pani Joanny Tischner, pełniącej funkcję Przewodniczącej Wydziału, a wcześniej zastępującej Przewodniczącego Wydziału, były i są praktycznie niemożliwe z racji jej licznych obowiązków administracyjnych. Jest ona referendarzem o najdłuższym stażu pracy w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, w którym dała się poznać jako osoba bardzo pracowita i sumienna. Autor oceny kwalifikacji wskazał, że Pani Joanna Tischner zasługuje na powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Jej kwalifikacje ocenił na bardzo dobry z minusem (5-), przy przyjęciu skali ocen od 2 do 5.

Pani Joanna Anna Wolska urodziła się w 1985 r. w Rabce-Zdroju. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra oraz w Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder) z oceną dobrą. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała aplikację ogólną, a od 28 lutego 2011 r. do 6 lipca 2015 r. - aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. We wrześniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 264,5 pkt. Z dniem 7 stycznia 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, w którym orzekała w: I Wydziale Cywilnym, V Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego, z wynikiem bardzo dobrym, a od października 2016 r. była doktorantką na Uniwersytecie w Osnabrück (w Niemczech). Z dniem 1 stycznia 2018 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu. Orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od roku akademickiego 2017/2018 prowadzi wykłady w Instytucie Nauk o Zdrowiu w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. W sierpniu 2020 r. uzyskała stopień naukowy doktora na Uniwersytecie w Osnabrück, na podstawie rozprawy doktorskiej zatytułowanej: "Anfängliche Leistungsunmöglichkeit im deutschen und polnischen Privatrecht". W 2021 r. ukończyła Szkołę Prawa Słowackiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z wynikiem dobrym. Jest współautorką publikacji prawniczych z zakresu prawa cywilnego. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych oraz w konferencjach naukowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Marek Rusin - sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu w stanie spoczynku. Wyjaśnił, że Pani Joanna Anna Wolska wykazuje dużą wiedzę prawniczą w zakresie spraw cywilnych, rodzinnych i wieczystoksięgowych. Z poddanych badaniu akt spraw wynika, że opanowała w bardzo dobrym stopniu prawo materialne i procesowe. Jej orzecznictwo, pomimo nielicznych uwag, pozwala na stwierdzenie należytego przygotowania do wykonywania pracy sędziego. Pozytywnie oceniono sprawność prowadzonych postępowań oraz efektywność pracy, wyrażające się znacznym obciążeniem wpływem spraw i dużą liczbą załatwionych spraw w okresach, w których opiniowana wykonywała obowiązki służbowe. Wydawane przez kandydatkę orzeczenia prawie we wszystkich przypadkach były poprawne merytorycznie, a uzasadnienia były wyczerpujące, staranne i zrozumiałe. Nie budzi zastrzeżeń stabilność jej orzecznictwa, jest bardzo dobra. Niewielka liczba wydanych przez kandydatkę orzeczeń została zmieniona wskutek kontroli skargowej, przy czym waga stwierdzonych uchybień była nieduża. Sprawność postępowania w zdecydowanej większości zbadanych spraw również była bardzo dobra. Osiągane wyniki świadczą o dużym zaangażowaniu zawodowym i pracowitości. Wypełnia ona obowiązki orzecznicze w sposób właściwy. Dąży do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Opanowała pięć języków obcych, w tym dwa na poziomie umożliwiającym studiowanie na uczelniach europejskich i publikowanie artykułów. Obroniła pracę doktorską na uczelni w Niemczech. Brała czynny udział w konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych, także w charakterze prelegenta. Wielokrotnie była uczestnikiem szkoleń stacjonarnych i w formie przekazu internetowego z zakresu różnych dziedzin prawa. Jest wykładowcą wyższej uczelni państwowej. W opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu, Prezesa Sądu Rejonowego w Nowym Targu, a także Przewodniczących Wydziałów, w których pracowała w Sądzie Rejonowym w Raciborzu i Nowym Targu, wypełnia bardzo dobrze swoje obowiązki zawodowe, posiada też wszystkie cechy osobowości i predyspozycje konieczne do wykonywania pracy sędziego. Przy skali ocen od 2 do 5, oceniono jej kwalifikacje na poziomie bardzo dobry minus (5-).

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe m się",

dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Jadwiga Elżbieta Biernat, Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek oraz Pani Joanna Tischner posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy w wymiarze sprawiedliwości. Pani Jadwiga Elżbieta Biernat w latach 2006-2010 wykonywała zawód asystenta sędziego. Od grudnia 2010 r. nieprzerwanie zajmuje stanowisko referendarza sądowego, a od lutego 2021 r. - starszego referendarza sądowego. Pani Joanna Maria Majkowska-Zubek w latach 2007-2008 wykonywała zawód asystenta sędziego, a następnie - od 1 lipca 2008 r. zajmuje stanowisko referendarza sądowego, w tym od listopada 2018 r. - starszego referendarza sądowego. Pani Joanna Tischner od czerwca 2006 r. wykonuje zawód referendarza sądowego, w tym od lipca 2018 r. - starszego referendarza sądowego. Posiadają one zatem wieloletni staż pracy w wymiarze sprawiedliwości. Pani Jadwiga Elżbieta Biernat orzekała jednak w rodzajowo większej liczbie wydziałów sądu rejonowego - wydziale ksiąg wieczystych i cywilnym - podczas gdy kontrkandydatki orzekały jedynie w wydziałach ksiąg wieczystych.

Posiada zatem bardziej różnorodne doświadczenie orzecznicze, a co za tym idzie większą wiedzę przydatną do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Powyższe, wraz z jej ponadczteroletnim doświadczeniem w pracy na stanowisku asystenta sędziego, uzyskaniem najwyższej oceny kwalifikacji spośród wszystkich uczestniczek postępowania (ocena bardzo dobra) oraz jednogłośnego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu uczyniło jej kandydaturę wypełniającą w wyższym stopniu przyjęte przez Radę kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, od Pani Joanny Marii Majkowskiej-Zubek oraz Pani Joanny Tischner.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również okoliczność, że wydział, w którym orzeka dany referendarz sądowy, nie jest zawsze uzależniony od jego osobistego wyboru i może zdarzyć się, że niektórzy uczestnicy postępowania konkursowego będą mieli mniej różnorodne doświadczenie orzecznicze z uwagi na przydział do wydziału, podyktowany sytuacją kadrową sądu. Jednakże zadaniem Rady jest zbadanie obiektywnej przydatności do pełnienia urzędu sędziego w oderwaniu od przyczyn, dla których dany referendarz sądowy zdobył wbrew swojej woli mniej różnorodne doświadczenie orzecznicze. Badanie tego rodzaju sytuacji faktycznej nie należy do właściwości Krajowej Rady Sądownictwa w ramach postępowania zmierzającego do oceny przydatności konkretnych osób na wolne stanowiska sędziowskie.

Odnośnie do kandydatury Pani Joanny Anny Wolskiej, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła jej wyróżniający rozwój naukowy i dobre wyniki pracy. Kandydatka ta posiada jednak zdecydowanie krótszy staż pracy w wymiarze sprawiedliwości, ponieważ objęła stanowisko referendarza sądowego dopiero w styczniu 2014 r. Nie wykonywała też innej pracy w sądownictwie powszechnym związanej z wydawaniem orzeczeń, tak jak Pani Jadwiga Elżbieta Biernat, która przez ponad cztery lata pracowała na stanowisku asystenta sędziego. Uzyskała również niższą ocenę kwalifikacji (bardzo dobrą minus) oraz niższe poparcie środowiska sędziowskiego na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Wobec powyższego Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kandydatura Pani Jadwigi Elżbiety Biernat wypełniła kryteria ustawowe, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w najwyższym stopniu - spośród wszystkich uczestniczek postępowania - pozwalającym na przedstawienie jej Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu na posiedzeniu 8 listopada 2021 r. zaopiniowało kandydaturę: Pani Jadwigi Elżbiety Biernat - pozytywnie, oddając 7 głosów "za" i 0 głosów "przeciw", przy braku głosów "nieważnych"; Pani Joanny Marii Majkowskiej -Zubek - negatywnie, oddając 1 głos "za", 5 głosów "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym"; Pani Joanny Tischner - pozytywnie, oddając 4 głosy "za", 2 głosy "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym" oraz Pani Joanny Anny Wolskiej - pozytywnie, oddając 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym".

Pani Jadwiga Elżbieta Biernat wypełniła zatem w najwyższym stopniu spośród wszystkich uczestniczek postępowania kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Jadwiga Elżbieta Biernat posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Jadwigi Elżbiety Biernat zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie w zawodach asystenta sędziego i referendarza sądowego a obecnie - starszego referendarza sądowego, bardzo dobra ocena kwalifikacji zawodowych oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 grudnia 2021 r. na:

- Panią Jadwigę Elżbietę Biernat oddano 17 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Joannę Marię Majkowską-Zubek oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Joannę Tischner oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Joannę Annę Wolską oddano 5 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).